Jump to content

miros de ulei ars


cioka00

Recommended Posts

Salut mi am cumparat de curand e 46 din 2004 masina merge super dar am simtit miros de ulei ars afara cat si in interior m am uitat la motor si am observat ca imi curge ulei prin parte de sus a masini daca poate cineva sa mi spuna care ar fi problema sau sa imi recomande un mecanic bun in sibiu .
Link to comment
Share on other sites

Era bine daca ne spuneai si ce motor ai diesel sau benzinar :thumbsup:

Mirosul de ulei ars care se simte in interior poate fi si de pe la racordul flexibil de sub masina, ridica masina pe elevator si vezi in ce stare se afla racordul, verifica si altele daca tot o ridici si fa-i o diagnoza poate iti spune ce are! Bafta

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa-ti miroasa a ulei ars de la racord. De la racord miroase a gaze de evacuare.

 

Miros de ulei ars simti cand pica ulei pe evacuare. In general se intampla asta cand motorul pierde ulei pe la garnitura de la capacul culbutorilor sau pe la pompa de vacuum.

 

Diagnoza nu are nici o treaba in acest caz. Trebuie verificat fizic.

Edited by Service Premium
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Incearca prima oara cu Oring-ul pompei vacuum. trebuie schimbat cu grija si de preferinta cu motorul rece, altfel daca se schimba in graba din cauza pieselor incinse sunt sanse sa nu fie pus cum trebuie sau sa fie ciupit.

Dupa speli bine motorul in zona pompei vacuum si daca problema persista trebuie schimbata si garnitura mare de la capac. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa mergi la un service ca sa faci o constatare. Nu e bine sa schimbi piese la nimereala. Se poate vedea foarte usor daca se pierde ulei pe la pompa de vacuum sau doar pe la garnitura de la culbutori.

In plus, nu e bine sa schimbi doar o singura garnitura de la pompa de vacuum. Exista un set de garnituri. Toate trebuie schimbate, altfel nu se va rezolva pierderea de ulei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu cumva te gandesti la pompa de vacum la motor pe benzina?

Cam da. Multitasking-ul nu prea functioneaza. :laugh:

 

Problemele astea cu pierderile de ulei pe la pompa de vacuum apar la motoarele pe benzina care au pompa de vacuum montata in spatele motorului.

Ma rog, si la diesel-urile cu pompa in fata mai apar probleme, dar mai rar.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Salutari la toti

 

Imi poate spune cineva unde e montata pompa de vacum la motorul diesel de 100kw 136cp an fabricatie 1999,vreau sa-i schimb garniturile si nu stiu unde este montata.

Filtrul eruptor unde e montat as vrea sa-l schimb dar nu stiu unde sa ma uit dupa el.

Daca aveti sa puneti si niste poze,ar fi mai usor pt mine. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Slabe sanse sa-ti piarda ulei pe la pompa de vacuum la un 320d nfl.

 

Asa arata filtrul epurator:

 

http://i42.photobucket.com/albums/e308/l18ydl/IMGP2343.jpg

 

Este langa filtrul de aer.

Multumesc pentru informatie dar la mine am o problema,pe partea cu filtrul de aer pe undeva curge ulei,putin dar curge si ajunge pe evacuare iar din aceasta cauza iasa fum de sub capota,eu nu pot sa las sa intre in masina aer de afara pentru ca intra si fum,folosesc doar recircularea cel putin atunci cand stationez.

De aceea vroiam sa schim garniturile.

E posibil sa fie si de la alte garnituri?

Alte sfaturi?

Edited by Alexandru30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.