Jump to content

Am tunrat apa de robinet in recipientul pentru curatare de parbriz


Recommended Posts

Wtf? Tu aveai de gand sa pui apa distilata in vasul in care in mod normal pui lichid de parbriz? :twitch:

 

Edit: eu zic ca ai facut bine :)) (sa pui apa de la robinet in loc de apa distilata) nu e tragedie vorba lu' manolica...

 

Cum scapi de apa? Simplu...trage-o afara sau consum-o.

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Wtf? Tu aveai de gand sa pui apa distilata in vasul in care in mod normal pui lichid de parbriz? :twitch:

 

Edit: eu zic ca ai facut bine :)) (sa pui apa de la robinet in loc de apa distilata) nu e tragedie vorba lu' manolica...

 

Cum scapi de apa? Simplu...trage-o afara sau consum-o.

 

nu as vrea sa traga prin filtru tot calcarul din robinet ...

Eu asa stiam, ca se pune lichid special de curatare gen de 2-3l care gasesc pe la benzinarii, mai stiam si de apa distilata si de asta am avut de data asta.

Voi ati pus apa de la robinet si nu ati avut probleme ?

Link to comment
Share on other sites

Ce filtru man? :laugh: Poti sa pui si tuica acolo, ca n-are nimic. Ca pui apa distilata sau ca pui apa chioara e acelasi drac, ca tot nu curata nimic. Cumpara lichid de parbriz daca vrei sa faci o treaba.

Problema ar fi fost daca era iarna, ca ti-ar fi inghetat apa in borcan, dar acum ... :rolleyes:

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca la lichidul de spalat parbriz ai deja probleme sunt curios la alegerea celorlalte fluide cum o sa te descurci. Ulei motor, antigel, lichid de frana, ulei servo...

Bine, pentru astea exista service-uri, dar e clar ca or sa te prosteasca...

Edited by djtaotao
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce filtru man? :laugh: Poti sa pui si tuica acolo, ca n-are nimic.

:))) "tuica" :)))

Cred ca el a confundat treburile...

In vasul lichidului de parbriz poti sa pui orice vorba lui lym (apa de robinet, sampon) doar ca nu te ajuta prea mult.da-o afara si ia un bidon din ala de lichid de parbriz.

Antigelul/apa distilata se pune in alt vas, nu are treaba cu cel de spalat parbrizul.

Link to comment
Share on other sites

Omul nu e multumit de calitatea lichidului de parbriz banuiesc....insa stai linistit ca nici eu nu sunt. :))

Eu momentan folosesc alta varianta: cumpar cel mai ieftin lichid de parbriz (2-5 ron pt 5 litri) si in acel lichid adaug 1 litru de concentrat (acest concentrat se foloseste la 10 litri de apa distilata si il gasesti in Kaufland la pret de 3-5 ron cu diverse arome). Avantaje: spala mult mai bine si dizolva mult mai repede gaze/fluturi/muste strivite pe parbriz; nu mai miroase a alcool in masina (in trecut cumparam lichid la pret dublu si cand spalam parbrizul parca dadeam cu spirt pe el, asa urat mirosea).

Incearca varianta asta daca doresti.

Link to comment
Share on other sites

Din cate inteleg, problema lui majora este ca nu reuseste sa scoata lichidul din recipient :blink:

Da, insa el nu intelege ca nu are nici o treaba ca a pus apa de robinet. Acel vas are o sita (daca o mai are si el) care impiedica impuritati mai mari de 0.5 mm sa intre in vas. Eu am scos lichidul candva cu o pompa de mana, se gaseste in orice piata la tarabe la 10 lei, e din aia de stropit cartofii.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am dat seama asta acum cand am incurcat sticla de apa distilata cu una cu apa de robinet ...

Apa de robinet e turnata in recipient si nu imi dau seama cum sa il scot ...

Sugestii ?

:2guns:

 

CLOSED !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.