Jump to content

E91 318dA 2011


Andrei_VUV

Recommended Posts

Jos la pompa de ulei statea normal cand l-a pus, nu parea lasat.

Poate difera si lantul. Nu e mai gros la tine?

Din cate-mi amintesc, noul lant de la pompa de ulei nu e mai gros. De fapt la vremea respectiva nici lanturile principale nu erau mai groase. Abia acum le fac mai groase.

Link to comment
Share on other sites

reviziile din carte facute in Germania. Puteti vedea si schimb de ulei facut la 34k km. Ce tin astia la motoare :)

 

pai nu sunt toate masinile bune in Germania?

Toate conduse pe pe autostrada, in conditii ideale, poluare zero, numai de pensionari, etc...

Ce rost ar avea sa le schimbe mai repede??

 

Din pacate e aceasi poveste si in Romania.

 

Am incercat si eu sa conving vreo 2 prieteni sa faca niste revizii intermediare, dar nici o sansa.

Pe ideea stie mai bine bmw (adica computerul masinii) ca mine cand trebuie facuta revizia.

Si toti merg pe ideea ca oricum o dau si iau alta cand ajung la mai multi km si nu mai conteaza..

Edited by Merlin21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pai nu sunt toate masinile bune in Germania?

Toate conduse pe pe autostrada, in conditii ideale, poluare zero, numai de pensionari, etc...

Ce rost ar avea sa le schimbe mai repede??

 

Din pacate e aceasi poveste si in Romania.

 

Am incercat si eu sa conving vreo 2 prieteni sa faca niste revizii intermediare, dar nici o sansa.

Pe ideea stie mai bine bmw (adica computerul masinii) ca mine cand trebuie facuta revizia.

Si toti merg pe ideea ca oricum o dau si iau alta cand ajung la mai multi km si nu mai conteaza..

 

Mai baieti, daca producatorul masinii are interes sa faci cat mai putine schimburi de ulei pt ca sunt gratuite, atunci producatorul uleiului de ce recomanda schimbul la 30k km sau 24luni?

Link to comment
Share on other sites

Si daca spre ex iti cumperi o masina noua nu se poate schimba uleiul fara sa te duci la reprez.? Il schimbi tu si gata. Asta daca ti la masina. Daca nu iti bagi ceva si o lasi asa.

Am avut si eu un golf 5 luat de nou si in primul an m-au fript la revizie cu vreo 10mil pt schimb de ulei desi masina n-avea nici 10mii km. Si nici nu am de unde sa stiu daca l-au schimbat (nici nu cred de altfel), ulterior am observat ca celelalte filtre nu le schimbasera desi mi-au dat cutii de la ele dar probabil au luat ei "continutul" . De atunci nu m-am mai dus si am pierdut garantia la hotii de la Cardinal Motors. Si asa nu mi-a folosit la nimic garantia de 2 ani. Masina a mers perfect 6 ani fara nici cea mai mica problema si i-am facut schimb de ulei in fiecare an la max 10mii km :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Eu am prieteni care au facut schimbul de ulei numai atunci cand indica in bord revizia.Un E60 525d/2004 se apropie de 300.000 km si motorul merge perfect.Eu i-am recomandat un schimb mai des dar nu a fost interesat de propunere.

Eu unul personal consider ca este o crima sa mergi cu uleiul 30000 km ,mai ales in conditile de mers din Romania.Afara de din 6 in 6 luni cu 30000 km parca mai merge dar la noi nu.Probabil ca pe afara se gandesc ca din 3 in 3 luni este prea repede.

Si eu mai schimb uleiul odata intre revizile de la reprezentanta.Schimb uleiul si filtru nu resetez km si totul este in regula.

Edited by FANATIC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@FANATIC , vad ca tu te gandesti sa schimbi doar intinzatorul din ce spui pe topicul cu distributia. Mi se pare ca o dam in chestii fantasmagorice sincer. Ori schimbi tot ori las-o asa. Ce pareri avizate ai vrea? Crezi ca e cineva AS in motorul asta incat sa spuna exact ce trebuie schimbat in kitul ala si care ar fi piesa buba 100% ? Ar fi bine dar nu e cazul. Schimba tot si scapa de griji. Nu umbla cu carpeli.

 

La 200k km cat ai tu merita si masina o reimprospatare si nu e o suma asa mare ~3000 lei mai mult sau mai putin , poate unica investitie mai majora care ai face-o la un N47. Daca vrei mai ieftin iti recomand le cineva in Ploiesti care schimba si cu 2000 lei, piese oem + manopera , tot inclus.

Link to comment
Share on other sites

Cand am luat masina am facut un email la BMW in DE si mi-au zis ca daca am zgomot de lant sa merg la o reprezentanta si distributia o schimba ei gratuit.Dar nu am zgomot de lant si degeaba ma duc ca nu ma baga in seama.Parca nici nu i-mi vine sa o schimb asa preventiv.Ma interesam la modul general mai mult de amorul artei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.