Jump to content

BMW X5 E53 2006


Mihai Shupy

Recommended Posts

Buna seara,

Sunt un membru nou pe forum si sunt pasionat de BMW.Masina mea este un BMW X5 E53.Masina functioneaza si arata foarte bine, sunt multumit de ea, in afara unor mici probleme de estetica.Am varianta cu 218 cai putere.Ce spuneti despre aceasta varianta, poate si din experienta personala, si ce imi recomandati pentru intretinere si folosire? :frantics:

Si...legat de club...cum merge treaba cu acele intalniri.Poate veni oricine care poseda un BMW si este membru al clubului?

post-67987-0-24062300-1404240656_thumb.jpg

Edited by Mihai Shupy
Link to comment
Share on other sites

Sa deschizi un astfel de topic in aria potrivita.

 

"tanar, frumos, destept, cu bani nu vreau nimic doar ma laud"

Nu vreau deloc sa ma laud, doar ca sunt nou si nu stiu cum se procedeaza.Am intrebat despre masina, nu am postat la aria potrivita?Cu ce am gresit, astfel incat sa faci misto?

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa iti prezinti masina ai sectiune dedicata intitulata sugestiv "Masina mea". In cazul sectiunii de fata, la fel de sugestiv intitulata "Seria X", se discuta probleme comune seriilor X.

 

Bine ai venit pe forum si incearca pe cat posibil sa citesti regulile de postare inainte de-a o face pentru a evita incarcarea inutila a sectiunilor dedicate, tocami pentru ca tie pe viitor cat si celorlalti utilizatori sa le fie usor cand cauta un anumit thread. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Motorul este fenomenal, jos palaria. Masina spatioasa, isi face treaba binisor cam pe orice fel de drumuri dar nu este masina de off-road, un consum sa zicem decent ..iarna oras cam un 13->15, vara ~ 11-12 si autostrada vara 8-9.

 

In rest...probleme electronica destul de multe si ciudate, probleme manere usi (se cam rup ...), trapa (panoramica) are probleme, respectiv te pomenesti cu ea blocata si este ceva de manarit la ea ca sa o mai poti folosi cat de cat, cioarda care se poarta la romanica (oglinzi in general), filtrul de aer incredibil de greu de schimbat pentru o masina cu valente de utilitara sportiva, la un e46/e39 se schimba in maxim 10 minute, la e53 iti blestemi zilele.

 

In functie de buget se poate adauga si impozitul, 22 mil/an care si el poate fi o problema.

 

Alte probleme ar fi suspensia pneumatica...(nu am asa ceva..lucky me), insa circula zvonul ca trebuiesc schimbate destul de des acele perne, si nu sunt la un pret extrem de avantajos.

 

Overall nu este masina de lux (poate doar d.p.d.v. al pretului) la care se astepata poporul...este o utilitara vanduta ca si masina de lux, accesorizata destul de ok si cu un motor foarte bun, dar nu isi face banii (pretul de noua I mean).

Edited by gogu258
Link to comment
Share on other sites

Motorul este fenomenal, jos palaria. Masina spatioasa, isi face treaba binisor pe orice fel de drumuri dar nu este masina de off-road, un consum sa zicem decent ..iarna oras cam un 13->15, vara ~ 11-12 si autostrada vara 8-9.

 

In rest...probleme electronica destul de multe si ciudate, probleme manere usi (se cam rup ...), trapa (panoramica) are probleme, respectiv te pomenesti cu ea blocata si este ceva de manarit la ea ca sa o mai poti folosi cat de cat, cioarda care se poarta la romanica (oglinzi in general), filtrul de aer incredibil de greu de schimbat pentru o masina cu valente de utilitara sportiva, la un e46/e39 se schimba in maxim 10 minute, la e53 iti blestemi zilele.

 

In functie de buget se poate adauga si impozitul, 22 mil/an care si el poate fi o problema.

 

Alte probleme ar fi suspensia pneumatica...(nu am asa ceva..lucky me), insa circula zvonul ca trebuiesc schimbate destul de des acele perne, si nu sunt la un pret extrem de avantajos.

 

Overall nu este masina de lux (poate doar d.p.d.v. al pretului) la care se astepata poporul...este o utilitara vanduta ca si masina de lux, accesorizata destul de ok si cu un motor foarte bun, dar nu isi face banii (pretul de noua I mean).

Multumesc mult de informatii :goodjob: , pana acum nu am intampinat, din fericire, problemele de electrica de care orbesti,In primul rand nu are trapa, deci am scapat de o problema.Sper sa nu am probleme cu filtrul de aer, a fost recent schimbat de fostul proprietar.

 

daca vrei sa iti prezinti masina ai sectiune dedicata intitulata sugestiv "Masina mea". In cazul sectiunii de fata, la fel de sugestiv intitulata "Seria X", se discuta probleme comune seriilor X.

 

Bine ai venit pe forum si incearca pe cat posibil sa citesti regulile de postare inainte de-a o face pentru a evita incarcarea inutila a sectiunilor dedicate, tocami pentru ca tie pe viitor cat si celorlalti utilizatori sa le fie usor cand cauta un anumit thread. :thumbsup:

 

O sa tin cont de ce ai zis, din greseli invatam. :good:

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit ! Adauga si tu mai multe poze ( incearca sa le redimensionezi inainte de incarcare,pentru a nu intampina probleme si acolo ) sa ne delectam si noi ! Cat despre intalnirea din fiecare zi de Vineri,cauta topicul dedicat si te lamuresti ce si cum .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.