Jump to content

Consum mare BMW 320d e46


AlexNic

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe forum dar si in condus (aprox. 1 an) si tocmai ce am primit cadou o masina, un BMW 320D e46 din 1999 cu 170.000 km. Si ma intrebam daca ii normal sa imi consume asa mult(12-14 litri urban) la mers foarte,foarte frumos(schimbam in 2000-2500rpm). Sau am mai auzit ceva, cum ca ar putea sa imi arate calculatoru gresit ( tin sa precizez ca are display central mare), desi si mie mi se pare ca arata eronat. De exemplu mi s-a aprin becu si am alimentat cand mai aveam aproximativ 60km de facut , iar dupa ce am alimentat mi-a aratat ca mai pot face 164km (am alimentat cu 10 litri). Voi ce parere aveti?.. Va rog sa ma ajutati sa vad daca pot gasi o solutie pentru a micsora consumu sau pentru ami repara calulatorul de bord. Multumesc anticipat! O zi buna!
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

De regula, la modelul acesta un consum mare poate fi datorat de functionarea defectuasa a debitmetrului. Revizia la cati KM o faci? Filtrul epurator l-ai schimbat vreodata? EGR-ul l-ai curatat vreodata, dar admisia? Ai pus masina pe tester? Scoate fum? :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Pai tu nu poti sa estimezi consumul fara sa te uiti la computerul de bord? Nici macar nu ai spus in ce oras mergi cu masina, la profil nu scrie desi este OBLIGATORIE locatia.

10 la suta este un consum cam mare pt oras cu masina asta, fa-i o verificare amanuntita si calculeaza consumul mediu la pompa.

Daca masina ai primit-o cadou si nu iti permiti sa ii faci o inspectie la service si alimentezi cu cate 10 litri de motorina atunci masina asta trebuie s-o vinzi cat mai repede.

Pompa de injectie te poate lasa oricand in mijlocul drumului si reparatia ei costa o mica avere.

Si daca tu crezi ca masina are doar 170 de mii de km inseamna ca esti cel mai optimist om din lume. :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Revizia a fosta facut la 160.000 km si posibil cum zici tu filtrul epurator, caci EGR a fost curatat si au fost schimbate cablurile care merge la el. Masina merge ireprosabil si nu scoate fum absolut deloc... deaia ma intreb ce poate fi..

 

Cata xxl, masina a fost facuta cadou de parintii mei,deci... Sunt din Timisoara, iar traficul este destul de mare. Si apropo, a2a zi dupa ce am primit-o am fost la reprezentanta BMW din Timisoara si i-am verificat km. Km sun absolut reali nu s-a dat nici macar 1 km inapoi..Daca si cei de la BMW mint,este grav :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am adus o masina identica cu a ta, 320d E46 din 1999 si i-am dat 200 de mii de km inapoi.

Cu prima ocazie cand am ajuns la reprezentanta le-am dat cheia sa imi verifice km.

Mi-au spus ca masina are exact 160 de mii, atat cat aparea si in bord. In realitate masina avea 360 de mii si nu si-au putut da seama.

  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Aha ...Stefan Brarasanu, deaia am deschis subiect ca nu inteleg...ori ii defect calculatoru ori ii defect ceva la motor... Ca normal, eu cred ca, cam toate e46 ar trebui sa consume aproximativ 9-10-11 litrii ... nu 13-14 cat imi ARATA mie... asa imi arata nu stiu daca si atat consuma..
Link to comment
Share on other sites

sbircris ... Ai chef de caterinca?... Dute frate si fa cu cine vrei tu..da nu aici , totusi eu am pus o intrebare serioas... Din cate vad eu tu nu cred ca ai trecut de clasa a4a. Asa ca daca nu ai ce face dute si plimba-te. Mersi de intelegere!

 

Asa o sa fac lowlife... Adica te referi sa ii fac plinu apoi sa merg 100 de km si apoi sa vad cat mai intra in ea?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar crezi ca esti interesant? :frantics: Nu stiu daca ti-ai dat seama dar nu ai habar pe ce lume esti.. :) .. Iti propun ceva! Sunt in Timisoara foarte multi pshihiatrii si daca vrei pot sa iti fac o programare la unu dintre ei.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:laugh: Esti cel mai tare reporter pe care l-am vazut. Te admir ! :heart: Bucura-te , ai un fan. Si cu asta am incheiat. Mult noroc!

