Jump to content

Vreau sa cumpar un bmw 320d e90 sau audi a4:D


Alexandru1990

Recommended Posts

Nu vreau sa te descurajez, insa ar trebui sa iei in calcul anul fabricaĂâşiei maĂâ˘ini pe care vrei sa o achizitionezi, d c zic asta, in DE se fac in jur de 60K km pe an. Iar la bani pe care ii ai tu pt un E90 trebuie sa fie ĂŽncĂŁ de la ĂŽnceputul ApariĂâşie modelului, adicĂŁ un 2005/06 si nu cred ca gasesti unul sub 300k km (ar fi bn si asa). Daca tot iti doresti acest model inarmeazate cu mt rĂŁbdare, poate ai norocul si dai de una ok. Mt bafta.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

daca iti doresti neaparat si ai un buget de intretinere serios (adica daca iti pica peste 3 sapt ambreiajul sa nu tragi masina pe dreapta 1 luna pana o repari) baga-te sa urmaresti piata in fiecare zi, te duci vezi 1-2-3-7-10-12 masini (dar nu te duce la cele la distanta mai mare de 100-120km de localitatea in care esti ca dai banii pe drumuri) si eu zic ca din 1-2-3-7-10-12 masini sigur vei gasi ceva decent.

 

Dar iti trebuie sa ai destula rabdare poate sa dureze si 1-2-3 luni pana gasesti ceva ce trebuie, sunt si oameni care vor prefera sa lase la pret chiar si sute bune de euro decat sa stea cu masinile luni de zile la vanzare, nu orice masina ieftina este cazan automat asa din start numai cand vezi pretul.

Dar neaparat trebuie sa fii constient de problema cu intretinerea care in functie de noroc/ghinion poate fi destul de costisitoare. E un risc pe care ti-l asumi, dar trebuie sa fii constient de asta :)

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam putini poate vrei sa zici, sunt totusi 9 ani

Eram ironic :)

Draq, sunt F10 din 2010-2011 cu 430k+, si noi cautam E90 din 2005 cu 200k? :D, basca si la 7000 Euro :thumbsup:

Daca e adusa de-afara precis km sunt dati peste cap. Daca nu-i are, atunci clar si pretul va fi altul. In Germania preturile cresc exponential pt masinile cu km putini.

Link to comment
Share on other sites

E90 la 7500 euro = cazan

 

Eu am luat in august 2012 un E90 325i neinmatriculat, 168000 kilometrii, cu piele, senzori, clima, mp3, comenzi pe volan, BC si scaune incalzite la 8000 euro. Am mers cu ea 8-9 luni in continuu, nu am avut o problema. Tot ce am facut este sa schimb bujii / filtre / ulei / placute si discuri frana.... ce sa zic, depinde de noroc...

 

Tot la fel a luat un amic un 320 aproape full la 7600 euro in 2013, si a avut numai belele cu ea...

Link to comment
Share on other sites

Salut... Mairevin si eu cu cateva intrebari..... E cineva pe aici cu un 318d ala de 122 de cai sau cati are:)??

Vreau si eu sa stiu cum merge? Trage, te ajuta la depasiri....consum cam tot ce se poate spune .... Multumesc mult:D

 

Salut... Mai revin si eu cu cateva intrebari..... E cineva pe aici cu un 318d ala de 122 de cai sau cati are:)??

Vreau si eu sa stiu cum merge? Trage, te ajuta la depasiri....consum cam tot ce se poate spune .... Multumesc mult:D

Link to comment
Share on other sites

Salut ! Sunt nou pe forum si am zis sa scriu aici ca sa nu deschid alt topic degeaba , imi cer scuze daca am gresit.

 

Intentionez si eu sa achizitionez un 320D break 163CP, fabricatie intre 2006 si 2008 si undeva pana in 200.000 km. Ca optiuni as dori sa aiba navigatie (mica sau mare) , scaune incalzite si mi-ar placea angel-eyes , dar nu e obligatoriu. Credeti ca gasesc una ok la aproximativ 8.000 de euro? La ce ar trebui sa fiu atent inainte sa o cumpar si de ce cod motor trebuie sa ma feresc ?

Link to comment
Share on other sites

Zici ca sunteti naivi. Ce vine din germania pe diesel vine cu 100mii/an, ca d-aia isi ia neamtul diesel. Am vazut cu 300k pe an sa iasa la bani si apoi dati la 150k ca asa vrea clientul roman si cu modificarea km direct la bmw in cartea service. A mea are 230k si nu as da-o pe lci din cauza motorului si a electronicii. Pt turbina au scos chit de miez la 350lei, da 350lei si noua e 3000. Eu am schimbat-o 200k acum 2 ani, in rest nimik. Pe masinaam dat 15k si daca as da-o cu 10k n-as avea ce lua. Ce e dupa 2008 cand a inceput crisa e ieftin si prost. Vad ce aduc astia. Cu ceva piese schimbate am consum 5.3 afara... Dar am luat-o cu 15k acum 3ani, era cea mai scumpa manuala... Edited by onx_tequila
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.