Jump to content

Jante styling 72


catageo

Recommended Posts

Vreau sa trec (pe spate) de la 255/35/18 la 235/40/18, mentionez ca e vorba de 8,5 J. Oare merge fara probleme? Imi plac jantele mult dar parca cu 255 e janta prea acoperita si totusi e cam mult 255 pentru un amarat de 320 diesel. Se simte la plecarea de pe loc. Astept un sfat din partea voastra.
Link to comment
Share on other sites

Le poti spune fara probleme.

Totusi stiam ca la e46, 225 este latimea recomandata, sau eventual 235 cu talon de 35, pe 18.

Poti pune si si, 4mm nu-i chiar asa mare diferenta.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa trec (pe spate) de la 255/35/18 la 235/40/18, mentionez ca e vorba de 8,5 J. Oare merge fara probleme? Imi plac jantele mult dar parca cu 255 e janta prea acoperita si totusi e cam mult 255 pentru un amarat de 320 diesel. Se simte la plecarea de pe loc. Astept un sfat din partea voastra.

merge si 225 40 ......doar ca ai et u imens de in interior si o sa arate naspa masina....eu as pune 225 si distantiere de 2 cm pe fiecare roata.....la un diesel din ala nu ai nevoie de 255.... ce dumnezeu sa faci cu juma de metru de pneu pe asfalt? sa arzi motorina in plus degeaba?

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie 225/40 in loc de 255/35

Poti pune fara probleme 225 pe 8,5, si eu vreau sa fac la fel, tot pe 8,5j, am facut proba eu cu 225 si arata foarte bine nu face strech deloc

Singura diferenta este ca ramane protectia de janta mai mica in rest merge perfect

Daca pui 235 iti creste diametrul total al rotii, este dimensiune neconforma

Link to comment
Share on other sites

daca este vb de acest model de jante poti pune maxim 225/40/18 pe fata iar pe spate daca pui mai mare de 245/35/18 o sa iti frece.

Am jantele astea pe masina si am avut 265 pe spate, cum se urca o persoana in spate incepea circul.

 

Acum am 255/35 pe spate si nu freaca. Deci sa inteleg ca 235/40 nu merge?

Link to comment
Share on other sites

Merge foarte bine, insa cu 225/40, nu vei avea probleme pentru ca is in talon/stalpul masinii, plus cu dimensiunea asta a fost proiectata masina sa mearga.

Diferenta dintre 235/40 si 225/40, diferenta este de 4mm in plus(la talon{cauciucului}) pentru prima dimensiune.

Daca nu iti freaca cu 255/35 nu ar trebui sa iti frece nici cu restul, chit ca is cu ~1cm mai inalte dar is mai inguste.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Merge foarte bine, insa cu 225/40, nu vei avea probleme pentru ca is in talon/stalpul masinii, plus cu dimensiunea asta a fost proiectata masina sa mearga.

Diferenta dintre 235/40 si 225/40, diferenta este de 4mm in plus(la talon{cauciucului}) pentru prima dimensiune.

Daca nu iti freaca cu 255/35 nu ar trebui sa iti frece nici cu restul, chit ca is cu ~1cm mai inalte dar is mai inguste.

 

 

nu imi fac probleme legat de ce e in talon. ma gandesc sa nu arate ciudat cu 225 pe 8,5j ... Nu vreau sa pun suspensii, flanse etc

Link to comment
Share on other sites

http://i1006.photobucket.com/albums/af184/butzyovidiu/Dimensiune_Cauciuc_in_Functie_de_J_zps0035b91e.jpg

 

Arata chiar foarte bine, parerea mea.

 

http://tyrestretch.com/8.5_225_40_R18/8.5_225_40_R18_Yokohama.jpg

 

http://tyrestretch.com/8.5_225_40_R18/8.5_225_40_R18_Continental.jpg

 

Ce ai pus tu aici e 225 pe 9j si arata ca nuca in perete

 

225 pe 8,5j nu e nevoie de stretch

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.