Jump to content

Probleme PDC - BMW E60


dan teodorescu

Recommended Posts

Salutare,

 

De vreo saptamana am observat ca senzorii de parcare din fata nu mai "vad" niciun obstacol ... adica chiar si atunci cand este ceva in fata masinii pe display nu imi apare nimic si nici nu se aud beep-urile acelea. Mentionez ca senzorii de pe spate functioneaza normal.

Am activat PDC-ul si am pus mana pe fiecare senzor in parte (si pe cei din spate care functioneaza normal, si pe cei din fata la care se pare ca este o problema) si nu se simte sau nu se aude nimic, citisem aici pe un forum ca trebuie sa se simta ceva la senzorii care lucreaza. Am facut si o diagnoza cu DIS si la modulul de PDC nu imi apare nicio eroare ... spune ca totul este OK.

Care ar putea sa fie problema? Vreun senzor defect? Cum il depistez? Modulul PDC? Vreun contact imperfect?

Va multumesc pentru ajutor si sfaturi :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

De vreo saptamana am observat ca senzorii de parcare din fata nu mai "vad" niciun obstacol ... adica chiar si atunci cand este ceva in fata masinii pe display nu imi apare nimic si nici nu se aud beep-urile acelea. Mentionez ca senzorii de pe spate functioneaza normal.

Am activat PDC-ul si am pus mana pe fiecare senzor in parte (si pe cei din spate care functioneaza normal, si pe cei din fata la care se pare ca este o problema) si nu se simte sau nu se aude nimic, citisem aici pe un forum ca trebuie sa se simta ceva la senzorii care lucreaza. Am facut si o diagnoza cu DIS si la modulul de PDC nu imi apare nicio eroare ... spune ca totul este OK.

Care ar putea sa fie problema? Vreun senzor defect? Cum il depistez? Modulul PDC? Vreun contact imperfect?

Va multumesc pentru ajutor si sfaturi :)

 

 

Eu stiu ca daca nu-ti merge un senzor, nu mai merge PDC deloc, iti da eroare la PDC.. Ciudat cum spatele iti merge si fata nu.. Eu am avut probleme cu un senzor pe spate, si nu mai mergea nici un senzor, bip'aia incontinuu..Am dat jos senzorul cu probleme, l-am curatat si l-am dat cu spray de contact si s-a rezolvat problema, de atunci nu am mai avut probleme... Pe tester mi-a aratat care senzor este "problema"..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

clipeste ledul din bord deoarece nu mai exista conexiune intre unitatea centrala si senzori.

Eu cand am avut calculatorul PDC stricat, clipea la fel.

poti incerca intai sa faci o verificare a calculatorului PDC prin inlocuirea cu altul. daca face la fel, e clar ca e vorba de un senzor defect.

Link to comment
Share on other sites

clipeste ledul din bord deoarece nu mai exista conexiune intre unitatea centrala si senzori.

Eu cand am avut calculatorul PDC stricat, clipea la fel.

poti incerca intai sa faci o verificare a calculatorului PDC prin inlocuirea cu altul. daca face la fel, e clar ca e vorba de un senzor defect.

 

La asta m-am gandit si eu ... problema este de unde as putea sa iau altul pentru 2 minute sa-l pun pe masina sa vad daca se comporta la fel ...

Link to comment
Share on other sites

daca nu iti merge modulul PDC si clipeste becul de pe buton 100% ai eroare stocata.

Probabil in DIS nu te-ai uitat unde trebuie. Gaseste la cineva un tester autocom sau un delphi si fa o diagnoza strict pe modulul de PDC. La mine la e60 LCI cand am facut retrofit tot asa aveam un fir care nu era bagat bine in mufa. Am intrat cu testerul pe modul, mi-a zis care din senzori este exact: centru stanga spate, am bagat firul si a disparut eroarea. Daca senzorii de pe spate iti merg inseamna ca iti comunica modulul PDC cu masina. A mai ramas doar posibilitatea unui senzor defect pe fata sau o problema pe cablaj, dar cel mai probabil prima varianta.

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

De ceva vreme imi da eroare la PDC.

 

Am pus masina pe tester si imi zice ceva de la un senzor din fata, chestia ciudata este, cand merg cand nu merg si nu inteleg de ce.Daca era sa fie stricat un senzor nu mergea deloc, dar la mine cand imi merge fara nici-o problema cand nu merge, ce ar putea fi?

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

De ceva vreme imi da eroare la PDC.

 

Am pus masina pe tester si imi zice ceva de la un senzor din fata, chestia ciudata este, cand merg cand nu merg si nu inteleg de ce.Daca era sa fie stricat un senzor nu mergea deloc, dar la mine cand imi merge fara nici-o problema cand nu merge, ce ar putea fi?

Exact aceeasi problema am avut-o si eu prin toamna, vreo luna de zile m-a tinut, pe tester aveam eroare la un senzor pe spate.

Dar din toamna nu mi s-a mai intamplat. Merg perfect.

Link to comment
Share on other sites

De ceva vreme imi da eroare la PDC.

 

Am pus masina pe tester si imi zice ceva de la un senzor din fata, chestia ciudata este, cand merg cand nu merg si nu inteleg de ce.Daca era sa fie stricat un senzor nu mergea deloc, dar la mine cand imi merge fara nici-o problema cand nu merge, ce ar putea fi?

 

Ai un contact aiurea; ori s-a miscat vreo mufa de la vreun senzor, ori ceva oxid sau praf, ori intrerupt vreun fir.

Am avut ceva similar pe spate. Au dat bara jos si au verificat fiecare cablu si conexiune.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc sa nu fie contact ceva imperfect, mufa oxidata, ruginita. Acum e ca naibi,pt a ajunge la senzori trebuie data bara jos nu?Cand fac asta ar trebui sa am langa mine un senzor ca sa nu o mai dau o data jos, sau exista posibilitatea sa cumpar un senzor si sa il cumpar degeaba.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut!

Am si eu o problema cu senzorul dreapta fata de pe colt. Am fost cu masina la AB si mi-au spus ca trebuie inlocuit senzorul (asta dupa o ora si jumatate de verificari), pretul senzorului plus manopera fiind undeva peste 1600 lei (asta in cazul in care vreau sa il schimb la ei). Am vrut si o alta parere.

Intre timp am reusit sa scot senzorul fara sa dau bara jos si sa il schimb cu cel de pe stanga. Se pare ca functioneaza senzorul, problema fiind de la mufa sau cablajul respectiv.

Intrebarea este daca pot sa schimb cablajul doar pentru senzorul de pe colt sau trebuie schimbat cablajul cu totul pentru cei 4 senzori de pe fata.

Mentionez ca toti ceilalti senzori ticaie cand cuplez PDC.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.