Jump to content

Vreau sa invat sa codez cu NCS Expert


Recommended Posts

B:

1.open NCS expert

2.File-Load profile

3.select EXPERMODE

4.press F1

5.press F3

6.select E89<for E90>

7.press BACK

8.press F3<CHOOSE ECU>

9.select NFRM

10.select SG_CODIEREN from CHANGE JOB

11.press F3<EXECUTE JOB>

 

 

aha, deci nu mai e nevoie sa citesc modulul( din CHANGE JOB sa trec pe LESEN), sa ma duc in WORK folder si sa modific FSW_PSW din .TRC in .MAN si apoi sa schimb iar pe scris dupa care iar execute job. Este doar un straightforward---- urmaresc pasii de la B adliteram.

P.S Eu am NCS 4.0.1 si nu merge expertmode sa ii dau load pt ca este versiunea 2.0, dar am deja creat un profil Expertenmodus( OFFEN) care este deja setat.

Link to comment
Share on other sites

Am comandat modulul si trebuie sa vina zilele astea. Am gasit unul aproape identic cu al me. Revin cu detalii dupa montare, eventual fac si un mic tutorial cu pasii urmati si cu poze, asta daca nu exista pe forum deja unul facut.

P.S scuze pt mesajul anterior

post-68981-0-59907700-1428241569_thumb.jpg

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Salutare, trebuie sa-mi codez un nou modul airbag pe masina si as avea nevoie de un step by step guide pt asa ceva. Am toate softurile functionale---- INPA, EDIABAS, DIS, NCSexpert, dummy etc. Limitandu-ne la NCS, am inteles partea cu load profile si cititul datelor masinii FG, FA dar mai departe ma cam depaseste . Am tot citit tutoriale pe net dar nu reusesc sa inteleg mai departe. Ce ar trebui sa fac mai departe ---- dupa ce citeste NCS-ul datele masinii ce fac mai departe? Mentionez ca inca nu am pus inca NCS-ul pe masina , vorbesc doar teoretic.

Stiu ca DIS V44 vede masinile pana in 2005 iar la v57 nu mai exista optiunea de codare \programare ci doar diagnosticarea

 

Salut,

Daca ai rabdare vrei reusi sa inveti sa programezi pentru ca nu e mare lucru, NCSDUMMY te poate ajuta, bmw coding tools 2.50 de asemenea. (Ai programele in cauza la postul 241)

Nu uita : backup inainte sa faci orice!

Daca mai vrei indrumari trimite-mi PM, daca am timp te ajut.

Spor

Edited by tyrystor
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tyrystor de incurajari. Iti dai seama ca voi casca bine bine ochii. Ca si programe am cam tot ce exista--- le-am cumparat dp internet. Modulul tre sa apara ca l-am comandat din Germania, pana atunci ma mai documentez NCS-ul si partea de codat fiind singurele pe care nu le stapanesc inca, desi am cam inteles care-i treaba. Va tin la curent
Link to comment
Share on other sites

am pus FRM nou cu versiunea c33.am facut update la ncs ca sa il pot coda, dar inpa nu imi mai gaseste FRM-ul.eroarea fiind cea din poza.

stiu ca este ceva lipsa la actualizarea bazei de date-sp-daten...eu am tot incercat sa copiez pe unde trebuie fisierele, dar tot nu vrea.

are cineva idee ce trebuie sa fac?

http://i758.photobucket.com/albums/xx225/all3ex_wly/Untitled_zpsseypmlll.jpg

Link to comment
Share on other sites

stie/a mai intalnit cineva ca atunci cand te loghezi cu NCS load profile expert mode...VIN ul masinii afisat imi da correct doar ca la sfarsitul lui mai are un caracter in plus ...eu am a226604 si el afiseaza a226604S

..merci

Edited by rbu_tuninq
Link to comment
Share on other sites

merci...am facut retrofit la CIC...si incerc sa codez unitatea cic cu sg-codieren la default.

...si am schimbat data de productie VO in CAS si NFRM si am adaugat $6VA in CAS si NFRM cu NCS-expert. Doar ca dupa codare in CAS ar trebuie sa imi apara si CIC la module insa doar CID [fostul] apare. am instalat ncs de 2 ori si tot degeaba ..am folosit topical asta http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=918608

 

merci

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa schimbi si anul ca sa ti apara CIC

 

dupa VIN apare inca un caracter, e checksum ul

 

am pus FRM nou cu versiunea c33.am facut update la ncs ca sa il pot coda, dar inpa nu imi mai gaseste FRM-ul.eroarea fiind cea din poza.

stiu ca este ceva lipsa la actualizarea bazei de date-sp-daten...eu am tot incercat sa copiez pe unde trebuie fisierele, dar tot nu vrea.

are cineva idee ce trebuie sa fac?

http://i758.photobucket.com/albums/xx225/all3ex_wly/Untitled_zpsseypmlll.jpg

 

 

n am mai intalnit eroarea asta la ncs..... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

salut

eroarea era coapi-1000 fehler.

am schimbat anul in cas si nfrm #0909

am adaugat $6VA

am STERS $606 [cod de navi care aveam pe masina]

am putut sa adaug $609 [cod de navi profi/CIC] :)

abia acum am putut vedea CIC ca apare in lista de module CAS si l-am dat la default cu sg-codieren

 

totul e functional acum :D [imi mergea totul direct cu unitatea cic pe masina inafara de telefon si Bluetooth si de asta avea nevoie]

 

merci

Link to comment
Share on other sites

Baieti, iar am nevoie de putin ajutor. Am schimbat bateria de la masina acum cateva saptamani si am activat/o cu tools32. Problema este ca am trecut de la 80Ah la 90ah si am inteles ca trebuie codat CAS/ul pt a putea incarca corect bateria. Dac ati mai facut asa ceva va cer ajutorul cu pasii ce tebuiesc urmati.
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cine stie cum se rezolva erorile astea

in Windows 7 64-Bit ?

 

Multumesc.

 

http://i1006.photobucket.com/albums/af184/butzyovidiu/Eroare_zpsrkmpjkel.jpg

 

http://i1006.photobucket.com/albums/af184/butzyovidiu/NCS%20Expert_zpsbkg9wscw.jpg

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.