Jump to content

Schimb de amortizoare / ukeiuri


Demonel

Recommended Posts

Salut , in idee ce vreau sa spun este urmatorul lucru :

Mi-am reparat recent clima si mi-am cumparat o macara noua la geamul din fata stanga si cu aceasta ocazie pe care evident am si montato. Masina a fost dusa intr-un garaj , care avea canal. Toate bune si frumoase , pana in momentul in care am tinut sa intru in canal , sa-mi vad masina pe dedesupt (bineinteles , alaturi de mecanic , care imi explica unele chestii la masina / a fost prima data cand am vazut masina mea din pozitia aia fiindca la cumparare a fost doar o privire aruncata dupa rugina mai mult).

Am o serie de intrebari celor care se pricep.

1. Trebuie sa-mi schimb cureaua de transmisie. Cand fac chestia asta , ar fi mai indicat sa-mi schimb si rolele presupunand faptul care acestea nu sunt stricate sau uzate in asa maniera incat trebuiesc schimbate. (nu tin cont de banii cheltuiti)

2. As vrea sa-mi schimb uleiul de la cutia de vieteze si de la grup , din cate am inteles , imi intra vreo 3 litri in total. Care ar fi cel mai bun ulei pentru acestea ? Exista ulei stantat BMW pentru chestiile astea (cu este si acela de motor spre exemplu) ? E acelasi tip de ulei in ambele locuri ?

3. Trebuie sa-mi schimb si amortizoarele pe spate , pentru ca am unul scurs , dar este logic ca le voi schimba pe amandoua. Intrebarea aici este urmatoarea : Care firma cosiderati ca este mai buna Kayaba sau Bilstein ? Si am intrebat care este mai buna , nu , care este mai renumita , tineti cont de asta.

 

BMW 320D E46 2004 110kw 150CP este masina

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

1. daca mecanicul le-a inspectat si considera ca nu-i nevoie sa fie schimbate poti sa nu le schimbi, dar daca nu ai habar cand au fost ultima data schimbate mai bine le inlocuiesti si stai linistit;

2. exista si ulei original BMW care mi se pare ca este Castrol, poti gasi si alti producatori, sunt vanzatori autorizati pe forum care te pot ajuta cu detalii;

3. de obicei cea renumita e si cea mai buna, cam din cauza asta e si renumita, evident ca Bilstein e mai bun decat Kayaba, cea din urma e solutia mai ieftina dar par a fi ok judecand dupa feedback-ul celor ce le-au utilizat.

Link to comment
Share on other sites

asupra raspunsului de la punctul 3 , diferenta de pret intre cele gasite , este de 10 lei , adica o nimica toata .. si din cate cunosc si eu , bilstein si kayaba , sunt producatori de top pentru bmw , cel putin pe partea de amortizoare si mai este si SACHS (nu stiu sigur daca am scris corect denumirea firmei), dar acestea mi se par cam absurd de scumpe.

 

Multumesc de "indrumare".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.