Jump to content

BMW e46 320d 136CP se merita sau nu?


vreaubmw

Recommended Posts

peste 2000cm nici nu vreau sa aud,imi place foarte mult marca BMW dar nu im port permite mai mult de 2000cm (impozit)Break vad mai mult o masina de familie...iar momentan nu am ganduri de genu...e doar parerea mea...ar mai fi o varianta 320d NFL dar nu stiu ce sa zic pare cam invechida iar sistemul de stabilitate la NFL e majoritatea ASC care am intels ca e mult sub DSC ori la tractiune spate conteaza foarte mult sistemul de stabilitate

Gasesti si cu DSC. Cauta sa fie din 2000-2001. De exemplu, a mea are DSC.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la varsta, ca am 25 de ani.

 

Pai e masina de familie, probabil deasta sunt si mai ieftine pentru ca sunt mai multe. Ai avantajul spatiului in plus. Nu trebuie sa ai ganduri de familie, intrebarea este daca iti e utila cu un portbagaj mai mare sau ba?

Multi inainte :thumbsup: dar cred ca imi va fi suficient un sedan acum depinde de gusturi de nevoi cum ai spus si u...

 

Daca tot zici ca ai 23 de ani eu iti recomand un coupe sau cabrio, uite vine cineva un coupe pe forum link aici

Am vazut masina pe forum de 2 luni de cand mi-am vand frumosul meu Toledo 1M ma tot uit pe toate site-urile peste tot am citit x pagini de pe forumuri cred ca un sedan imi este cel mai potrivit pentru nevoile mele ca optiuni imi doresc sa fie cu TRAPA,DSC,climatronic,si restul dupaia ori acel 318i ce l-am gasit are cam de toate si in plus peste ce vreau eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa ,este si benzina :thumbsup: nu cred ca tu o sa faci peste 30.000 km pe an casa iti cumperi un diesel ,sa vedem cum ajungi tu la Bucuresti ?ai vazut ce este afara ?

Spre norocul meu sunt in bucuresti si masina e in bucuresti propietarul lucreaza in buc am stabilit cu el sa mergem maine dimineata ma incata foarte mult ca cei 157000km sunt reali i-am verificat la BMW singura problema este ceva urme de ulei pe scut am inteles ca la acest tip moto foarte multe garnituri sunt trecute la "consumabile" o sa vedem maine pe unde pierde cel putin nu sunt semeringurile de la supape am facut testul 10 min accelerat blana si nu da fum decat abur acum sa vdm maine ce va spune mecanicii pe unde curge ulei.Eu fac aprox 10 mi de km pe an am masina de servici masina va fi pt sufletul meu Vineri,Sambata si duminica :popcorn:

 

e frumoasa cea argintie si pare ok din poze, mai bine aceea decat un 320d la aceeasi bani cu mai multi km, mai putine optiuni si mai multe posibile probleme pe viitor.

Exact asta imi e gandirea mea ce ma bucura cel mai mult sunt km 157k reali in 2010 feb ultima revizie in germania 97.000 adusa in tara 2010 decembrie imatriculata de cel care adusa si cumparata de propietar actual 2011 martie la 119 mi actual 157k

Edited by vreaubmw
Link to comment
Share on other sites

Testul se face la relanti 5 minute dupa care accelerezi :thumbsup:

 

Eu vedeam fum alb in spate (cei drept doar la semafor)si ma duceam repede la service acceleram ca nebunu acolo si mecanici radeau de mine ba mai mult ma faceau nebun :frantics:

Edited by valy
Link to comment
Share on other sites

Testul se face la relanti 5 minute dupa care accelerezi :thumbsup:

 

Eu vedeam fum alb in spate (cei drept doar la semafor)si ma duceam repede la service acceleram ca nebunu acolo si mecanici radeau de mine ba mai mult ma faceau nebun :frantics:

eu am lasat aprox 10 min la rel si i-a dat propietarul pana la 5500 6000 si nimic doar abur

 

Testul se face la relanti 5 minute dupa care accelerezi :thumbsup:

 

Eu vedeam fum alb in spate (cei drept doar la semafor)si ma duceam repede la service acceleram ca nebunu acolo si mecanici radeau de mine ba mai mult ma faceau nebun :frantics:

Ce servis e cel mai bun in bucuresti la motoare valvetronic Exclus reprezentante ca rupe la bani..:))??

