Jump to content

Asigurarea facuta pe nume de incepator ?


Recommended Posts

Era mai usor daca mergeai la o firma de transcrieri, eu asa am procedat.

Ma costat daca imi aduc aminte 350lei plus 270 asigurare noua pe tata, pe 6 luni.

Aveam dovata de plata a taxei, deci nu a trebuit sa astept dupa finante.

A trebuit doar sa merg la RAR cu masina, in rest totul a fost facut de ei.

 

Motivul transcrierii, RCA: eu 1500+/an,tata 400+/an.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu nu ai bagat masina la primarie nu ai ce fiscal sa scoti. Se foloseste fiscalul vanzatorului. Acu nu stiu cum e cu o masina de afara insa daca cei de la politie tiau zis ce acte iti trebuie alea sunt.

 

 

Am bagat azi masina la primarie si am platit restante pe cele 6 luni de cand o am,tot ce trebuie sa rezolv e din data 02.08 pana in 23.08,cand am cumparat masina. O sa incerc sa rezolv asta la primarie,sa imi dea o adeverinta din 2 pana in 23 precum ca platesc eu si daca nu se poate atunci o sa contactez fostu proprietar.

 

Am bagat azi masina la primarie si am platit restante pe cele 6 luni de cand o am,tot ce trebuie sa rezolv e din data 02.08 pana in 23.08,cand am cumparat masina. O sa incerc sa rezolv asta la primarie,sa imi dea o adeverinta din 2 pana in 23 precum ca platesc eu si daca nu se poate atunci o sa contactez fostu proprietar.

 

 

PS : Imi cer scuze celui care a facut topicul ca m-am bagat peste el :)

Link to comment
Share on other sites

Ca tot am vazut mai sus de autentificare. Daca masina a fost inmatriculata pe numele celui tanar, nu mai e nevoie de alta autentificare pentru inmatriculare pe numele tatalui. Nu se face autentificare intre rude de gradul I.

 

Esti sigur de ce spui ?! As fi interesat, momentan am masina pe numele meu si intentionez sa o trec pe numele tatalui, la biroul de acte auto mi-au spus ca necesita autentificare.

 

Interesant de stiut daca nu trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Am fost in situatia respectiva in 2012. Mi-am facut programare la RAR pentru autentificare. Tata imi vanduse o masina in acte. Ne-au spus ca nu e nevoie de autentificare. Am inmatriculat-o pe numele meu fara sa mai fac autentificarea.

Un simplu telefon la RAR probabil poate confirma sau infirma ceea ce spun. Poate lucrurile s-au schimbat, desi nu cred.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Revin cu detali,pana la urma am rezolvat cumva cu fiscalul ala,contractu intre ala din germania si cel care mi-a vanduto mie era in data de 18/08 iar eu am cumparat masina in 23/08 ..5 zile diferenta nu cred ca o sa zica nimic. Maine merg la RAR si am cateva intrebari,sa bag in dosar 50E sa treca cu vederea daca am unele chestii defecte sau fumul,ma rog. Si am jumate de rezervor motorina Petrom cea cu 6,3 lei,sa bag inca jumate de la MOL EVO ar avea vrun efect mai bun?adica fum,motor,etc
Link to comment
Share on other sites

Revin cu detali,pana la urma am rezolvat cumva cu fiscalul ala,contractu intre ala din germania si cel care mi-a vanduto mie era in data de 18/08 iar eu am cumparat masina in 23/08 ..5 zile diferenta nu cred ca o sa zica nimic. Maine merg la RAR si am cateva intrebari,sa bag in dosar 50E sa treca cu vederea daca am unele chestii defecte sau fumul,ma rog. Si am jumate de rezervor motorina Petrom cea cu 6,3 lei,sa bag inca jumate de la MOL EVO ar avea vrun efect mai bun?adica fum,motor,etc

parerea mea e sa ti aia 50euro in buzunaru tau... suma e prea mica oricum si a inceput oricum sa numai mearga cu spaga la RAR (parerea mea si desigur in unele unitati), acu depinde de norocul tau,poti sa dai peste cineva care sa il jigneasca si sa iti caute nod in papura ! Asa mai bine mergi pe masina ta si eventual remediezi :thumbsup:

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e sa ti aia 50euro in buzunaru tau... suma e prea mica oricum si a inceput oricum sa numai mearga cu spaga la RAR (parerea mea si desigur in unele unitati), acu depinde de norocul tau,poti sa dai peste cineva care sa il jigneasca si sa iti caute nod in papura ! Asa mai bine mergi pe masina ta si eventual remediezi :thumbsup:

 

 

hmm...e ca si o sabie cu 2 taisuri,mai pus pe ganduri cu cei 50 de euro...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si am jumate de rezervor motorina Petrom cea cu 6,3 lei,sa bag inca jumate de la MOL EVO ar avea vrun efect mai bun?adica fum,motor,etc

daca deja ai juma de rezervor nu vad sa se simta vro diferenta acum, daca aveai 10litri sau mai putin in rezervor de motorina standard merge sa completezi full cu premium altfel nu vei simti diferenta , preferabil oricum e sa ai cat mai putina standard daca vrei sa treci si sa simti diferenta la premium,oricum nu stiu cat te-ar fi ajutat motorina premium...

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

ok.Deci.. La RAR am confirmat programarea la gardianul de acolo,l-am intrebat daca merge cu 'o mica atentie' a zis ca da,in jur de 50 de lei a vazut el ca dau altii. BUN...Am dat dosarul domnului de la RAR in dosar se afla actele masini,cererea pt rar si 100 de lei evident :) am bagat masina mi-a facut ITP 5 min a durat :)) a duso la fum,totu a iesit perfect in 20 de min aveam toate actele de la rar si emisile exact ca in carte 152.

 

Acte necesare:

 

-Fiscalul(cel mai important) sa scrie acolo seria masini

-Contract vanzare/cumparare intre neamt si cel care ti-o vinde

-Contract intre tine si el

-Carte masina si chestiile alea galbene

-Chitante primarie

-RAR(ITP,Autentificare)

-Traduceri&Legalizari

-Taxa anaf

-Politie,pentru numere si talon.

si cel mai important...Multi bani si nervi de otel ca ai de umblat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.