Jump to content

am sau nu filtru de particule?


azkan

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am o nelamurire care ma streseaza de ceva vreme si anume ca nu stiu daca am sau nu filtru de particule la masina. Scrie undeva daca e sau nu? Cum imi dau seama? VIN: wbavc31090vc54015 poate afla cineva. In meniu imi apare martorul ala de filtru + un ventilator langa, dar imi mai apare si ceva de presiune roti, iar eu nu cred ca am senzorii aceia. Ma gandesc ca poate e meniul facut pentru masinile full options, iar cei care nu au unele optiuni oricum le apare, dar nu le au. MS
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru informatii. Daca tot va pricepeti si sunteti atat de amabili as mai vrea sa va intreb ceva. Exista filtre pentru aceasta masina LONG LIFE? Intreb asta deoarece am 14.000 km si vroiam sa fac schimbul de ulei, am sunat la un service chiar la patron (recomandat de un prieten fiind are masina ca a mea) iar aceasta mi-a zis ca trebuie schimbat la 30.000 sau daca conduc mai sportiv la 25.000 si m-a intrebat daca pe langa uleiul Long Lofe BMW am pus si filtre asemanatoare.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru informatii. Daca tot va pricepeti si sunteti atat de amabili as mai vrea sa va intreb ceva. Exista filtre pentru aceasta masina LONG LIFE? Intreb asta deoarece am 14.000 km si vroiam sa fac schimbul de ulei, am sunat la un service chiar la patron (recomandat de un prieten fiind are masina ca a mea) iar aceasta mi-a zis ca trebuie schimbat la 30.000 sau daca conduc mai sportiv la 25.000 si m-a intrebat daca pe langa uleiul Long Lofe BMW am pus si filtre asemanatoare.

...fara a starni vreo polemica...

Iti place masina ta. Nu consuma ulei... Inca? Nu te lua dupa patroni; intreaba MECANICI cu experienta care REPARA, REFAC motoare si asculta ce zic ei pentru ca ei stiu de la propietari ce si cum... Mai ales in Romania, max 15000- 20000 km ulei schimbat.

 

Va multumesc mult pentru informatii. Daca tot va pricepeti si sunteti atat de amabili as mai vrea sa va intreb ceva. Exista filtre pentru aceasta masina LONG LIFE? Intreb asta deoarece am 14.000 km si vroiam sa fac schimbul de ulei, am sunat la un service chiar la patron (recomandat de un prieten fiind are masina ca a mea) iar aceasta mi-a zis ca trebuie schimbat la 30.000 sau daca conduc mai sportiv la 25.000 si m-a intrebat daca pe langa uleiul Long Lofe BMW am pus si filtre asemanatoare.

...fara a starni vreo polemica...

Iti place masina ta? Nu consuma ulei... Inca? Nu te lua dupa patroni; intreaba MECANICI cu experienta care REPARA, REFAC motoare si asculta ce zic ei pentru ca ei stiu de la propietari ce si cum... Mai ales in Romania, max 15000- 20000 km ulei schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Omul nu mi-a specificat un filtru anume. Din ce am inteles se referea ca si filtrele (presupun ca toate) trebuie sa fie Long Life ca sa "reziste" atat de multi km ca si uleiul.

 

Ala e mecanic de tren,du-te la un service adevarat ca altfel pierzi timpul si banii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Filtre long life? LOL

De parca ar costa o avere sa le schimbi la 1,2 ani.

Exista pe piata filtre de aer sport K&N mai scumpe care se pot curata. Dar nu iti recomand. Nu merita. Am avut si eu mai demult un filtru sport si filtra asa bine de trebuia sa curat debitmetrul periodic :)

Link to comment
Share on other sites

jos cu filtru , pentru 10 co2 la emisi, e o nimica asta in caz daca nu esti nebun ECO si pare cam ciudat sa conduci BMW, ma rog..

Acel filtru mai mult incurca treaba cu evacuarea, cand sa imbacsit o sa vezi performante reduse la masina, eu l-am scos si merge minunat, nu scot fum negru , am toate filtrele schimbate toate man , ulei folosesc 10/40 castrol, si merge ca nou. la filtru epurator trebe sa ai grija, ideal sa il verifici, daca ai de plastic e si mai bine, daca ai pasla e indicat sa il schimbi.

 

 

Al meu nu scoate, i-am dat talpa si nimic, 320d 1999, dar acuma stiu ca mai am de schimbat ceva la ambreaj, patineaza un pic cand il fortez si sunt pe un drum in uracare cu grad 10-15 sau mai mare (dealu negru) si in acea situatie nu imi scoate fum.

Edited by FAQtime
Link to comment
Share on other sites

Am facut intr-un final schimbul, iar baietii de la service (Carlos din Timisoara) m-au taxat cu 60 RON litrul de ulei BMW LL 5w-30 el fiind 35 RON la un magazin de piese :) + 240 RON filtrul de motorina (WTF). Total cost schimb ulei + filtre fara cel epurator 830 RON. I-am dat 700 si i-am zis ca-i aduc restul intr-o ora. Care ora, nici eu nu stiu. Tara de hoti.
Link to comment
Share on other sites

Am facut intr-un final schimbul, iar baietii de la service (Carlos din Timisoara) m-au taxat cu 60 RON litrul de ulei BMW LL 5w-30 el fiind 35 RON la un magazin de piese :) + 240 RON filtrul de motorina (WTF). Total cost schimb ulei + filtre fara cel epurator 830 RON. I-am dat 700 si i-am zis ca-i aduc restul intr-o ora. Care ora, nici eu nu stiu. Tara de hoti.

 

Te-au cam ars in ultimul hal, pe mine total ulei + filtre (fara cel epurator) = 450 lei cu tot cu manopera, cel mai scump filtru a fost cel de aer. Iar filtru epurator e cam 150lei. nu stiu daca merge cel de plastic, cica se curata singur, inca investighez problema.

Edited by FAQtime
Link to comment
Share on other sites

Am facut intr-un final schimbul, iar baietii de la service (Carlos din Timisoara) m-au taxat cu 60 RON litrul de ulei BMW LL 5w-30 el fiind 35 RON la un magazin de piese :) + 240 RON filtrul de motorina (WTF). Total cost schimb ulei + filtre fara cel epurator 830 RON. I-am dat 700 si i-am zis ca-i aduc restul intr-o ora. Care ora, nici eu nu stiu. Tara de hoti.

 

 

Nu te mai duce la ala! Iti cere bani pe diverse, dupa cum bate vantul! Plus ca risti sa-ti si schimbe ceva piese bune cu altele "mai bune"! Sunt destule locuri si in TM unde sa mergi pentru diagnoze ori mecanica! Eu as lasa Carlos pe ultimul loc!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 ron la magazine dar fake ;)

De ce nu ti-ai cumparat tu uleiul si filtrele etc? Ieseai mult mai ieftin.

Nu cred ca magazine ca Ciclop sau Promotor TM pot vinde ulei fake. La ambele e acelasi pret. Nu am cumparat eu ca am vrut sa-mi schimb la ei telescoapele, i-am zis ca le aduc eu si nu a vrut. Intr-un final le-am schimbat in alta parte. Oricum pe la jegu ala nu mai calc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.