Jump to content

330ci , E46


fuelforlife

Recommended Posts

M-am decis in final la un 330ci e46 dar nu stiu pe ce cutie sa merg

am mai avut pana acum 318ci n42 manual , si 325ci manual , ambele e46

ceva sfaturi ?

 

manuala 5 trepte

manuala 6 trepte

automata~

SMG ( cat e de buna cutia asta , am inteles ca astea cam pica mai des ce cele automate e adevarat ?)

cu automata si SMG , nu am mers niciodata cu un e46

Edited by fuelforlife
Link to comment
Share on other sites

M-am decis in final la un 330ci e46 dar nu stiu pe ce cutie sa merg

am mai avut pana acum 318ci n42 manual , si 325ci manual , ambele e46

ceva sfaturi ?

 

manuala 5 trepte

manuala 6 trepte

automata~

SMG ( cat e de buna cutia asta , am inteles ca astea cam pica mai des ce cele automate e adevarat ?)

cu automata si SMG , nu am mers niciodata cu un e46

Cutia automata pe benzinar e cam lenesa. Eu zic ca un 3.0i merge manual:)

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de mult mergi in oras! Eu am 320Ci manual si as da orice ca in traficul infernal din Bucuresti sa am automata! Intradevar e ceva mai lenesa automata, consumul creste, dar cand mergi bara la bara e mult mai relaxant! Daca vrei sa storci ultimul cal te-as indruma spre manuala! Si cutia SMG de pe e46 coupe mi s-a parut rapida insa depinde foarte mult de starea in care o gasesti (pt ca pe la noi nu prea am auzit de service ok pt cutiile astea)!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum adica e mai lenesa ? Schimba mai lent ca in cazul diesel-ului ?

 

Nu. Ai lag (timp mort) intre trepte, lucru care la manuala e controlat de sofer. Lag-ul ala e si la diesel si la benzina.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma ma duc sa vad un m3 , smg , stie careva la ce sa fiu mai atent la cutie ? daca o sa il iau sau nu , ramane de vazut , e peste bugetul alocat pentru masina dar sa vedem ,

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-M3-E46-Carbon-Black-SMG-upto-date-service-history-/331173101112?pt=Automobiles_UK&hash=item4d1b747e38

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pana la urma ma duc sa vad un m3 , smg , stie careva la ce sa fiu mai atent la cutie ? daca o sa il iau sau nu , ramane de vazut , e peste bugetul alocat pentru masina dar sa vedem ,

 

 

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-M3-E46-Carbon-Black-SMG-upto-date-service-history-/331173101112?pt=Automobiles_UK&hash=item4d1b747e38

 

Desi distractive, SMG-urile sunt putin cam pretentioase si cam scump de intretinut..

Link to comment
Share on other sites

Ca recomandare, stai potolit cu smg-ul! Sunt foarte stricacioase si costisitoare! Daca vrei un M3 cu SMG ok, trebuie sa aibe km putini. Foarte important la o masina de genul asta este istoricul de service, cand, unde si cu ce piese. Mai bine nu te bagi daca sti ca nu ai potential. Tu sti mai bine ;)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sincer , am si stat , nu l-am luat mai stau la panda sa vad ce mai iese :)

nu era prea ingrijit si plus ca avea deja un inceput de sunet la vanos

 

 

eu zic smg... ai si manuala si automata in acelasi loc... costa un pic mai mult la intretinere dar daca esti baiat cuminte si nu o distrugi nu e nush ce problema... zic eu... manuala e faina da te saturi de ea uneori... doar autoomata e comoda da uneori simti nevoia de manuala... SMG e compromisu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.