Jump to content

Ce tip de ceara folositi? Dar lotiune ptr piele?


Recommended Posts

Salut, am obs ca nu exista niciun topic in legatura cu ceara ptr masina si lotiune ptr piele. Intrebarile ar fi: Care este cea mai eficienta,cea mai buna? Cand/cum este indicat sa o aplici? Eu de ex,am ales ceara Collinite 476s si solutie ptr piele Prevent . Voi? Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

pt culori deschise va recomand gelson T98 long life...pt cele inchise gelson T57 dark.(este cel mai bun produs de lucidat de pe piata) produs profesional. si pentru micile imperfectiuni (zgarieturi,umbre,etc.... pasta abraziva ultrafine CROMAR. cu pasta abraziva cromar dati numai in locurile cu defecte. (T98 si T57 sunt pt luciu)
Link to comment
Share on other sites

Pt piele folosesc Gliptone, cleaner si conditioner. F. eficient si miroase demential a piele.

Pt. vopsea folosesc mai mult sealant-uri decat ceara, in ultimul timp vara dau Zaino Z5-Z8 si iarna nanosealant (anul asta am aplicat sonax nano paint protect). Si Collinite e o ceara f. buna si economica.

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

merg si astea dar sunt cam (lidl quality)

 

 

nici nu ma chinui sa-ti dau o replica la asa ceva :))

 

 

On: vara asta vreau sa-mi iau wolf's chemicals- hard body , vreo parere cat rezista la spalat in spalatorii cu spuma?

Link to comment
Share on other sites

Nu toti stau la case lky. Iesi cu galeata la bloc ? :))))

 

Daca ai protectie pe masina, poti spala elegant cu ONR si microfibra :), fara stropi.

In alta ordine de idei ceara cum a aplicat-o in primul rand? Ca aia e mai migaloasa decat o spalare in sine. :)

Link to comment
Share on other sites

asta cu spalatu cu onr, e pistol cu apa, mai faci deastea, dar nu poti da jegu de mai mult de 2-3 zile de pe masina.

vara o mai sterg asa cu onr, la self wash la omv tot la fel ...cand e cald si in rest la spalatorii de cartier.

mi-ar plcea sa stau la curte sa o spal, dar nu toti ne permitem :))

Link to comment
Share on other sites

Baieti ce mi-ati recomanda ? polish sau ceara solida la o spalatorie??

 

 

La o spalatorie cu siguranta nu vei obtine rezultate, ba mai mult, risti sa afectezi iremediabil stratul de lac. Apeleaza la un profesionist pt. partea cu polish-ul. Ceara solica poti aplica singur. La spalatorii sigur nu au nimic de calitate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La o spalatorie cu siguranta nu vei obtine rezultate, ba mai mult, risti sa afectezi iremediabil stratul de lac. Apeleaza la un profesionist pt. partea cu polish-ul. Ceara solica poti aplica singur. La spalatorii sigur nu au nimic de calitate.

Asa este, la spalatorii folosesc ceara lichida si e fix in pix. Am fost ieri si am spalat-o si le-am cerut sa imi dea cu degresant...m-a costat 30 lei in plus degresantul...ok ok,dar eu stiu ca degresantul se aplica si sterge ,nu cu jet-ul...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.