Jump to content

BMW M3 Concept


allexino

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Noul M3 s-a lasat foarte mult asteptat ... ba ca-l prezentam la Geneva 2006, ba la Frankfurt 2006, ba in primavara lui 2007 din nou la Geneva ...

Eu unul ma simt usurat ca a aparut acest concept si as paria ca peste 2 ani (la un an dupa ce primele M3uri reale din noua generatie vor aparea pe strazile noastre) o sa-l consideram cu totii ca un nou reper al masinilor sport. Ne vom fi obisnuit cu designul, ne vom minuna de putere (estimez 420 CP), cuplu (cred ca vor fi vreo 410 Nm), acceleratie (presupun 0-100 la 4,8 sec si 0-200 la 16 sec), directie, suspensie, frane ... si ne vom dori unul !

Mie imi place si mi-ar placea sa-l conduc in fiecare zi !

Link to comment
Share on other sites

merge...

203947[/snapback]

intr-adevar merge....

insa sincer ma asteptam la ceva mai mult decat "merge"; ma asteptam sa fie mult mai agresiv. probabil pe viu arata mult mai bine (sper sa arate mult mai bine).

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte originala bara fatsa,in comparatie cu cele de pe M5 si M6.Designul aripilor fatsa e deasemenea unic si de apreciat.Per total,un bolid care o sa faca senzatie pe strazi.Astept cu mare interes sa vad unul live.Poate singurul lucru care ar fi de obiectat este faptul ca si-a cam pierdut din agresivitate,lucru intalnit la majoritatea modelelor noi...parca lipseste ceva,parca nu mai au expresia aceea nervoasa a partii frontale,lipseste posteriorul acela impunator,care odata spunea: "stai deoparte!" Cel putin asa vad eu evolutia design-ului in ceea ce priveste BMW-UL contemporan. :blink:
Link to comment
Share on other sites

:blink: me!

BTW M3 va avea un V8 de 415CP..asta e..

Intr-adevar e lansat destul de tarziu avand in vedere ca RS4 e pe piata de mai mult de 1 an..insa justificarea a fost ca inginerii de la BMW au avut ceva batai de cap cu versiunea noua de caroserie de pe seria 3 ..iar pt varianta coupe au intampinat grave pr de aerodinamica afectand astfel performantele masinii...aceasta intarziere de lansare nu este o strategie de piata (din punctul meu de vedere au avut de pierdut in detrimentul celor de la Audi care s-au impus in tot acest timp pe piata cu noul RS4)..ci au preferat sa amane atata timp cat este necesar sa gaseasca solutia perfecta de remediere a problemelor mai sus amintite..in speranta ca succesul noului M3 va compensa aceasta "pauza" destul de riscanta pt ei..

Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

Multe zvonuri si explicatii dar nimic nu este cam adevarat numai ca masina a fost prezentata ca un concept,ca e rea ca e buna mie personal imi place iar e-46 M3 arata complect depasit daca e sa fac o comparatie dar cum scria si cineva cati dintre voi vor cumpara un nou M3 sau cel putin il va conduce un timp cat de cat sa-l cunoasca.Sigur sant de acord ca gusturile sunt diferite si daca vreau performanta gasesc si altceva dar un M3 e un M3 si cine il are stie ce are nu e o masina de duzina caci multi au BMW dar cati un M3?
Link to comment
Share on other sites

Multe zvonuri si explicatii dar nimic nu este cam adevarat numai ca masina a fost prezentata ca un concept,ca e rea ca e buna mie personal imi place iar e-46 M3 arata complect depasit daca e sa fac o comparatie dar cum scria si cineva cati dintre voi vor cumpara un nou M3 sau cel putin il va conduce un timp cat de cat sa-l cunoasca.Sigur sant de acord ca gusturile sunt diferite si daca vreau performanta gasesc si altceva dar un M3 e un M3 si cine il are stie ce are nu e o masina de duzina caci multi au BMW dar cati un M3?

204882[/snapback]

Well said like allways :blink:

Link to comment
Share on other sites

Multe zvonuri si explicatii dar nimic nu este cam adevarat numai ca masina a fost prezentata ca un concept,ca e rea ca e buna mie personal imi place iar e-46 M3 arata complect depasit daca e sa fac o comparatie dar cum scria si cineva cati dintre voi vor cumpara un nou M3 sau cel putin il va conduce un timp cat de cat sa-l cunoasca.Sigur sant de acord ca gusturile sunt diferite si daca vreau performanta gasesc si altceva dar un M3 e un M3 si cine il are stie ce are nu e o masina de duzina caci multi au BMW dar cati un M3?

