Jump to content

Vand BMW E60 530i


Acero99

Recommended Posts

Foarte urat sa pui omul pe drum atatia km si dupa aia sa nu mai raspunzi la telefon.

E de apreciat atitudinea, desi nu cred ca il incalzeste f mult pe coleg.

 

Cat despre faza cu condusul masini, e o mare aberatie.

Am intalnit si eu vreo 2-3 vanzatori care nu erau de acord cu un test drive.

O sa-ti dau acelasi sfat: data viitoare da masina la buyback sau macar mentioneaza in anunt/la telefon ca nu se accepta test drive.

Edited by r0n1n
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ronin, nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste drive-test. Daca un cumparator se arata interesat de masina, prima operatiune pe care o accept este verificarea in service. Daca nu e dispus sa dea macar 50lei la un service normal pt o verificare sumara, atunci sa faca drive-test cu cine ii accepta. Eu la masinile vizionate am cerut sa fiu plimbat ca pasager dreapta, mi se pare suficient pt o prima vizionare.
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ronin, nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste drive-test. Daca un cumparator se arata interesat de masina, prima operatiune pe care o accept este verificarea in service. Daca nu e dispus sa dea macar 50lei la un service normal pt o verificare sumara, atunci sa faca drive-test cu cine ii accepta. Eu la masinile vizionate am cerut sa fiu plimbat ca pasager dreapta, mi se pare suficient pt o prima vizionare.

 

Razvane, nu ti s-a intamplat sa fie ok tehnic o masina dar sa nu iti placa cum merge?

Poate nu vreau sa dau 3-400 de lei pt o verificare la reprezentanta, cand mai cunosc una alta la masina si test drive-ul ar trebui sa fie gratis.

Refuz sa cred ca exista un om care sa dea o suma mare de bani pe o masina fara sa mearga cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Credeai ca vin la Bucuresti de la Mures sa ma plimb cu masina ta ?? serios ?

 

 

Aici ai pus punctul pe i, bine, probabil nici @pharmacistul nu credea asta, dar cauta scuze.

O masina de genul nu se vinde usor si el probabil nu era sigur de fostii proprietari, posibil nu aveau toti banii, deci a zis sa mearga la 2 capete.

Daca ajungeai la masina inainte sa se hotarasca ei, probabil acum mergeai cu 530u.

Edited by r0n1n
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu prea..ca pasager, iti dai seama destul de bine de felul in care se comporta masina. O masina sanatoasa tehnic, un Bmw ca suntem pe bmwclub, nu are cum sa nu imi placa. Am spus ca eu nu accept test-drive ca prim pas, nu condamn insa pe cei care fac asta. La randul meu prefer sa fiu pasager, dar am vizionat cateva masini la care proprietarul a insistat sa merg cu masina, am si facut-o in cateva cazuri, dar in general am evitat acest aspect, in special in cazul masinilor fara Casco.
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

o atitudine de 2 bani si o scuza penibila, nu cred ca venea cineva 300km sa conduca un 530i, sunt convins ca in apropiere de Tg Mures sunt astfel de masini pe care le-ar fi putut incerca la un test drive fara a parcurge atata distanta, nu inteleg totusi de ce nu doreste "patitu" presupusele despagubiri, abia am vedea cat valoreaza cuvantul vanzatorului de bembe.
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu as fi lasat masina vreunui posibil client sa vada el cum merge ca poate o cumpara. La 22 de ani trebuie intai sa inveti sa iti stapanesti emotiile si sa conduci nu sa cumperi motoare de 3000

ar fi fost alt pustan rafatat care da cu masina peste oameni sau intra noaptea in stalp

Edited by AML
  • Like 4
  • Downvote 17
Link to comment
Share on other sites

nici eu nu as fi lasat masina vreunui posibil client sa vada el cum merge ca poate o cumpara. La 22 de ani trebuie intai sa inveti sa iti stapanesti emotiile si sa conduci nu sa cumperi motoare de 3000

ar fi fost alt pustan rafatat care da cu masina peste oameni sau intra noaptea in stalp

 

Desi este importanta si varsta, mi se pare de bun simt sa mergi in dreapta fata, ca pasager, inainte de a cumpara o masina. Nici eu nu as lasa pe nimeni la volan dar nici nu poti sa cumperi o masina fara sa mergi in ea si sa ii ceri soferului sa o exploateze in anumite conditii, conditii de bun simt (sa ii dea putin sa vezi daca trage, sa ia unele mici gropi, sa franeze, etc...). Daca venea insotit de cineva care se pricepe (tinichigiu/ mecanic) si cu un laptop cu interfata nu ai nevoie de service-uri/reprezentante.

