Jump to content

Seria 3 M la un pret mega-atractiv


525vs

Recommended Posts

Am gasit o oferta de nerefuzat in Germania, la un angajat BMW al unui dealer, pentru o seria3 M, la un pret redus cu 55% fata de pretul initial. Masina are 8 luni "vechime", 14.000km, etc. Problema este ca o vand doar companiilor, iar eu cum sunt PF, nu ma incadrez. In reducerea mentionata e inclus si TVA-ul, daca se vinde catre unei firme platitoare de TVA. Oare in cat timp pot avea o firma platitoare de TVA pe numele meu?
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine o cumperi pe firma altcuiva, e mai simplu. Asta daca ai o relatie de genul asta. La inregistrare, la ONRC orice firma se infiinteaza neplatitoare de tva. Dupa infiintare depui o declaratie ca sa devii platitor (daca vrei). Insa asta inseamna contabilitate.

 

In orice caz, smecherii cu TVA-ul nu se mai pot face.

 

Un prieten de-al meu tocmai si-a luat un 428i nou din Germania. A platit masina integral in Germania, inclusiv TVA.

Acum ca sa si-o inmatriculeze trebuie sa plateasca din nou TVA in Romania, iar apoi sa-si recupereze TVA-ul din Germania, mai putin diferenta dintre TVA-ul de la noi fata de al lor. In Germania se plateste 19% TVA fata de 24% in Romania.

Deci la o masina de 60 000 euro, va fi nevoit sa plateasca din buzunar 12 000 euro catre statul roman din care isi va recupera 10 000 euro de la statul german. Asta desi cei 10 000 euro fusesera platiti deja.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei o firma, sunt resurse gratuite pe net (incearca aici) care te indruma cum sa iti faci rapid si corect o firma.

 

Trebuie sa te inregistrezi ca platitor de TVA intracomunitar (inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari), NU doar platitor de TVA in Romania. E un dosar separat, dupa ce devii platitor de TVA.

 

Vei cumpara astfel masina fara TVA din GER, si NU il vei plati in Romania daca: pastrezi masina pe firma, si daca poti dovedi utilitatea acelei masini in activitatea ta. Altmiteri, ANAF-ul te poate obliga sa platesti TVA-ul. SI obligatoriu il vei plati daca vei vinde masina in primii 4 ani. Dupa aceea se amortizeaza si sunt "artificii" contabile care te mai ajuta.

 

@service premium: A platit de 2 ori TVA-ul pentru un bun? Cred ca este alta hiba pe acolo, e imposibil asa ceva, dpdv contabil.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine o cumperi pe firma altcuiva, e mai simplu. Asta daca ai o relatie de genul asta. La inregistrare, la ONRC orice firma se infiinteaza neplatitoare de tva. Dupa infiintare depui o declaratie ca sa devii platitor (daca vrei). Insa asta inseamna contabilitate.

 

In orice caz, smecherii cu TVA-ul nu se mai pot face.

 

Un prieten de-al meu tocmai si-a luat un 428i nou din Germania. A platit masina integral in Germania, inclusiv TVA.

Acum ca sa si-o inmatriculeze trebuie sa plateasca din nou TVA in Romania, iar apoi sa-si recupereze TVA-ul din Germania, mai putin diferenta dintre TVA-ul de la noi fata de al lor. In Germania se plateste 19% TVA fata de 24% in Romania.

Deci la o masina de 60 000 euro, va fi nevoit sa plateasca din buzunar 12 000 euro catre statul roman din care isi va recupera 10 000 euro de la statul german. Asta desi cei 10 000 euro fusesera platiti deja.

 

n-ai inteles tu bine sau amicu ala viseaza...

 

 

 

 

 

 

moromete stie ce spune.

Link to comment
Share on other sites

Import auto Înseamnã pânã la urmã vânzare finala cu TVA cãtre mine. Eu tocmai asta vreau sa evit. De ce sa plãtesc Tva-ul si apoi sa Îl cer Înapoi (daca se aprobã cererea) când prefer sa nu Îl plãtesc si atunci nici sa nu Îl mai cer Înapoi, nu?
Link to comment
Share on other sites

Este o procedura pe care multi o folosesc la auto-utilitare. Insa la un M, va fi tare greu de explicat (doar si doar daca va exista cineva care sa puna intrebari) cum deduci tu integralitatea tvaului.

 

nu intereseaza pe nimeni( inca) ce masina iei pe persoana juridica.

 

 

 

deocamdata,statul roman permite sa achizitionezi orice ,din UE,fara tva,in baza REGISTRULUI INTRACOMUNITAR.

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

Este corect ce spun colegii, inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari inseamna un alt set de alergaturi, trebuie inclusiv cazier. In urma inscrierii, teoretic, nu mai platesti TVA. Eu sunt inscris cu firma, dar eu nu am achizitionat decat servicii nu si bunuri, asa ca nu pot sa ma pronunt 100%.

Intr-adevar, prin lege nu se specifica ce ai voie sau nu sa achizitionezi, se specula la un moment dat o limita de 35000 la autovehicule, ca un fel de prag de lux, nu stiu daca s-a aprobat.

