Jump to content

316i 2004 intrebare


mkthgames

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

In sfarsit, dupa mai bine de jumate de an de cand detin un 316i 2004, mi-am facut curaj sa ma alatur forumului.

"Problema mea" a inceput de cand am descoperit cat de superb este 520d-ul din 2006+, pentru ca m-am indragostit de acel model.

Zis si facut. Asa ca m-am hotarat sa incerc sa vand masina curenta, sa mai pun ceva banuti si sa iau un 520d din 2006-2008.

 

Ideea e ca nu stiu daca aprecierea masinii mele este corecta. Eu am dat cam acum 8 luni de zile 5500E pe ea. la 111 000km reali(dovedibili cu acte cum ca a fost cumparata in 2007 din reprezentanta Bavaria din Germania, la doar 20.000km), si are un singur ex proprietar.

Am mai investit cam 1000E in ea cu schimbatul unor consumabile, adaugatul de alarma, senzori parcare spate(cei pe care ii avea, erau defecti) si schimbatul liniei de sunet, cu adaugare de subwoofer si statie.

Problema e, ca acum cand incerc sa o vand, multi imi spun ca cer mult pe masina, si anume 6000E.

Voi ce parere aveti? aici este linkul pentru mai multe detalii si poze ale ei:

http://www.autovit.ro/show/preview/C33149050

 

Masina merge exemplar si nu am avut nici o problema cu ea.

 

Mihai,

Edited by mkthgames
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca la 6000-7000 gasesti e90 si romanul se uita la model si la an sa fie cat mai noi, abia apoi la stare. In plus, a ta nu sta extraordinar nici la capitolul optiuni. Eu cred ca banii masinii ar fi in jur de 4000, plus/minus 200.
Link to comment
Share on other sites

daca iei 4500 eu spun ca e bine, desi nici suma asta cred ca nu o iei usor.

masina e 316, este si cheala (daca nu aveai 4 geamuri si trapa era chiar cea mai cheala varianta posibila, dar nici asa nu e departe). intr-adevar poate ca merge impecabil, intretinuta, km putini etc. dar nu poti sa ceri aproape dublu fata de cat e "pretul pietei".

ideal daca esti sigur ca are atatia km si e asa in stare impecabila sa o dai la cineva din cunoscuti, ca pe autovit 4000 maxim 4500 poti lua pe ea.

un 316 facelift recent adus e ~3000-3300 neinscris si cu tot cu taxa iesi pe la 3800. si multe sunt ceva mai dotate decat a ta. ok, chiar si daca nu ar fi in stare asa buna, eu as prefera sa iau una cu 3800 si sa mai am 1000-1500 sa bag EU in ea ce vreau, decat sa dau 5500 pe una fara sa am garantia ce piese ai bagat tu si asa mai departe.

 

parerea mea e ca tu ai dat din start mult pe ea. nu facea 5500 niciodata acum 11 luni. si atunci tot 4000-4500 facea, mai ales ca spui ca a fost nevoie sa bagi 1000eur in ea (e drept din astia 1000 habar nu am cat a costat muzica). eu in vara 2012, fix acu 2ani, gaseam 316i fl pe la 4200-4700 in stare decenta.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt multumit daca iau 5500 tot pe un e46 din 2004 dar cu motorul de 2000/143 cai, navigatie OEM, volan sport si interior piele crem care zic eu ca ar face masina ceva mai scumpa ca a ta...si nu se ingesuie nimeni la ea pt ca oricat de bine ar arata avem totusi niste masini de 10 ani.

Daca masina ta chiar are km aia eu zic ca merita tinuta decat sa o dai pe 4500 intr-un caz fericit si sa mai pui inca pe atat pt un e90 cu 2 ani mai tanar si cu 200.000 km.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un 316i din 2002 Fl si am dat 5000 de euro acu doi ani...si cred ca daca as vindeo as lua intre 3000-3500 de euro maxim si nu cred ca se merita sa o mai vand. Tinand cont ca modelul se face din 98 majoritatea nu-si dau seama ca e fl sau nfl si ii mai auzi ca zic "poi am gasit si la 2000 de euro" poi normal frate daca sa facut din 98-05 ....7 ani normal ca variaza pretu.

Asa ca bafta cu vanzarea dar mai mult de 5000 nu cred ca primesti ..poate ai noroc si nimeresti un fan e46 care nu-i place e 90 poate atunci.

Am mai observat ca nici ce ai pe ea nu conteaza foarte mult...doar motorul dar nici ala. Diesel o conduci sport pusca ceva..benzinar mare consuma mult..benzinar mic nu ai destui cai cam asa gandesc cumparatori.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu acum 6-7 luni am cumparat 316i fl 2002 si am dat 5100 euro...am bagat in ea in jur de 1.500e ,dar asta nu inseamna ca o vand la 6.500e,dar nici sub 4.500e nu ma duc.(tinand cont de dotari)

Asa e acum: anul masinii si km fac pretul standard -,+ optiuni .

