Jump to content

vitezometru


tazmanul

Recommended Posts

Am un BMW 320d 110kw din 07/2007 si am impresia ca vitezometru nu functioneaza coresct. Am un detector radar in masina Coyote care imi arata viteza masini mereu cu 10km in minus. Nu asta este principalul motiv pt care cred ca nu functioneaza bine...de exemplu azi mergeam pe autostrada si de pe la 140km/h am ajuns in cateva secunde la 220km/h. Fapt care m-a surprins putin cu cate usurinta a ajuns la viteza asta. Masina o am de cateva saptamani si inca de la inceput am simtit ceva la viteza ca nu arata bine si ca vitezometru este posibil sa indice in plus. Cum pot verifica daca de fapt el functioneaza cum trebuie si imi indica viteza corecta a masini. Precizez ca jantele sunt de 16'' originale ale masinii.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru a verifica viteza incearca cu o aplicatie gps pe telefon asta daca ai posibilitatea dar in general am observat ca de pe la 130 km/h si la mine viteza este putin eronata, adica pe gps am in general cu 10-15 km/h mai putin decat imi arata pe bord, sa iti faci o idee incearca asa.

Calc-o si tu mai putin :laugh:

Link to comment
Share on other sites

poate au fost ceasurile de bord schimbate....eu am ceasurile schimbate pe un 318is, scunt schimbate cu unele de pe 316i.

si imi arata cu 10-15km in plus.

 

eu am testat in felul urmator, am mers paralel cu o alta masina, eu aveam in bord 60 si respectivul avea aproape 50.

 

am intrat in radar cu 100km la ora, intro zona cu viteza maxima 50....am crezut ca o sa-mi opreasca permisul, dar surpriza aveam 89.:))

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum pot verifica daca am ceasurile schimbate?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

in primul rand intereseaza-te cat ar trebui sa ai in bord si vezi daca vitezomtru oficial motorizari tale, corespende cu cel actual. (eu in mod normal, am 240km/h iar ceasurile actuale au 220km/h)

 

2, da ceasurile jos, si verifica codul. (eventual fabricatia si motorizarea daca arata, la e36 arata doar fabricatia)

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Vitezometrul din cate stiu eu, este setat din fabrica sa indice cu pana la 9-10 km/h in plus si asta se intampla cam la toate maĂâ˘inile existente pe strada. Au aceasta marja de eroare in plus cu pana la 10km/h din fabrica, din cate stiu mai toti care stiu asta merg pe autostrada cu 140 iar radarul nu ii ia. Pe radar cel mt indica 132 daca tu mergi cu 140. La viteze mai mari, in cazul tau de 220, poate fi real 205. Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji din lucrul asta ca totusi ma gandesc ca nu se intampla sa iti arate ca mergi cu 220 si sa te depaseasca un Logan.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

oare daca activezi in meniul BC sa-ti arate si viteza digital, va arata aceeasi valoare ca si kilometrajul sau va arata alta valoare data de computerul masinii. Cred ca daca au fost schimbate ceasurile ar trebui sa difere valorile pe cele doua adica pe kilometrajul normal respectiv cel digital. ar merita sa incerci.
Link to comment
Share on other sites

oare daca activezi in meniul BC sa-ti arate si viteza digital, va arata aceeasi valoare ca si kilometrajul sau va arata alta valoare data de computerul masinii. Cred ca daca au fost schimbate ceasurile ar trebui sa difere valorile pe cele doua adica pe kilometrajul normal respectiv cel digital. ar merita sa incerci.

 

Arata la fel, aceeasi viteza ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.