 

Pe de alta parte, nu venea omul de la Mures ca sa se plimbe cu masina. Asta e, ai gresito Pharmacistule si ma bucura ca iti recunoasti greseala. Restul motivelor/comparatiile cu ce vor altii de varsta X nu isi au rostul. Nu il cunosti pe rzv-e46 si nu ai de ce sa ii pui o eticheta.

 

 

Imi amintesc ca am intalnit un vanzator care nu a vrut sa merg in masina ca pasager, motivand ca "test drive doar reprezentanta face", desi am propus suportarea costurilor. Bineinteles ca am plecat si lam injurat.

Edited by kathalin
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Imi amintesc ca am intalnit un vanzator care nu a vrut sa merg in masina ca pasager, motivand ca "test drive doar reprezentanta face".

 

 

Asta e maxima, totusi daca nici tu nu esti de acord sa mearga cumparatorul cu masina ar fi trebuit sa-l intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Nici tu nu ai fost departe: "Bineinteles ca am plecat si lam injurat."

 

 

Pai cum adica, eu vin de la Bucuresti la Pitesti ca sa ma plimb cu masina lui? Imi pare rau, dar eu consider ca este normal sa il injur daca vin atata drum si nu imi permite sa merg ca si pasager.

Realizezi ca nimeni intreg la minte nu :

 

 

1) Pleaca de acasa sa se plimbe cu masina altuia.

 

2) Pleaca 100 km de dragul de a se baga in seama sau de a face conversatie.

 

Cand scopul intalnirii este vizionarea masinii si daca corespunde achizitia acesteia cum ar trebuie sa te comporti? Spre exemplu eu am patito cu un CC, DSG6, la care facea figuri cutia dupa ~ 15 min(dupa ce se incalzea bine uleiul), simptome erau soc in schimbarea treptelor 3 cu 2.

 

Daca nu mergi cu masina cum poti evalua masina? Doar din ce iti povesteste vanzatorul? Obligatoriu test de drum!

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am luat masina de la Cristian de pe forum, inainte s-a dus Rcc sa se uite atent la masina si sa ii faca o diagnoza in mers in timp ce a stat si Kenbobo pe teamviewer si mi-a dat toate detalile dupa care a 2-a zii am plecat la drum cu actele facute de acasa.

 

Nu te duci de nebun sa iei o masina de la cateva sute de km dus intors fara sa fii sigur de ceva, asta e clar si cred ca o stie toata lumea.

 

Daca nu accepta nici macar ca pasager sa mergi cu masina cu gandu sa nu consume benzina/motorina asta chiar mi se pare o aberatie si inseamna ca are ceva de ascuns sau chiar nu vrea sa vanda masina... Mi se pare normal sa vezi cum ruleaza masina si pe strada pe langa orice fel de test posibil pe care il poti face tu....daca troncane daca se tine drept pe sosea...

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am luat masina de la Cristian de pe forum, inainte s-a dus Rcc sa se uite atent la masina si sa ii faca o diagnoza in mers in timp ce a stat si Kenbobo pe teamviewer si mi-a dat toate detalile dupa care a 2-a zii am plecat la drum cu actele facute de acasa.

 

Nu te duci de nebun sa iei o masina de la cateva sute de km dus intors fara sa fii sigur de ceva, asta e clar si cred ca o stie toata lumea.

 

Daca nu accepta nici macar ca pasager sa mergi cu masina cu gandu sa nu consume benzina/motorina asta chiar mi se pare o aberatie si inseamna ca are ceva de ascuns sau chiar nu vrea sa vanda masina... Mi se pare normal sa vezi cum ruleaza masina si pe strada pe langa orice fel de test posibil pe care il poti face tu....daca troncane daca se tine drept pe sosea...

 

 

Si daca cand ajungeai la Sighisoara iti spunea ca masina s-a vandut ? Sunt doar curios ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca nu imi pica bine, tinand cont ca stia ca am plecat cu microbuzu pt ca pe cealalta masina nu mai aveam cauciucuri de iarna...

 

Acum eu nu stiu care a fost cu adevarat discutia dintre cei doi si nici nu o sa stim vreodata, asta stiu doar ei, cert este ca adevarul este undeva la mijloc, pacat ca exista chestii de genul si aici intre noi....o mana de oameni mai suntem in loc sa fim de incredere si sa ne ajutam intre noi se intampla chestii de genul :) Pacat.

