Jump to content

Swap 320D la 330i


Recommended Posts

m-am hotĂŁrât și am judecat și cu mintea nu doar cu sufletul rĂŁmâne varianta de 330d

Ăn timpul procesului de cĂŁutare am dat peste câteva oferte interesante dar acum am 2 nelĂŁmuriri:

1. automatĂŁ sau manualĂŁ?

2. cum de existĂŁ motoare care echipeazĂŁ mașinile 330d produse ĂŽntre anii 2003 și 2004 care sunt și euro3 și euro4?

P.S. am vĂŁzut 330d, 150kw, din 2004 euro3 și mașinĂŁ din 2003, 150kw, euro4.

Link to comment
Share on other sites

m-am hotĂŁrât și am judecat și cu mintea nu doar cu sufletul rĂŁmâne varianta de 330d

În timpul procesului de cãutare am dat peste câteva oferte interesante dar acum am 2 nelãmuriri:

1. automatĂŁ sau manualĂŁ?

2. cum de existĂŁ motoare care echipeazĂŁ mașinile 330d produse ĂŽntre anii 2003 și 2004 care sunt și euro3 și euro4?

P.S. am vĂŁzut 330d, 150kw, din 2004 euro3 și mașinĂŁ din 2003, 150kw, euro4.

Este mai confortabila cutia automata daca ai de gind sa faci soft sa alergi masina evita automata,la dezmembrat sint rare si sa reconditionezi o cutie automata este intre 1300-1500e,la manuala in cel mai rau caz schimbi kitul de ambreiaj si gata,motoarele euro3 sint cu turbine vacumatice si euro4 cu turbina actionata electric si are sonda lambda

Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

și altĂŁ ĂŽntrebare:

e mult mai mult de lucru ĂŽn momentul transplantĂŁrii motorului dacĂŁ mașina donoare are volanul pe dreapta fațĂŁ de una cu volanul pe stânga?

Singura diferenta este la instalatia electrica la masinile cu volan pe dreapta,instalatia masini nu a motorului

Link to comment
Share on other sites

am ĂŽntrebat lucrul acesta fiindcĂŁ cel puțin ecu al motorului se aflĂŁ ĂŽn dreapta la ce le din UK și ĂŽn stânga la cele din EU.

dupĂŁ pĂŁrerea ta sĂŁ iau euro4 sau euro3?

tu ai fi dispus sĂŁ vinzi o mașinĂŁ completĂŁ cu care eu sĂŁ pot venii pe roți din București pânĂŁ ĂŽn Tg. Mureș?

Link to comment
Share on other sites

am ĂŽntrebat lucrul acesta fiindcĂŁ cel puțin ecu al motorului se aflĂŁ ĂŽn dreapta la ce le din UK și ĂŽn stânga la cele din EU.

dupĂŁ pĂŁrerea ta sĂŁ iau euro4 sau euro3?

tu ai fi dispus sĂŁ vinzi o mașinĂŁ completĂŁ cu care eu sĂŁ pot venii pe roți din București pânĂŁ ĂŽn Tg. Mureș?

Daca vrei sa tunezi puternic motorul cred ca este mai fiabil euro3,are mai putina electronica pe la motor fata de euro 4,turbina la euro 3 este mai fiabila fiind vacumatica si la 320d 150 cp sint motoare euro3 si 4, euro 4 tot cu turbina actionata electric sint si este mult mai slaba si pica mult mai repede fata de euro 3.

Nu am nici un e46 cu motorul asta la dezmembrat doar 330d din 2002 tip D1,184 cp care nu este deplasabila o vind doar piese

Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am vĂŁzut un 330D (http://www.autovit.ro/bmw-330-C31335782.html) și ĂŽn proporție de 75% m-am hotĂŁrât sĂŁ-l cumpĂŁr, dacĂŁ și dupĂŁ ce o supun unei diagnoze motorul și cutia sunt ok.

Problemele mele ĂŽncep acum, și v-aș fi recunoscĂŁtor dacĂŁ m-ați ajuta cu informații despre ce repere se potrivesc, și care nu, cu cele de pe al meu 320D E46 FL.

O primĂŁ nelĂŁmurire este legatĂŁ de cutia de viteze, mai precis de levierul de acționare a acesteia. Trebuie schimbat doar trim-ul de la schimbĂŁtorul cutiei sau și schimbĂŁtorul ĂŽn sine, mașina donoare fiind una din UK?

Știu cĂŁ am c-am pus carul ĂŽnaintea boilor dar ĂŁsta e primul aspect care l-am observat la un prim contact cu posibila mașinĂŁ donoare.

Sper ca prin parcurgerea acestui topic orice ar vrea sĂŁ facĂŁ swap-ul pe care eu doresc sĂŁ-l realizez sĂŁ primeascĂŁ suficiente informații pentru cĂŁ sĂŁ poate realiza modificarea.

P.S. sistemul de frânare l-am achiziționat deja.

Link to comment
Share on other sites

Poate nu m-am exprimat corect suspensia am schimbat-o deja iar sistemul de frânare l-am cumpãrat dar nu l-am montat.

Ok sĂŁ știi cĂŁ, dupĂŁ pĂŁrerea mea experiențele personale ale unor colegi de pe forum sunt mai relevante pentru mine decât multe alte informații culese de pe forumurile de afarĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Deci, tu ai un e90? E facelift sau pre? Exista pachet BMW performance care iti duce e90 de la 177 CP la 196 CP si cuplu mai bun... exista si silencer BMW performance ptr 320d si impreuna vorbim de 2600 Euro lucrare facuta la BMW si masina o sa sune super si o sa traga super bine... impozitele raman la fel de mici...
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ce ai facut pana la urma, ai facut transplantul? Daca nu l-ai facut deja, cred ca cel mai bune este sa cumperi o masina de uk completa (330d/330xd) si sa iti iei ce trebuie de pe ea! Asta daca ai timp pt a vinde ulterior piesele de care nu ai nevoie!

De ce te-ai oprit la 330d si ai renuntat la ideea cu 330i (cum ai precizat in titlul topicului)? Pe 330i sunt motoare foarte fiabile si in dezmembrari nu gasesti cu asa multi km precum diesel-urile (gasesti pe la 110-120 mii mile vs 170-180 mii pt diesel - si nu stii cat de "in regula" mai este turbina dupa atatia km)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu de capul meu am renunțat la 330i ci la sfaturile multor colegi de aici de pe forum care au spus cĂŁ e foarte complicat sĂŁ trec de la diesel la benzinar.

Nu am renunțat la ideea de a trece la 330D. Chiar acum sâmbĂŁtĂŁ mĂŁ duc ĂŽmpreunĂŁ cu kenbobo sĂŁ vedem și testĂŁm un 330D de 204cp cu cutie automatĂŁ.

Mulțumesc de observația vis-a-vis de titlul topicului și rog frumos un moderator dacĂŁ poate sĂŁ schimbe titlul ”Swap 320D la 330i” ĂŽn ”Swap 320D la 330D”

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze, ai dreptate, acum am observat ca in cazul tau e complicat sa treci la motor pe benzina. Dupa ce am citit toate replay-urile de mai sus mi-am dat seama! Spor la "swap" si sper sa fie candva o intalnire a "transplantatilor" (si nu in curtea RAR) :-))) Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.