Jump to content

My new toy


mikken

Recommended Posts

Multumesc frumos ;)

 

Tocmai am comandat 2 anvelope noi Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 - 275/30/19 XL :D M-am hotarat sa le schimb doar pe spate momentan...cele de pe fata au inca profil foarte bun si nu sunt foarte vechi. Daca vad ca nu franeaza cum ar trebui, fac zgomot sau ceva...le schimb si pe alea cu doua GY noi.

 

Cu banii economisiti o sa schimb uleiul la cutie :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Primele impresii legate de service-ul BMW sunt foarte bune, dimineata cand am predat masina s-au purtat foarte frumos...mi-au dat chiar bilete pentru transportul in comun, cerandu-si scuze ca nu au pe nimeni disponibil sa ma duca pana la birou :)

 

Apoi nenea care a luat masina in primire m-a sunat de doua ori pentru diverse clarificari. Primul lucru pe care mi l-a spus a fost ceva de genul: unde faceti curat mai des, in masina sau in casa? :p

 

M-a surprins un pic vestea ca la prima inspectie bieletele antiruliu sunt in stare perfecta, deci tre sa mai cerceteze ce face zgomot la gropi. Eu suspectez ceva capete de bara...insa i-am zis sa faca din nou o verificare completa, inclusiv diagnoza (care sunt convins ca ceilalti nu au facut-o, desi am cerut asta).

 

Si iar imi aduc aminte de asa zisa "verificare" a celorlalti, care se pare ca nici nu s-au uitat pe acolo...saptamana viitoare imi fac timp si ma duc sa le fac scandal, atat pentru asta cat si pentru senzorul de temperatura.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

N-au spus nimic inca :) Le-am precizat oricum ca stopul in sine functioneaza, deci sa verifice firele.

 

Sa nu ma fi trezit ca la ceilalti ca recomanda inlocuirea stopului...sunt curios ce faceau daca dadeam ok-ul pentru inlocuire atunci si constatau ca tot nu merge. Oare ma puneau sa-l platesc?

Link to comment
Share on other sites

Buuuun, am luat masina in seara asta de la service. Mi-au lasat o impresie extrem de buna, din momentul in care am intrat pe usa pana am ridicat masina. Mecanicul care s-a ocupat de masina mea m-a tot sunat sa ma informeze de statusul lucrarilor, iar la predare cred ca am stat o ora de vorba, in care mi-a mai explicat una alta, am mai impartasit pareri (masina lui personala era un 750i din 2007, deci ne-am nimerit bine :) )

 

Am schimbat toate rolele, intinzatoarele si ambele curele (desi se pare ca doar una facea zgomotul), plus schimbat ulei la cutia de viteze.

 

E foarte posibil sa fie doar efect placebo, insa mi se pare ca schimba vitezele ceva mai lin...oricum si inainte schimba ok, fara niciun soc. Macar acum sper sa stau linistit si sa nu am probleme urmatorii 80.000km (care probabil la mine inseamna 7-8 ani :p)

 

Mi-au rezolvat si stopul central de frana, bineinteles ca era un fir intrerupt, undeva la legatura cu asa numitul "suppression filter", care cred ca filtreaza zgomotul pentru antena de gps. Au demontat cover-ul stalpului din spate, pe partea stanga (de la sofer).

 

In caz ca are cineva aceeasi problema, e vorba de legatura cu piesa nr. 3 din schema (se pare ca de acolo se alimenteaza): http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NB51&mospid=48805&btnr=65_1324&hg=65&fg=30&hl=33

 

Mi-am mai cumparat si un buson de ulei nou, ca pe la cel vechi ieseau ceva vapori de ulei si ma enerveaza sa vad pete pe motor. Desi am inteles ca nici cel nou nu prea va rezolva total problema, ca ar fi boala lor sa elimine ceva vapori pe la busonul de umplere.

 

Legat de articulatia fata insa sunt in continuare bulversat. Mi-a zis mecanicul ca a verificat toate bieletele, bucsele, capetele de bara si nu au joc deloc...a si mers cu masina si nu s-a manifestat zgomotul sa-si dea seama de unde vine. Eu totusi il aud, mai ales in garajul subteran cu geamul deschis, cand trec peste o denivelare de metal. Suspectez flansele de la amortizoare...sa fie oare asta problema?