 

Dar ceea ce m-a deranjat este atitudinea lui, de la a fii nesimtit si sa faci o chestie de genu, daca este adevarata, la a intra pe forum si a spune ca mi-au venit doar copii de pe forum sau cum s-a exprimat, sa se plimbe cu masina nu sa o testeze.. este alta...am avut si eu motoare mari la vanzare de la 530d la 330xi si nu mi-a venit nici un copil doar sa se plimbe cu ea...zici ca ai vreun GT-R la vanzare si nu stiu eu, pe bune acum, vezi ca majoritatea sunt tineri pe aici si jignesti total aiurea acum si generalizez si mai aiurea.

Edited by ckh
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ca sa se lamureasca situatia odata, masina a ajuns la mine. Sa ne intelegem de la inceput, eu nu il cunosc personal pe vanzator. Masina a fost a surorii mele, vanduta de ea acum 10 luni catre Pharmacistu. Cand Pharmacistul a vrut sa o vanda, a luat legatura si cu Acero si sora mea(primii proprietari) si i-a intrebat daca sunt interesati. Nu vad nimic gresit in asta. Ei evident m-au sunat pe mine,stiind ca am plans dupa masina cand au vandut-o ei si logic ca am intrat pe fir.

 

Cand l-am sunat duminica pe om, mi-a spus din start 2 lucruri: ca nu e negociabil pretul si ca e rezervata masina pentru cineva din tg mures (sau ceva de genul). Daca vreau sa o vad, ne intalnim marti, pentru ca persoana interesata si-a planificat deja un drum sa vada masina luni. Am fost de acord si ne-am inteles sa ne auzim luni seara la telefon - primul venit, primul servit. Am zis ca nu are rost sa ma cert cu el la telefon, mai ales stiind ca lumea nu se inghesuie la 3.0 benzina (consum, impozit si alte "sperietori" romanesti) si nu mor pentru +/- o zi.

 

Intre timp, sora mea (hotarata sa isi ia masina inapoi, pentru ca vroia sa o tina ca a doua masina), l-a sunat si a stabilit o intalnire sa vada in ce stare se prezinta. Evident am mers si eu, de curiozitate. Cum i-au aparut in ultimele 10 luni cateva zgarieturi, sora mea si Acero nu au vrut-o (la ei masinile trebuie sa arate...si arata....perfect - intre timp s-au horatat pe un 335i). Daca tot am fost acolo, i-am pus omului banii in brate si i-am zis ca o vreau eu!

 

El in continuare insista ca vine cineva sa o vada, ca nu e frumos sa procedeze asa...eu credeam ca textul e fabulatie sa il ajute la vanzare, sa nu cumva sa ma gandesc sa negociez aiurea...cum stiu masina, oricum nu aveam de gand sa negociez, mai ales ca pretul a fost unul realist.

 

Cand am vazut threadul pe forum mi-am dat seama ca omul chiar vorbea serios...vanzarea a facut-o oarecum fortat de imprejurari...acum voi ce ati face, realist vorbind: luati banii de la omul pe care il aveti in fata sau asteptati sa vina cineva cu care nu sunteti siguri ca incheiati 100% afacerea?

 

Probabil daca nu erau circumstantele cu fostii proprietari ai masinii, lucrurile se desfasurau in avantajul celui care si-a programat vizionarea masinii. Din cate am observat, Pharmacistu e un om cu capul pe umeri si civilizat. A intrat intr-o situatie neplacuta si datorita mie...asta e...mi-am dorit foarte mult masina ASTA si am facut tot ce a tinut de mine sa o iau de data asta.

 

Imi pare rau pentru cel care a pierdut timp, bani si poate ocazia sa ia masina, dar chiar nu stiam ca exista cu adevarat cineva care e pe drum sa o vada. Eu mi-am vazut interesul, am prins ocazia (unica, probabil) si am profitat.

 

In ceea ce il priveste pe vanzator, s-a comportat corect din punctul meu de vedere: a fost sincer de la inceput, a spus clar si direct tot ce era de spus, fara ambiguitati (desi initial credeam ca toate detaliile astea fac parte din "sales pitch")...a facut un calcul pe loc si a vazut ca e mai avantajos pentru el sa mearga pe varianta asta....

 

Sper ca cel afectat direct sa treaca repede peste aceasta dezamagire si ii doresc succes sa isi gaseasca masina pe care si-o doreste!

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.