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

In sfarsit, dupa mai bine de jumate de an de cand detin un 316i 2004, mi-am facut curaj sa ma alatur forumului.

"Problema mea" a inceput de cand am descoperit cat de superb este 520d-ul din 2006+, pentru ca m-am indragostit de acel model.

Zis si facut. Asa ca m-am hotarat sa incerc sa vand masina curenta, sa mai pun ceva banuti si sa iau un 520d din 2006-2008.

 

Ideea e ca nu stiu daca aprecierea masinii mele este corecta. Eu am dat cam acum 8 luni de zile 5500E pe ea. la 111 000km reali(dovedibili cu acte cum ca a fost cumparata in 2007 din reprezentanta Bavaria din Germania, la doar 20.000km), si are un singur ex proprietar.

Am mai investit cam 1000E in ea cu schimbatul unor consumabile, adaugatul de alarma, senzori parcare spate(cei pe care ii avea, erau defecti) si schimbatul liniei de sunet, cu adaugare de subwoofer si statie.

Problema e, ca acum cand incerc sa o vand, multi imi spun ca cer mult pe masina, si anume 6000E.

Voi ce parere aveti? aici este linkul pentru mai multe detalii si poze ale ei:

http://www.autovit.ro/show/preview/C33149050

 

Masina merge exemplar si nu am avut nici o problema cu ea.

 

Mihai,

Mam uitat la poze si sunt cam multe chestii care par dubioase. De ex: volanul este modelul vechi de pe nfl..nush daca ai observat..semnalizarile sunt portocalii ..din nou sunt cele vechi inainte de 2002..cea ce pentru un model din 2004 ar trebuii sa fie clar albe si becurile portocali..unde sunt jantele originale...

Astea sunt diferentele care leam vazut si nu miau placut..ai pus folie 3d in stanga volanului si in dreapta nu? nici nu ma mir ca vrei sa o vinzi. nush cat poti sa iei pe ea dar 4000 daca primesti sa fi multumit.

Bafta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

c cauta husa aia p volan daca are 110.000km...

Legat de husa de volan, eu am pus-o. Imi place mai mult ca volanul sa fie gros, si nu atat de subtire pe cum era inainte sa o pun. Nu are nici o buba pe care o ascund:p.

 

Mam uitat la poze si sunt cam multe chestii care par dubioase. De ex: volanul este modelul vechi de pe nfl..nush daca ai observat..semnalizarile sunt portocalii ..din nou sunt cele vechi inainte de 2002..cea ce pentru un model din 2004 ar trebuii sa fie clar albe si becurile portocali..unde sunt jantele originale...

 

Jantele au fost schimbate datorita gusturilor(800E au costat setu asta de jante, dupa zisele fostului proprietar)

Cat despre restul nu stiu sigur, dar daca, caut masina mea pe siteurile de verificat sasiul, este gasita si a fost fabricata in 8/2004. Accident nu a avut, pentru ca platesc 2 mil pe an la asigurare.

 

Intr-un final am inteles ca numarul de km numai este asa de important. Probabil am sa las pretul undeva la 5500, iar daca nu se vinde il pastrez, sau il dau la schimb + diferenta.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi!

Edited by mkthgames
Link to comment
Share on other sites

Mam uitat la poze si sunt cam multe chestii care par dubioase. De ex: volanul este modelul vechi de pe nfl..nush daca ai observat..semnalizarile sunt portocalii ..din nou sunt cele vechi inainte de 2002..cea ce pentru un model din 2004 ar trebuii sa fie clar albe si becurile portocali..unde sunt jantele originale...

Astea sunt diferentele care leam vazut si nu miau placut..ai pus folie 3d in stanga volanului si in dreapta nu? nici nu ma mir ca vrei sa o vinzi. nush cat poti sa iei pe ea dar 4000 daca primesti sa fi multumit.

Bafta.

Te inseli. Volanul ala s-a pus din 1998 pana in 2005 pe E46, iar semnalizarile galbene la fel.

Link to comment
Share on other sites

daca o dai la schimb masina ta o sa fie estimata sub 4000 sau max 4000...nu are rost

 

jantele ce le ai p masina, daca nu s foarte bune anvelopele nu reusesti sa l dai nici cu 100 d euro, care nu s oem nu se vand, numai daca s ac "snitel' BBS sau inca o firma care am uitat o

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

NFL = non facelift

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/BMW_3er_(E46,_1998%E2%80%932001)_front_MJ.JPG

 

 

FL = facelift

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/BMW_E46_front_20080822.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.