 

So trezit alt destept care are nevoie de tratament... Mult noroc si tie boss!

Edited by AlexNic
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Alex, incearca un tester. Cum ai dus-o la reprezentanta, trebuia neaparat sa verifici si erorile masinii. In alta ordine, cum enumerau colegii problemele de mai sus, sunt multe cauze. Sacrifica o iesire de 10 litri + , si fa-i o diagnoza sa te convingi singur. Multa bafta cu masina, sa te poarte multi km fara incidente si mai ales sa ai grija de ea, ca doar e cadou.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AlexNic, vorbeste frumos :excl:

 

te tot vaiti ca ti-a consumat masina mult, dar tu nu ai facut un test REAL de consum... iar colegul sbircris chiar ti-a spus CUM se face acel test in afara de consumul afisat de BC.

 

faci plinul, mergi 100 km in regim de mers normal, apoi refaci plinul si vezi cat ti-a consumat masina...

nu mai sari de cur in sus, ca nu ti-a adresat nicio insulta cum ai facut tu cu psihiatrii tai de clasa a 4a sau mansarda.

 

ori faci ce trebuie facut, ori nu mai avea pretentii sa fii ajutat daca raspunzi asa.

 

pentru ca esti nou pe forum, scapi doar cu un averisment, dar daca situatia se mai repeta si nu iti tii gurita in frau, dispari de pe acest forum !

Link to comment
Share on other sites

XXL Imi pare rau daca tu crezi ca comportatemntu lu sbircris este unul normal!! "adica de 6 ori cate 10 litri..." ti se pare ca asa ii ok?.. sa faca misto? Daca ti se pare OK .. atunci si mie mi se pare Ok dar din punctu meu de vedere se numeste MISTO .Eu am adresat o intrebare serioasa si nu credeam ca se va ajunge ca cineva sa faca misto de ceea ce zic si ceea ce doresc sa aflu. Multumesc ca ai intervenit! O sa tin cont de sfatu tau!

 

 

Marian Alexandru Asa m-am gandit, o sa merg sa ii fac o inspectie la reprezentanta si sa vad daca are anumite probleme si cum pot fi remediate. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

bai fratica, daca vrei sa faci o treaba fa plinul si mergi cu ea pana se aprinde becul si calculeaza , sau mergi 200-300km si alimentezi iar.....consumul din bord este eronat la modelul asta, din proprie experienta nu mananca mai mult de 8-8.5% posibil ca intr-un oras ca Timisoara sa manance putin mai mult dar este normal
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Salut, am o problema cu consumul la masina mea 320D FL, diferenta intre ce-mi arata pe ceas si ce bag la pompa este de 2-3 litri la 100 Km, pe ceas imi arata 6,6 ( 55 km in oras, 55 Km afara, mers decent) consum la pompa 9,6 ( plin pe plin), am schimbat debitmetrul, injectoarele, calculatorul de motor, etc, fara rezultat, pe tester totul este OK, orice idee este binevenita, multumesc. Precizez ca masina trage foarte bine. Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

Salut, am o problema cu consumul la masina mea 320D FL, diferenta intre ce-mi arata pe ceas si ce bag la pompa este de 2-3 litri la 100 Km, pe ceas imi arata 6,6 ( 55 km in oras, 55 Km afara, mers decent) consum la pompa 9,6 ( plin pe plin), am schimbat debitmetrul, injectoarele, calculatorul de motor, etc, fara rezultat, pe tester totul este OK, orice idee este binevenita, multumesc. Precizez ca masina trage foarte bine.

 

 

Salut, eu am patit la al meu (un e46 320d NFL din 2000), sa imi arata pe computerul de bord consum constant de 8.5 l/100km, neschimbandu-se. Am fost la service pentru o reparatie si baietii de acolo au scos borna de la baterie, iar acuma imi arata consumul in timp real. Cred ca odata ce a fost borna scoasa, computerul si a restartat datele, eventual incearca o restartare. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.