Mai apare o mentiune pe undeva prin Codul Fiscal, cred, cum ca orice achizitie faci in numele firmei trebuie sa ajute la aducerea de profit - este posibil ca in cadrul unui control, de fond sau nu, sa trebuiasca sa-ti aperi cauza in fata inspectorilor ANAF... daca ala nu este de acord poate sa-ti impute din urma si impozite si accesorii... poti sa contesti dar inseamna alergatura, iti spun la ce sa te astepti.

 

Te poate lamuri mai bine comunitatea de pe avocatnet, sunt multi contabili si juristi care posteaza pro bono acolo.

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat eu acum 2 ani o masina fara tva. Procedura de inscriere in registru intracomunitar dureaza maxim 10 zile. Problema este alta. Daca masina se vinde numai companiilor, asta inseamna ca ei vand numai firmelor ce se ocupa exclusiv cu vanzarea de automobile, nu si unei firme ce are codul caen de magazin alimentar, constructii, etc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@service premium: A platit de 2 ori TVA-ul pentru un bun? Cred ca este alta hiba pe acolo, e imposibil asa ceva, dpdv contabil.

Nu stiu cat de imposibil este, dar este adevarat.

 

n-ai inteles tu bine sau amicu ala viseaza...

 

 

moromete stie ce spune.

Nici eu n-as fi crezut, insa e real. Suntem prieteni de 7-8 ani, nu abereaza.

Si-a luat masina noua, s-a dus la RAR sa-i faca identificarea si apoi la taxe si impozite i-au zis ca nu are importanta daca a luat-o cu tot cu TVA, va trebui sa plateasca tot TVA-ul catre statul roman, nu doar diferenta. Iar apoi isi recupereaza TVA-ul din Germania. Masina a cumparat-o pe persoana fizica, nu pe firma.

 

Cred ca greseala lui e ca a luat-o pe persoana fizica. Daca o lua pe o firma platitoare de TVA, factura emisa de dealer ar fi fost fara TVA. Asa va trebui sa plateasca din nou si sa-si recupereze apoi banii, mai putin vreo 2000 euro diferenta de TVA.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat masina acum 10 zile din Germania pe firma fara TVA! Nu am platit nici un tva in Germania! Masina se inscrie bine merci ...mergi cu ea o perioada, iar dupa 2-3 luni iei o adeverinta de la un service ca masina a fost vandalizata ... zgariata ...sau ce vrei tu, si firma ti-o vinde la un pret modic la care se adauga tva-ul! Eu sunt la a 4-a masina luata asa si totul este legal! Terminati cu prostiile ca se plateste tot tva-ul in germania dupa care il recuperezi! NU! Daca neamtul e idiot, ptr ca unii nu au incredere in firmele romanesti, ii faci plata masinii fara tva din contul firmei. Asa se va convinge ca firma chiar exista si va fi deacord!
Link to comment
Share on other sites

Mai bine o cumperi pe firma altcuiva, e mai simplu. Asta daca ai o relatie de genul asta. La inregistrare, la ONRC orice firma se infiinteaza neplatitoare de tva. Dupa infiintare depui o declaratie ca sa devii platitor (daca vrei). Insa asta inseamna contabilitate.

 

In orice caz, smecherii cu TVA-ul nu se mai pot face.

 

Un prieten de-al meu tocmai si-a luat un 428i nou din Germania. A platit masina integral in Germania, inclusiv TVA.

Acum ca sa si-o inmatriculeze trebuie sa plateasca din nou TVA in Romania, iar apoi sa-si recupereze TVA-ul din Germania, mai putin diferenta dintre TVA-ul de la noi fata de al lor. In Germania se plateste 19% TVA fata de 24% in Romania.

Deci la o masina de 60 000 euro, va fi nevoit sa plateasca din buzunar 12 000 euro catre statul roman din care isi va recupera 10 000 euro de la statul german. Asta desi cei 10 000 euro fusesera platiti deja.

 

Masinile mai noi de 6 luni si cu mai putin de 6k km sunt considerate masini noi,prin urmare o presoana fizica plateste tva-ul in Germnaia apoi si pe cel din Ro.Dupa ce termina cu plata tva-ului din ro il recupereaza pe cel din de.

 

Si cum seria 4 este un model lansat de f putina vreme,mai mult ca sigur masina a indeplinit conditiile de mai sus ,s-a incadrat la masina noua.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

eu ca persoana privata oricum nu pot lua fara TVA de la o firma, deci oricum o platesc cu tot cu TVA pentru ca evident nu mi-o poate vinde fara eu neputand sa il deduc. Apoi, din ce spuneti voi, vin cu ea sa o inmatriculez in tara si astia ma pun sa platesc TVA de 24% pentru ca masina nu a fost cumparata din RO? e prima data cand au chestia asta ca si pe cea cu 6-6, zici ca e la zaruri :), tot ce se poate, nu m-ar mira, doar ca pentru mine e o noutate... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

daca o iei pe persoana fizica cum sa platesti TVA? oricum nu ai cum sa il deduci ca persoana fizica, iar la finante nu te intreaba nimeni de TVA cand inmatriculezi masina, cred ca undeva e o confuzie in povestea asta...

