Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Mi-am comandat si eu de pe site-ul oficial. cei care v-ati comandat știți cumva in cat timp ajunge coletul din Germania?

 

 

Daca te uiti bine pe ebay, trebuie sa ai "estimated delivery date"

 

Eu am comandat de pe ebay, intradevar, din Anglia, dar am comandat pana si produse din China, si au ajuns in timpul estimat...

Edited by bogdan_r
Link to comment
Share on other sites

salutare la toata lumea v-as ruga daca poate cineva sa ma lumineze si pe mn ca am stat si citit in urma asa printre pagini si nu am inteles exact cum sta treaba cu Carly. As avea nevoie ptr un E60 530d 2008 ptr un minim de functii care le are gen diagnoza, stergere erori, mici codari, etc intrebarea este la mn la masina imi trebuie varianta prin cablu sau cea prin bluetooth? Nu as vrea sa patesc cum am patit ultima data cand am comandat un cd cu cablu transparent de pe Olx la 100-130 lei si l-am luat degeaba nici nu am reusit sa instalez programul si dupa nu mergea sa ma conectez cu masina la mn la LCI, insa la un NFL e60 mergea perefct de i-am dat lui cablul.

Alta chestie care nu am inteles o cumpar cablul sau adaptorul original , platesc si descarc programul din magazin play 200 lei si dupa la unele codari sau functii mai trebuie platit iar ? nu de alta dar daca e asa ce rost are si mai bn merg si fac cand am nevoie de diagnoza la service, daca poate careva sa ma lamuresca atat cu privire la ce am nevoie cablu sau adaptor si care e mai ok dpdv al functionalitatii sa il comand , ms

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cumperi aplicatia 200 lei si mai platesti cativa bani pt anumite functii iar de pe site oficial iei adaptor bluetooth .

Doar asa merge , cu cablu nu poti folosii aplicatia doar diagnoza

 

La masina ta poti activa viteza digitala , si multe chestii interesante.

Daca ai telefon rootAt ai aici aplicatia free + unlock toate sa nu mai dai banii

Link to comment
Share on other sites

patrutalex nu ai dreptate la un lucru, aplicatia face pe cablu exact ce face si pe adaptorul bluetooth, eu vorbesc de aplicatia care o puneai tu sau colegii cea unde o activai fara root la telefon. Am facut pe cablu obd (cel transparent) E60 meu 11/2008 (euro 5) si un X5 an 2012 E70, precum si masini vechi...
Link to comment
Share on other sites

Cumperi aplicatia 200 lei si mai platesti cativa bani pt anumite functii iar de pe site oficial iei adaptor bluetooth .

Doar asa merge , cu cablu nu poti folosii aplicatia doar diagnoza

 

La masina ta poti activa viteza digitala , si multe chestii interesante.

Daca ai telefon rootAt ai aici aplicatia free + unlock toate sa nu mai dai banii

la linkul dat de tine mi a mers aplicatia activata fara sa am root la telefon. ( 22.31 )

Link to comment
Share on other sites

patrutalex nu ai dreptate la un lucru, aplicatia face pe cablu exact ce face si pe adaptorul bluetooth, eu vorbesc de aplicatia care o puneai tu sau colegii cea unde o activai fara root la telefon. Am facut pe cablu obd (cel transparent) E60 meu 11/2008 (euro 5) si un X5 an 2012 E70, precum si masini vechi...

Eu pe cablu cu update la zi nu merge sa fac cic si etc

Alte module da !

Link to comment
Share on other sites

Salutate forumisti.. revin cu a mea problema, legat de e61, 530xd 2006. Am schimbat pana la urma termostatele, am schimbat toate bujiile, am sters erorile, si i-am dat talpa in speranta ca face regenerare. Spre dezamagirea mea nu face nici acum regenerare. Temperatura la apa e peste 90 grade, verificat.

Are cineva idee din ce cauza nu vrea?

Inca ceva curios.. la o noua diagnoza cu carly, imi da in continuare eroare bujii cilindrul 1 si 2. Cel de la service mi-a spus ca e posibil sa fie din cauza cu nu sunt inregistrate in computer (spune ca la modelele mai noi absolut tot ce se schimba trebuie inregistrat in computer: baterie, filtre, bujii..etc)

Poate sa ma ajute cineva cu un sfat..o idee ceva?

