Jump to content

Nivel ulei crescut


darie

Recommended Posts

Am verificat acum uleiul si nu era ok. Joja are 3 ''parti'' in mod normal ar fi trebuit sa fie la mijlocu celei de a 2a ,dar la mine e deja pe a 3a parte. Apoi am verificat Antigelul si era la minim. Pe joja nu era spuma,e posibil sa fi intrat antigelul in baia de ulei? Motorul il oprisem cu vreo 1 jumate in urma. Verific si maine poate e alt rezultat.
Link to comment
Share on other sites

Am verificat uleiul dimineata cu motorul rece apoi dupa o plimbare incat a ajuns la temperatura optima si dupa 10 minute am verificat iar. Si dimineata si dupa cele 10 minute uleiul e in zona marcata cu galben...e vro problema? pot circula asa?

post-65003-0-33122500-1403434542_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am verificat uleiul dimineata cu motorul rece apoi dupa o plimbare incat a ajuns la temperatura optima si dupa 10 minute am verificat iar. Si dimineata si dupa cele 10 minute uleiul e in zona marcata cu galben...e vro problema? pot circula asa?

Parerea mea este ca ar fi bine sa te convingi cumva ca nu ai apa in ulei si abia pe urma iti poti da seama daca e bine sau nu sa mai mergi cu ea asa.

Da uleiul afara din motor si vezi cum e...Spuma galbena spune ca ai apa in baie, iar apa in motor da fum alb...Eu nu as mai merge cu ea cu nivelul ala de ulei...Succes!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca ar fi bine sa te convingi cumva ca nu ai apa in ulei si abia pe urma iti poti da seama daca e bine sau nu sa mai mergi cu ea asa.

Da uleiul afara din motor si vezi cum e...Spuma galbena spune ca ai apa in baie, iar apa in motor da fum alb...Eu nu as mai merge cu ea cu nivelul ala de ulei...Succes!

 

 

Insfarsit o parere :) mersi. Nu pot da uleiul afara,nu stiu cum. Spuma ma gandesc ca aparea si pe joja deci nu cred ca e....o sa verific fumul si daca e alb,nu o mai misc.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul se scoate pe sub masina. Desfaci busonul de la ulei si astepti sa curga. Procedezi exact ca si atunci cand faci schimbul de ulei.

 

E recomandat ca motorul sa fie cald cand scoti uleiul, dar atentie ca este fierbinte si risti sa te arzi. Cel mai indicat e sa stai cumva mai departe de gura de scurgere, cu un recipient in mana pe care il tii sub gura de scurgere, iar dupa desfacerea surubului sa iti tragi repede mana.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa mai circul cu el asa,nu am cum sa ma bag sub masina sa il scot...Din ce am citit pe net,posibil sa am cu 200-300 de grame in plus,nu cred ca afecteaza asta cumva.

 

Si eu iti recomand sa scoti ce e in plus....imposibil sa nu gasesti o rampa,rigola mai adanca,etc....

Link to comment
Share on other sites

Si eu iti recomand sa scoti ce e in plus....imposibil sa nu gasesti o rampa,rigola mai adanca,etc....

 

 

Nu cred ca are rost doar sa scot ce e in plus. NU era acolo cand am verificat ultima data,deci nu stiu cum de a crescut uleiul si culmea a scazut atigelul 200g sa zic..Trebuie sa merg la un mecanic sa verifice ce este defapt.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost doar sa scot ce e in plus. NU era acolo cand am verificat ultima data,deci nu stiu cum de a crescut uleiul si culmea a scazut atigelul 200g sa zic..Trebuie sa merg la un mecanic sa verifice ce este defapt.

 

E clara treaba ...daca vrei sa circuli in continuare cu masina poti sa incepi sa pui bani deoparte pt reparatiile ce vor urma...cel mai bine e sa mergi la doctor cu ea acuma...sau cand poti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am fost azi la mecanic,nu era nici el nici eu sigur ca e apa in baie,asa ca m-am decis sa schimb uleiul momentan si sa vad cum evolueaza ''problema''. Chestia ciudata e ca atunci cand a scos uleiul din masina,a curs in jur de 6 6,5 litri de ulei...eu avand bidonul de la schimbul anterior,am observat ca defapt bagasem doar 4 litri si mai aveam unu in bidon....Atunci ce era acel 1 sau 1,5 litri? apa nu avea cum...ciudata chestie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.