Jump to content

Pana unde se va ajunge ?


Bala

Recommended Posts

Pe scurt:

 

Magistratii Curtii de Apel Timisoara au decis ca Alin Faur sa nu faca inchisoare. Aceasta desi, tanarul era beat si nu avea carnet in momentul producerii accidentului, in urma caruia femeia a avut nevoie de 5 operatii si 60 de zile de ingrijiri medicale. Si a fugit de la locul accidentului.

 

Cum sa nu faca puscarie? Eu nu inteleg cum vine asta...

 

In linkul de mai jos se afla si filmarea cu accidentul. Se vede cum cei din masina cat si magarul ala fug de acolo. La fel de trist mi se pare si cum ceilalti incetinesc, casca gura dar NU OPRESC !

 

http://www.opiniatimisoarei.ro/tanarul-care-a-lovit-cu-bmw-ul-o-femeie-pe-trotuar-la-lugoj-si-a-fugit-de-la-locul-accidentului-nu-va-face-puscarie-vezi-ce-pedeapsa-a-primit/13/06/2014/

Link to comment
Share on other sites

Vazusem filmarea cu mult timp in urma. Ma socase cum oamenii aia nu opresc macar sa dea un telefon ceva. Nimic.

 

Dar acum, partea cu judecata este chiar revoltatoare :pinch:

 

Totusi, tiganul ala nu avea permis, era beat, a afacut accident cu victima si a fugit. Ce putea face mai rau de atat ????

Link to comment
Share on other sites

Sa o mai si violeze pe saraca femeie(ca sa dam in absurd) si atunci nu mai era loc de nimic...

 

Asa ceva este mult peste limitele omenirii si a tot ce inseamna integritatea ei...mai mult ca sigur se va ajunge(sper)la recurs si respectivul daca mai traieste, sa primeasca pedeapsa maxima.Massmedia isi va face treaba, putina publicitate si va aparea un nou scandal, de data asta, unul cat se poate de meritat si serios, nu "mondenismele" de toata ziua.

 

Edit:@ryoraul, apel, pardon.

Edited by Alynex
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi fost spre exemplu mama unui om "important" sigur sentinta ar fi fost ani grei de puscarie, dar asa saraca femeie e doar o doamna oarecare cum suntem majoritatea...

Sincer e SOCANT filmuletul, Doamne Fereste !!!

 

Cand esti plecat din tara, ti-e dor de tara, de prieteni, familie, ti-e dor de tot, dar cand vezi cazuri de astea ti-e greata de jegurile care o conduc !!!

 

PACAT, MARE PACAT, avem o tara nu frumoasa, foarte frumoasa, cu de toate, dar din pacate JEGURILE care ne fac de ras peste tot in EUROPA raman JEGURI !

 

PS: cand ma intreba cineva de unde sunt, spuneam Romania, oarecum mandru totusi e o tara frumoasa (o spun si strainii), dar cand vedeam ca apare o CIOARA OBOSITA si zice ca e tot din Romania imi venea sa intru in pamant de rusine !!! Sunt oameni care inteleg ca aceste CIORI (care nu par a fi pe cale de disparitie din pacate) exista peste tot in lume, dar sunt oameni care din pacate cred ca toti din Romania suntem ciori (asta e dureros).

Link to comment
Share on other sites

foarte urat !!! nimeni nu s a uitat la sarmana femeie , ca niste caini !! nu judec din alta privinta nu a fost cu intentie , din pacate in Romania sunt putini oameni care au simt civic si legea este luata in deradere si aplicata haotic de autoritati foarte slab pergatite cu mentalitate corupta si superficiala , mi e dor de tara mea dar cum a spus si un coleg mai sus cand vezi ce se intampla in tara parca iti da putere sa mai ramai printre straini ! soferul banuiesc ca a fost incadrat la vatamare corporala din inculpa fiind la prima abatere a primit suspendare si suspendarea dreptului de a obtine permis de conducere pe o perioada de x ani . in tara in care sunt ar fi primit minim 10 ani de puscarie si daune de sute de mii de euro !
Link to comment
Share on other sites

Hai ca e un accident. Bun. Se intampla. Nimeni nu e vrut sa iasa asa. Il bagi la vatamare din culpa sau cum s-o chema.

 

Dar in cazul astuia, cand pleci beat si fara permis, ti-o cauti singur iar femeia respectiva nu a avut nicio vina.

 

Ar trebui sa nu mai poate avea niciodata drept de conducere al unei masini. A incalcat tot ce se putea incalca din legea rutiera + accident cu victima.

