Jump to content

Codare ceasuri bord E46 coupe?


BED

Recommended Posts

Va salut, am mai multe intrebari in legatura cu ceasurile de bord ale unui BMW e46 coupe. Vreau sa fac un transplant masinii mele iar masina donatoare are cutie automata si ceasurile in mile. Ceasurile acestea se pot coda in Km si se poate schimba plasma astfel incat sa arate si functioneze ca cele de Europa?

 

Se pot monta pe coupe ceasuri de sedan (benzina 6 cilindri, cutie automata)?

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit ceasuri de Europa pt cutie automata, aveti idee daca se potrivesc / pot fi codate pt calculatoarele motorului de UK - astfel incat sa indice in km (viteza si kilometrajul)?

 

Cel ce le vinde mi-a spus ca sunt identice ceasurile pt sedan/coupe/cabrio/touring

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Dar este vreo diferenta intre cele de 4 cilindri si cele de 6 cilindri? Intreb asta pt ca am vazut e ebay ca precizau si nr cilindrilor masinii dupa care provin ceasurile.

 

Nu e problema cu fontul, pt ca pot schimba plasma cu cea de la ceasurile mele!

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

dar macar se pot coda cele de 4 cilinri pt a functiona pe 6 cilindri?

 

am vazut pe realoem ca si intre ceasuri de 320ci si 330ci este diferenta de cod!

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Schimbarea unitatilor de masura trebuie sa fie ultima ta grija, deoarece se face rapid si usor. In schimb, daca inteleg bine, vrei sa pui ceasuri de pe masina cu 6 cilindri, pe a ta, care ar trebui sa aibe tot 6 cilindri (320i)? Nu? In cazul asta, trebuie sa-ti faci griji doar in ce priveste codarea noilor ceasuri, deoarece o sa-ti apara tot felul de erori datorita comunicatiei inexistente dintre ele si fosta cutie automata.

 

Altfel, daca vrei sa pui ceasuri de pe masina cu motor cu 4 cilindri, pe masina cu motor de 6 cilindri, cauta pe net sa vezi daca a reusit cineva. Eu n-am vazut pina acum.

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa fac transplantul unui 330Ci cutie automata pe actuala masina (320Ci - manual) voi lua motor-cutie-punte spate (cu toate calculatoarele - cutie, motor) insa pe masina donatoare, sunt ceasuri pt automata de UK. iar eu inca nu stiu daca acele ceasuri de Uk se pot coda pt europa (viteza & kilometraj) sau trebuie sa cumpar altele! eu am gasit unele in Ro, dar omul nu stie de pe ce masina sunt (el crede ca pe toate e46-le benzina ceasurile sunt identice).

 

Eu am avut odata probleme cu ceasurile de bord, a trebuit sa le schimb, m-am dus in dezmembrari, am gasit exact ce imi trebuie (ceasuri cu spatele gri), initial dadeau ceva erori (ceva becuri aprinse) si arata kilometrajul masinii dupa care erau luate, insa cel de la parcul auto a chemat un prieten care le-a codat astfel incat imi recunosteau kilometrajul meu si nu mai aparea nicio eroare in bord sau pe diagnoza! (problema e ca nu mai am numerele lor!)

 

Am deschis acest topic pt a afla daca ceasurile de UK se pot coda pt Europa (si ulterior schimba plasma din mile+km in km - cea de pe masinile de Eu) sau tb sa cumpar anumite ceasuri pt cutie automata-6 cilindri pt ca doar acelea se pot coda? Sau merg codate orice ceasuri de e46-benzina-cutie automata?

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Intre timp am cumparat ceasuri de bord de Europa (cutie automata - 6 cilindri). Le poate coda cineva sa functioneze in locul celor de UK, eventual sa imi afisese informatia acestora din urma convertita in Km? Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.