Jump to content

vreau sa achizitionez un bmw e60 525d


lil_gEnu

Recommended Posts

vreau sa achizitionez un bmw e60 525d pana in 7500 euro.

http://mercador.ro/oferta/variante-2004-bmw-525d-e60-ID1AImJ.html#79b854e284 ce ziceti merita?

 

ar trebui sa iti faci bugetul de asa natura incat sa ai niste bani pusi deoparte pentru diverse reparatii imediate ... cam 1000 de euro zic ca ar fi bine sa ii ai rezerva pentru una alta ... cat despre masina, iti recomand sa citesti cam tot ce se poate despre respectivul model, gasesti destule informatii despre e60 aici pe forum ... si ca sa fii linistit, inainte de achizitie, un drum pana la Automobile Bavaria ar fi indicat, un test complet mecanic si electric te duce la 280 de lei, dar macar stii clar ce cumperi! o zi buna si multa bafta in achizitie!

 

poti sa incepi de aici : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/23446-seria-5-e60-2003-2009/

Edited by mirciukk
Link to comment
Share on other sites

Sincer eu in locul tau as lua un 525i . Diferenta de consum dintre 525d si 525i e de aproximativ 2 la suta de km , stiu ce vorbesc pentru ca am avut un 525i manual. In oras (Oradea), consumul il aveam intre 12 maxim 14, iar extraurban era intre 6,5-7 l la suta de km. Un 525d cu o vechime de 10 ani eu zic ca va manca ceva bani dupa achizitionare , pentru ca fii sigur ca cine il vinde la 7-8k euro , clar ca nu ti-l va da in stare perfecta. La un benzinar ai scapat din start de problema turbinei, galeriei care e cam problema comuna la 525d ... mai sunt si injectoerele, si alte anexe ale motorului diesel, multe din ele neexistente la benzinare. Daca faci pana in 15k km pe an , eu zic mai bine cauta-ti un benzinar. Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Daca stii ce cauti si in ce te bagi, ai cunostinte si experienta in domeniu poti sa te duci in Vitan linistit.

Dar fara sa te superi nu cred ca stii la ce sa te uiti si ce sa verifici daca nu ti-ai dat seama ca masina aia nu are senzori.

O sa auzi aici tot felul de opinii, ca in vitan sunt numai rable lovite, ca au km dati inapoi, ca toti sunt samsari, ca gasesti masini rasturnate etc. Eu iti spun din experienta mea personala, am luat masina din Vitan dupa ce am vazut alte 15-20 de masini inainte, ba la proprietari ba in diverse targuri. Am luat masina de la un samsar pentru ca ce vindea el era peste ce am gasit in alta parte chiar si la proprietari care au luat masina de noua. Nu m-am uitat la km si nu mi-a pasat pentru ca am verificat masina personal. Am pierdut intr-o zi doua ore si in ziua urmatoare alte doua ore langa ea. Am reusit sa gasesc o janta sudata si atat. Nu a avut cine stie ce optiuni dar ce am vrut neaparat mi-am pus eu.

Rezultatul e ca la aproape doi ani de la achizitionare am bagat in ea placute ulei si motorina si am mers cam 40000km.

Concluzia e sa verifici masina si sa o iei dupa ce esti sigur ca e ok. Nu te uita la km ca nu sunt relevanti mereu. Daca nu te pricepi ia pe cineva care se pricepe, si nu asculta tot ce iti zice vanzatorul, fiecare vrea sa isi vanda marfa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Buna in legatura cu sfatul pentru achizitia acelui 525d eu spun ca, colegul de mai jos care a zis ca iti mai trebuie inca 7500e pe linga achizitie nu e realist si va spun si de ce pentru ca eu am un 2.0d touring de 150cp luat acum 2 ani cu care am facut undeva la 55000 de km cu el si inafara de ulei si filtre un cap de bara dreapta si o bieleta nu am avut nici un fel de problema,mentionez ca odata la 2 luni fac Romania-Belgia si retur.
Link to comment
Share on other sites

Colegul respectiv vroia sa spuna ca masina de 7500E e intr-o stare asa de proasta incat trebuie sa bagi in ea inca pe atat sa o repari.

 

LE: la ce preturi au acum e60-urile cu rabdare cred ca gasesti una cheala ok in jur de 8k.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.