Nivelul de soot este acum peste 65 grame. La ash este doar 3.5 grame sau asa ceva.

Insa simt masina ca nu merge 100% cum ar trebui, merge parca tot infundat, plus ca consuma f f mult fata de acum cateva luni.

Ce sa ii mai fac? Ce ar mai putea fi? In afara de eroarea de bujii si ceva legat de dpf, probabil ptr ca e deja incarcat si trebe regenerare, masina nu mai da nici o eroare!

Ma apuca nervii, pe cuvant! :(

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa vezi daca nu te lasa sa faci regenerare din cauza unei erori...daca nu poti sa dai fortat cu rheingold (adica isi face regenerare chiar daca ai vreo eroare care normal ar impiedicao). E foarte simplu, e exact ca o regenerare normala numai ca o "activezi" tu sa plece.Ia pe cineva care stie sa faca si o sa stea in dreapta cu laptopul sa monitorizeze, dupa regenerare spune-ne cat soot mai ai.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi ptr sugestie. Acum am venit de la service.. am fost la baiatul care mi.a schimbat termistatele si bujiile. Din pacate sunt in austria, nu cunosc pe nimeni care sa detina program sau sa se priceapa, pasionat. Ramane ptr mine varianta oficiala, la service.. cu costuri pe masura din pacate.

Concluzia? Alti bani..alta distractie, vb aia! Dupa cateva incercari de conectare, am vaxut parca ceva tester bosch, varianta profesionala, si cateva injuraturi probabil pe limba lui, ca nu orea am inteles, a verificat mufa obd din masina. E dus un pin.. probabil eu cu "jucaria" mea, sau la testari anterioare prin service.uri. dar se pare ca pentru diagnoza lui are nevoie de toti pinii, ca sa citeasca sau sa comunice cu masina.

Asadar programare vineri pentru mufa OBD. Apoi sa vedem ce face cu testerul lui.. din cate am inteles, se poate sa fie erori salvate in alte computere, ce nu citeste mie carly.. vrea intai sa stearga tot, sa inregistreze ca s.au schimbat bujiile si termostatele, apoi sa faca regenerare.

Sper ca stie ce spune..sau ca se pricepe si a mai facut. Ca deja ma calca pe nervi.. :(

Link to comment
Share on other sites

Salutare forumisti.

Se pare ca problema mea devine tot mai complicata. Am luat masina de la service, a reparat mufa obd, insa nici o sansa sa citeasca ceva in computer. Pur si simplu nu vrea. Baiatul la care am fost vad ca e super, mi-a explicat tot, cu rabdare, in plus nu mi-a luat nimic ptr reparatia mufei. Are tester bosch, inca unul universal, dar nu china, tot varianta profi. Nu a reusit sa se conecteze, a chemat un alt coleg de la alt service, acre a venit cu alte 2 testere, unul gutmann si inca unul nu mai stiu firma. Insa nici unul nu s-a putut conecta la masina. Concluzia lor, posibil ca rahatul de Carly sa fi infiltrat un virus, sau un mic programel hack, si s-a dus dracu softul, sau ceva de genul. Singurul care mI citeste ceva pe la masina e parnaia asta de Carly, care din pacate nu face nimic. Am sters de 100 ori erorile da regenerare tot nu vrea sa faca. Ce imi arata sunt erorile de bujia 1 si 2 (desi sunt noi noute, schimbate de cateva zile) si eroare dpf.

Acum ce sa ii mai fac???? Consumul creste de la o zi la alta simtitor. A sarit de 11%, dar din ce estimez eu un plin ma duce max 500 km.

Cred ca pana la urma moare pasiune ptr marca..incet incet!

:(

Link to comment
Share on other sites

Ati folosit Carly pentru schimbarea plĂŁcuțelor spate? -ma refer la avea funcție pentru retractarea cilindrului de la etrier pentru montarea plĂŁcuțelor noi- la autocom din cate stiu este acea ffuncție -workshop-, ma gândesc ca si acest tester Carly ar trebui sa-l aibĂŁ in varianta Pro;)

azi mi-a ajuns si mie dupa 2 sĂŁptĂŁmâni....insa nu am gĂŁsit nicĂŁieri funcția despre care am scris mai sus.

Daca vreunul dintre voi a utilizat -o si-mi poate spune la ce secțiune o gasesc ii ramân dator;)!

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.