Link to comment
Share on other sites

da foarte adevarat Bala , numai daca te gandesti un pic ca putea fi mama unuia dintre noi te ia groaza , clar pericol public ! sentinta o fost blanda si exemplu prost pentru teribilisti ! In stilul asta nu se poate evolua si educatia rutiera ramana la un nivel scazut . Dpmdv asta era un caz care trebuia foarte mediatizat nu toti lautarii , nu am nimic cu ei dar m am saturat sa i vad zilnic la tv fara nici o discutie constructiva promavand nonvalori !!!!
Link to comment
Share on other sites

romanii in general genetic sunt "curve" a se vedea cam cum era moderat chiar si acest forum pana nu demult, daca pe un forum se intampla asta, atunci cand chiar ai ceva putere de decizie reala gen jude, ce te astepti sa se intample? Daca s-ar urmari si o zi comportamentul astora care sunt judecatori, cred se poate observa cum 80% din ei deja au dezovltat boli grave psihice datorate functiei pe care o detin dezvoltand un complex de "god like".
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Topicul a cam deviat ... as incerca un raspuns la intrebare si-as raspunde ca : s-a ajuns deja la o nepasare maxima din partea oamenilor. Conteaza doar banul, banul si iar banul. Pe net ne dam mari, condamna, facem , dregem. In realitate nu suntem deloc solidari, nu luam atitudine, ne balacim in aceeasi mociral de ani de zile :( Multumesc Bala c-ai postat link-ul , eu nu apuc sa vad stirile doar ce mai citesc pe net din cand in cand. Am trecut si eu printr-un proces similar. Mama mi-a fost omorata intr-un accident de masina in 2011 si abia in 2014 la 3 ani si mai bine s-a terminat procesul inceput abia in 2013. In cazul meu insa soferul nu era beat, avea carnet. Singura vina ce i-o pot atribui a fost neadaptarea vitezei la conditiile de trafic si lipsa de experienta. Nu-l pot condamna la inchisoare dar macar mi-as fi dorit sa fie o lege care sa nu-l mai lase sa conduca cel putin 5 ani pana se mai coace la minte. Revenind la cazul de fata cred ca asta e sentinta definitiva si nu cred sa se mai poata face un alt apel dupa noul cod penal. Poate doar CEDO dar sincer nu ma pricep in domeniul juridic. Ar trebui insa ca acei judecatori sa fie cercetati penal la randul lor iar sentinta anulata. Totusi nu-mi vien sa cred ca un tribunal din Timisoara, oras vestic, cu oameni civilizati, cu oameni ce-au iesit in strada la Revolutie vor lasa acest act de injustitie sa treaca nepedepsit.
Link to comment
Share on other sites

Poate vina nu este exclusiv a instantelor de judecata, ci felul in care dosarele sunt constituite de catre politia si procurori, si poate nu este intotdeauna vorba de culpa si din partea acestora sau superficialitate, ci cateodata poate sunt chiar depasiti numeric si nu fac fata la incarcatura de munca; odata ce un dosar 'slabut' ajunge in instanta, judecatorul nu poate corecta dosarul, ca acesta sa fie incriminator pentru o terta parte, dar repet, fiecare situatie trebuie judecata in mod obiectiv.

 

Cauza trebuie cautata mult mai departe, si anume in lipsa de educatie, cultura civica, lipsa de respect fata de lege si discernamant a celui ce a provocat acest accident, lucruri care nu le poate corecta nici politia, nici instanta, nici inchisoarea, si care se dobandesc in timp, prin educatie; si daca ar intra idiotul la inchisoare, credeti ca a doua zi nu o sa se gaseasca alt cretin sa se urce beat, fara carnet la volan sa conduca cu viteza excesiva??? si credeti ca nu va avea un anturaj care in loc sa il opreasca, nu o sa il aplaude?

 

Sa ii bagi in inchisoare(desi nu prea mai avem loc nici acolo) e o solutie corectiva, in ansamblul societatii ar trebui sa se puna accent pe solutiile preventive

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poate vina nu este exclusiv a instantelor de judecata, ci felul in care dosarele sunt constituite de catre politia si procurori

Ce nu le era clar judecatorilor/procurorilor?

Beat, fara permis, accident cu vatamare corporala, fuga de la locul accidentului, zile de spitalizare pt victima + operatii, etc...

Eu zic sa nu incercam acum sa le gasim scuze. Sunt niste gunoaie.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai asta e una din masurile "preventive", inchisoarea. Faptul ca-l lasi nepedepsit ii va face si pe altii sa se gandeasca mai putin la consecinte si sa actioneze cum vrea muschiul lui. Pana si ceilalti participanti la trafci care nu au oprit ar trebui amendati pt. lipsa de reactie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.