Pai uite asa. In Romania se poate.

 

Masinile mai noi de 6 luni si cu mai putin de 6k km sunt considerate masini noi,prin urmare o presoana fizica plateste tva-ul in Germnaia apoi si pe cel din Ro.Dupa ce termina cu plata tva-ului din ro il recupereaza pe cel din de.

 

Si cum seria 4 este un model lansat de f putina vreme,mai mult ca sigur masina a indeplinit conditiile de mai sus ,s-a incadrat la masina noua.

 

Da, asta e situatia. Masina a fost cumparata cu 0 km de la un dealer din Germania. A luat-o de la BMW Welt si a venit cu ea in Romania. Acum are de platit inca o data TVA-ul. O tiganie.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat masina tot de la reprezentanta din Germania , pe firma si am platit-o direct fara TVA acolo . In momentul in care am inceput discutia cu ei pentru achizitionare mi-au cerut datele firmei sa le verifice . Mi-au zis ca totul este ok si ce putem incepe demersurile . Am achitat-o cum ziceam fara TVA .

 

La cealalata masina , luata tot din Germania din reprezentanta , mi-au cerut sa platesc integral TVA acolo si sa le trimit apoi dovada inmatricularii pe numele firmei aici in Romania . Dupa ce le-am trimis scanat talonul , in doua zile aveam virat TVA in cont.

 

In nici o situatie nu s-a pus problema sa achit TVA si in Romania. Amicul tau nu iti spune ceva corect .

Link to comment
Share on other sites

Masinile mai noi de 6 luni si cu mai putin de 6k km sunt considerate masini noi,prin urmare o presoana fizica plateste tva-ul in Germnaia apoi si pe cel din Ro.Dupa ce termina cu plata tva-ului din ro il recupereaza pe cel din de.

 

Si cum seria 4 este un model lansat de f putina vreme,mai mult ca sigur masina a indeplinit conditiile de mai sus ,s-a incadrat la masina noua.

Nu te supara, dar aberezi. Masina achizitionata de mine avea 3 luni vechime si 3.000 km. Persoana fizica plateste oricum TVA-ul, poate ai vrut sa zici persoana juridica. Ca persoana juridica, nu platesti TVA-ul in Germania daca esti inscris in registrul intracomunitar. Si nici in Romania nu achiti TVA-ul cand inscrii masina.

Edited by sosoi
Link to comment
Share on other sites

eu mi am cumparat la fel masina .. de pe un site de licitatii. care au acces numai firme care se ocupa cu masini .. Mi am ales masina eu , am licitat la ea doar ca a factura a venit pe firma baiatului asta , am platit comsion de 7 % din tot si el mi a facut acte pe urma catre mine , daca te intereseaza ,te pot ajuta .
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar aberezi. Masina achizitionata de mine avea 3 luni vechime si 3.000 km. Persoana fizica plateste oricum TVA-ul, poate ai vrut sa zici persoana juridica. Ca persoana juridica, nu platesti TVA-ul in Germania daca esti inscris in registrul intracomunitar. Si nici in Romania nu achiti TVA-ul cand inscrii masina.

 

Mai intereseaza-te:

 

"Cine plateste TVA in cazul achizitiilor intracomunitare de autovehicule noi si uzate?

 

In primul rand trebuie sa stabilim care este diferenta dintre un autovehicul nou si unul uzat, second-hand. Un autovehicul este considerat nou daca indeplineste macar UNA dintre urmatoarele conditii: sa nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrarii in functiune sau sa nu fi parcurs mai mult de 6000 km. Un autovehicul care a fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data primei inmatriculari si care a rulat mai mult de 6000 km, este considerat autovehicul uzat, second-hand.

 

Orice persoana romana (indiferent ca este persoana juridica inregistrata sau neinregistrata in scopuri de TVA sau persoana fizica) care cumpara un autovehicul nou (indiferent de valoarea acestuia si fara sa conteze ce fel de persoana vinde bunul respectiv) dintr-un stat membru al Uniunii Europene, va fi obligata la plata TVA-ului in Romania."

Link to comment
Share on other sites

Persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA nu va plati efectiv TVA pentru ca va aplica TVA prin mecanismul taxarii inverse (va primi o factura fara TVA de la vanzator, iar TVA se va inregistra numai in contabilitate).

Daca tot dai copy-paste, macar citeste pana la capat.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O persoana fizica (ca despre asta am vb tot timpul ) cumpera o masina considerata noua din Germnaia,logic ca la cumparare va plati masina cu tot cu tva,aici va fi obligat sa plateasca pt a doua oara tva-ul statului roman.Apoi urmeaza sa isi recupereze tva-ul de la nemti.

 

Cauta pe net,sunt persoane care s-au confruntat cu asa ceva,au scris pe forumuri,erau nedumeriti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.