Link to comment
Share on other sites

E foarte important ca sunt km reali la masina aia. Sunt raritati e46 sub 180.000km reali. Se vede si dupa interior ca e intr-o stare foarte buna, eu am acelasi interior pe un nfl din 99 (habar nu am cati km am reali) dar are uzura clar mai mare la pielea de pe lateralele scaunelor.
Link to comment
Share on other sites

E foarte important ca sunt km reali la masina aia. Sunt raritati e46 sub 180.000km reali. Se vede si dupa interior ca e intr-o stare foarte buna, eu am acelasi interior pe un nfl din 99 (habar nu am cati km am reali) dar are uzura clar mai mare la pielea de pe lateralele scaunelor.

Da arata impecabil voi reveni cu poze daca o sa fie ok si o voi cumpara...

 

Daca tot vrei benzina, orienteaza-te la 2.2, diferenta aceea la impozit o sa compenseze cu satisfactia celor 6 cilindri.

Sunt prea mari taxele actuale la 2.2 atat la impozit cat si la asigurare eu cred ca sunt mai mult decat suficienti cei 143cp 2.2 din pacate este exclus categoric. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

2.2 nu merita, nu-i cu mult peste cel de 143 ca performante, ca sound si feeling da, dar altfel nu. Daca tot platesti taxe iei un 2.5 si e cel mai bun compromis. Am condus 2.2 si nu mi-a placut cum trage, diferenta mica fata de N43, are mai multi cai dar cuplul e tot micut.
Link to comment
Share on other sites

diferentele 2.0 N43 si 2.2/2.5/3.0 M54 in ceea ce priveste consumul nu sunt foarte mari,de ex acum eu am in 12,5 mediu pe bord real banuiesc ca merge catre 14 dar oricum pt conditiile date eu sunt foarte multumit.A avut cumnatul 2.0 N43 si consumul era aproape ca la mine.Ca si probleme N43 are ceva mai multe puncte slabe.
Link to comment
Share on other sites

2.0 N43 si sa mai ai macar 500 eur pregatiti pentru senzori axa cu came,vibrochen,si garnituri,asta daca nu le-a schimbat proprietarul anterior(ceea ce nu cred din ce spui tu)

Omu mi-a spus ca a schimbat patina lant,senzor turatie(ax cu came) acum sa vad pe la ce garnituri pierde ulei (ulei pe scut) garnituri nu a schimbat....

Link to comment
Share on other sites

Ultima revizie 25.02.2010 la 101173 km

 

http://s12.postimg.org/7fnsnswn1/image002.png

26.02.2009 67501KM

 

http://s21.postimg.org/uzom2vjt3/image003.png

21.11.2005 40122KM

 

http://s21.postimg.org/hj0ubho93/image001.png

 

Citire chei sau ceva de genu

 

http://s21.postimg.org/yam5u8ohz/image001.png

Link to comment
Share on other sites

Cand a intrat in Ro masina? Vad ca incepuse omul sa faca km multi , 2009-2010 peste 35 k km...

21.12.2010 imatriculata in ro 3 luni mai tarziu pe 4.03.2011 cumparata de actualul propietar la 119mi de km actual 157mikm

Edited by vreaubmw
Link to comment
Share on other sites

Am fost cu masina ce urmeaza sa o cumpar maine la Bimmer si mi-au gasit urmatoarele probleme Oringuri vanosi;kit pompa vacum; de unde cumpar si eu aceste piese ?Costa mult?

 

Avand in vedere ca ai fost la un service, nu ti-au facut si un deviz pentru problemele gasite ?

 

Vorbeste cu mecanicul sa iti trimita pe mail devizul, sa iti dea si codul pieselor, problema e in felul urmator, daca te duci cu piese tale in caz de schimbare pe garantie trebuie sa mai platesti constatarae defectului si montarea/demontarea, in schimb daca iei piesele de la service nu mai platesti.

 

Totusi avand in vedere ca o sa cumperi doar garnituri mai bine le iei de pe net preferabil pe original.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca ai fost la un service, nu ti-au facut si un deviz pentru problemele gasite ?

 

Vorbeste cu mecanicul sa iti trimita pe mail devizul, sa iti dea si codul pieselor, problema e in felul urmator, daca te duci cu piese tale in caz de schimbare pe garantie trebuie sa mai platesti constatarae defectului si montarea/demontarea, in schimb daca iei piesele de la service nu mai platesti.

 

Totusi avand in vedere ca o sa cumperi doar garnituri mai bine le iei de pe net preferabil pe original.

Da i-am spus acum sa-mi trimita pe mail un deviz dar daca nu e diferenta mare de pret la piese o sa le iau totusi de la el sa imi dea si garantie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.