204882[/snapback]

Bineinteles ca M3 E46 este din unele puncte de vedere depasit, tocmai de aceea urmeaza sa fie inlocuit, motiv pt care nu prea cred ca ai cum sa faci comparatie intre vechi si nou. Foarte probabil multi dintre cei de pe forum nu isi vor lua prea curand un M3 nou, dar unul sh....poate. Oricum nu e nevoie sa fii potential client pt a-ti spune parerea pe forum. Sunt de acord ca un M3 e deosebit si nu prea are concurent, cel putin din punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de curiozitate masina din poze si ceea prezentata la Geneva 2007 ca M3 concept nici nu a fost facuta la BMW.Si in discutia pe forum sigur ca e normal sa discuti dar cand discuti cum e pe Maledive si nu ai fost niciodata e cam ciudat zic eu(dar asta era numai o comparatie si nu vroiam sa supar pe nimeni).
Link to comment
Share on other sites

Apropo de curiozitate masina din poze si ceea prezentata la Geneva 2007 ca M3 concept nici nu a fost facuta la BMW.Si in discutia pe forum sigur ca e normal sa discuti dar cand discuti cum e pe Maledive si nu ai fost niciodata e cam ciudat zic eu(dar asta era numai o comparatie si nu vroiam sa supar pe nimeni).

206224[/snapback]

Cum adica nu a fost facuta la BMW, pai unde atunci?

 

Sa nu imi zici ca la Mercedes :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Apropo de curiozitate masina din poze si ceea prezentata la Geneva 2007 ca M3 concept nici nu a fost facuta la BMW.Si in discutia pe forum sigur ca e normal sa discuti dar cand discuti cum e pe Maledive si nu ai fost niciodata e cam ciudat zic eu(dar asta era numai o comparatie si nu vroiam sa supar pe nimeni).

206224[/snapback]

 

 

Pai si M5 e60 concept cu ce ar fi mai diferit fata de modelul de serie? Cand aceasta a aparut a prefigurat perfect viitorul model si asa cred ca va arata si noul M3 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Apropo de curiozitate masina din poze si ceea prezentata la Geneva 2007 ca M3 concept nici nu a fost facuta la BMW.Si in discutia pe forum sigur ca e normal sa discuti dar cand discuti cum e pe Maledive si nu ai fost niciodata e cam ciudat zic eu(dar asta era numai o comparatie si nu vroiam sa supar pe nimeni).

206224[/snapback]

In cazul de fata discutam in principal de aspectul exterior al masinii. Trebuie sa ne cumparam o masina pt a putea avea o parere despre design? Iar cd vine vb de performante te iei dupa date din diferite teste deci inca o data iti poti da cu parerea. Intr-adevar nu prea poti afirma cu inversunare insa cred ca poti avea o opinie. Cat despre faptul ca nu ai vrut sa superi pe nimeni, eu unul sunt convins de asta pt ca nici eu nu vreau acest lucru. Pur su simplu avem probabil puncte de vedere diferite.

Link to comment
Share on other sites

:blink: pacat

inca o incercare nereusita. oare de ce nu se pot intoarce la o forma simpla, eleganta , care sa mascheze bestia de sub capota, asa cum ii sta bine unui BMW?

ce naiba au de lipesc tot felu' de forme ieftine pe caroseria asta? parca tot departamentu' de design e facut din retarzi :)

din pacate cred ca este exemplul perfect pentru ceea ce este descris in dictionar drept kitch.

Link to comment
Share on other sites

Mai uitati un filmulet...

 

Trebuie sa recunosc faptul ca m-am cam pripit cand am spus ca nu este extraordinar...Dupa ce am vazut aproape toate aceste filmulete am ramas impresionat. Arata mult mai bine in film decat in poze si sigur 100% arata bestial in realitate. Sunt cateva elemente care mie mi-au placut f mult, cum ar fi: oglinzile laterale, capota motorului putin "umflata" si cu acele guri, semnalizatoarele laterale incorporate in gurile de aerisire, capota din fibra de carbon si nu in ultimul rand noul motor V8 de peste 400CP. Cu siguranta va umili ca de fiecare data concurenta :blink: .

Ard de nerabdare sa-l vad pe viu, desi am de asteptat.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.