Jump to content

bataie bmw e46 2.0d


Recommended Posts

am si eu o problema...am ajuns ieri de la mare si pe autostrada am mers mai tare...cam 170-180 toata autostrada cu 4 oameni in masina...cand am intrat in bucuresti si am plecat tare de la un semafor am sesizat un fel de zgomot destul de ciudat la motor cand trec de 2000 ture...pana acolo nu face nimic...este ca o bataie...mentionez ca in frana de motor nu face niciun zgomot...adica daca o duc in 3500 rpm in frana de motor nu face nimic...cand o accelerez iar se aude...pe tester nu am nicio eroare iar injectoarele lucreaza bine...atasez un video pt mai multe lamuriri

Edited by duicu_vlad
Link to comment
Share on other sites

Ce ulei folosesti? Cred ca arborele ti-a invartit cuzinetii....

 

nu inteleg ce vrei sa zici...semi-cuzinetii sunt prinsi pe biela...si apoi pe arbore...cum ar putea sa ii invarta?

 

Du-te repede la un service pana nu crapa de tot.Eu am patit ceva de genu dar era skoda si s-a gaurit un tachet, aici e altceva.

 

cred ca am tacheti hidraulici...ma poate lamuri cineva?

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce vrei sa zici...semi-cuzinetii sunt prinsi pe biela...si apoi pe arbore...cum ar putea sa ii invarta?

 

 

 

cred ca am tacheti hidraulici...ma poate lamuri cineva?

 

verifica fulia de la vibrochen sa nu fie rupta. se poate ca in momentul accelerarii sa vibreze.

Link to comment
Share on other sites

cuzinet invartit pe vibrochen...am patit si eu la fel la 318i, daca asta e problema si nu ai umblat mult cu masina, nu e necesar rectificare sau schimbul vibrochenului, eu am umblat cu bataia vo 3 luni, cand am dat drumul la ulei, numai span curgea din motor, volanta nu e sigur!

 

se poate desface dand baia de ulei jos, ca s anu desfaci motorul, binenteles daca asta e problema

Link to comment
Share on other sites

verifica fulia de la vibrochen sa nu fie rupta. se poate ca in momentul accelerarii sa vibreze.

 

nu trebuie sa aiba joc deloc?

 

cuzinet invartit pe vibrochen...am patit si eu la fel la 318i, daca asta e problema si nu ai umblat mult cu masina, nu e necesar rectificare sau schimbul vibrochenului, eu am umblat cu bataia vo 3 luni, cand am dat drumul la ulei, numai span curgea din motor, volanta nu e sigur!

 

se poate desface dand baia de ulei jos, ca s anu desfaci motorul, binenteles daca asta e problema

 

o sa verific sa vad...revin cu mai multe detalii...

Link to comment
Share on other sites

Am patit acelasi lucru saptamana trecuta la Golf 5 1.9TDI , acelasi zgomot , cuzinet invartit.Din pacate , am oprit in 200 metri si am adus masina pe platforma insa nu am scapat fara schimbare de arbore.

 

daca era cuzinetul invartit?sau vreo problema la arbore nu imi facea si in frana de motor?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.