Link to comment
Share on other sites

La fel spun si eu. Zgomotul e din caseta.

Si eu am schimbat si verificat fiecare brat in parte (demontat de pe masina) si totul e perfect.

Flansele nu bat. Eu le-am schimbat si alea, dar degeaba.

Am vazut flanse care ma mir ca nu cadeau, asa uzate erau si totusi fara bataie.

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca e caseta sau flansele, cum se poate verifica astfel incat sa identifice cu precizie? Cred ca trebuie date jos amortizoarele / flansele si vazuta starea nu? Sau pot face eu ceva teste singur? Joc in volan nu am, nici zgomote.

 

Daca tot platesc manopera pentru demontat / montat flanse, mai bine le schimb direct cu unele noi...ca nu sunt foarte scumpe.

 

Oricum mi-a zis ca nu e ceva grav, sa merg linistit asa cu masina, ca va lua si TĂV-ul fara nicio problema. Daca ar fi fost ceva periculos, ar fi recomandat inlocuirea.

 

Ca idee, daca faci verificare la ei si nu-ti trec nimic pe factura la rubrica de constatari si apoi se intampla ceva din cauza unei piese neidentificate ca fiind cu probleme / sau trecuta cu vederea...cam au serios de suferit. Cred ca le poti cere acoperirea pagubelor fara discutii. Mie de exemplu mi-au scris pe factura la observatii pana si faptul ca am trusa medicala expirata si ei recomanda achizitia uneia noi :)

 

Ah si am uitat sa zic, am facut si o diagnoza completa computerizata cu citirea erorilor si stergerea lor. Nu era inregistrat nimic de speriat, ceva failure la senzorii de parcare in ianuarie (si stiu exact ca mi-au inghetat cand am fost la munte si nu mai functionau corect), la tastele de pe volan si alte cateva nimicuri...oricum doar erori sporadice.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa verifici flansele nu e nevoie de multa multa munca.

Desfaci cele 3 piulite ce tin tot ansamblul pe caroserie, ridici masina, iar ansamblul arc/amortizor/flansa se va lasa in jos cativa centimetri. Suficient cat sa vezi starea lor.

Un mic joc sigur vor avea, dar daca nu au joc simtitor sus-jos, SIGUR sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Mersi Cosmin, cred ca voi face asta cand merg sa pun rotile de vara ;)

 

PS: daca e cineva interesat de preturi la piese sau manopera, let me know :D

am schimbat si eu flansele anul trecut cand oricum am pus arcurile Eibach , una din ele avea joc mare , sunet similar cu ce descrii tu . Avea 2 ani de la schimbare ca am vazut data pe ea , am montat Sachs , acum observ ca iar am un sunet fix ca inainte suspectez ca iar a cedat flansa , ori sunt consumabile ori e nevoie de flanse originale , probabil AM sunt proaste . Deci daca schimbi baga originale din prima . Undeva la 75 E bucata .

Link to comment
Share on other sites

@Myx: cu siguranta voi pune originale pentru ca oricum diferenta de pret nu e asa mare si in plus cred ca raman la service-ul asta BMW ca mi-a placut cum s-au miscat. Macar am o garantie, iar la o eventuala revanzare aici conteaza mult istoricul.

 

@Vision335: prin revizie te referi la schimb ulei si filtre? Pentru ca astea le-am schimbat mai demult la un alt service autorizat BMW - Automag.

 

Acum am fost chiar la reprezentanta BMW, filiala din Ingolstädter StraĂe 172, unde am facut operatiunile descrie mai inainte. Factura totala a fost de aproximativ 1200 euro, inclusiv TVA...cu ceva discount-uri de 14% si 20% la anumite piese, pentru ca masina este mai veche de 6 ani.

Link to comment
Share on other sites

Gata, au ajuns papucii de vara :D

 

Mi-au placut mereu rotile mai late pe spate, abia astept sa vad cum pica pe masina si cum se schimba tinuta de drum.

ttot GY 2 ai luat :)) Au o tractiune incredibila gumele astea pe ud , imping de rup , nici nu simti ca e ud pe jos :thumbsup: Le alerg pe ploaie cu mare placere .Pe uscat nu mai spun , sentiment de siguranta maxima cu ele .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.