Jump to content

problema vopsit bmw


Recommended Posts

Salutare,

Am si eu o problema si poate ma ajutati cu un sfat.

Am dus masina int-un service in urma unui accident pe care l-am avut.

mi-au vopsit aripa si capota motor dar vopseaua care au dat-o ei este mult mai inchisa decat cea a masinii - se vede diferenta mare.

Acum problema este ca cei de la service zic ca nu e vina lor ci a aluia care a vopsit masina inainte ca nua folosit vopseaua originala bmw. Ca ei au folosit exact codul bmw pt acea culoare si a iesit culoarea diferita. :blink:

 

eu va intreb - a cui este vina ?? ca sa stiu ce masuri iau in continuare.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exista posibilitatea ca ei sa fi luat de la capacul de la rezorvor (cel putin asa stiu ca se practica), insa masina sa fi fost vopsita anterior cu o alta nuanta decat cea originala.

207998[/snapback]

 

eu te cred dar ei nu m-au intrebat nimic inainte( daca a mai fost vopsita sau nu)

ei fac asa de capul lor??

si ditamai service'ul nu gica de la colt si a costat aproape 1000$ toata distractia.

 

eu nu cred ca e posibil sa puna vopsea pe masina la plezneala

 

 

 

le: si daca a fost asa cum zici tu - a cui e vina?

Edited by adrian_ilie
Link to comment
Share on other sites

Vina e a celor care au vospsit.

Trebuiau sa se asigure ca au ales exact culoarea corecta. Nu are relevanta daca masina a mai fost sau nu vopsita.

Probabil ca le-a fost lene sa compare culoarea de pe masina cu mostrele lor si s-au luat doar dupa cod, ceea ce e integral vina lor.

 

Ce te faceai daca schimbai culoarea la masina ? Ei tot in culoarea veche o vopseau ?

 

Am patit si eu asta odata, dar cei de la service ( desi nu luasem de la ei vospseaua ) mi-au propus sa-mi vopseasca integral masina, aproape gratis, eu platind doar materialele.

Link to comment
Share on other sites

vina este a celor care ti-au vopsit masina ultima data.

 

tu poti sa-ti vopsesti masina cum vrei tu. poate nu-ti placea asa inchisa sau ai vrut sa o faci galbena. ei trebuie sa aiba diferite mostre de culoare, pe care sa le sa le compare cu cea a masinii. in caz ca nu pot sa-ti faca culoarea sa nu se apuce de vopsit.

 

solutie: protectia consumatorului. nu te lasa intimidat de cei de la service, daca e nevoie mergi pana la capat cu reclamatia la protectia consumatorului.

Link to comment
Share on other sites

a, da inainte sa vopsesc la ei a fost vopsitorie totala

207996[/snapback]

 

din ce vad eu ai masina neagra( daca e cea din avatar )...e posibil sa ai cod 668 ..ca multi dintre noi ...mostrele de culoare de la standox pe cod vopsea ..sunt f edificatoare !..Eu cand am vopsit bara desi aveau codul au venit cu mostrele de culoare (niste cartonase dintr-o paleta f larga) ..si au comparat cateva parti ..

 

Sfatul meu este sa ceri ...mostra cu codul tau de culoare ...si sa pui pe partile revopsite ...daca e identic ..nu prea ai ce sa le reprosezi !@ Teoretic masina nu ar avea de ce sa fi avut alta vopsea ..decat daca a fost revopsita pe la coltul strazii ..

Cat despre protectia consumatorului ..ei se pot disculpa ..daca au vopsit masina pe cod !..Poate ai sansa sa nu fie asa ...si sa fi fost o eroare cand au cautat vopseaua !..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

cum a mai spus cineva mai sus, poate masina a fost vopsita custom

cei de la vopsitorie trebuie sa obtina aceeasi culoare, nu dupa ce cred ei, ci exact ce e pe masina, fie ca e culoarea originala sau nu.

am vopsit mai multe masini pana acum si de fiecare data s-au facut comparatii intre culoarea de pe cartela, corespunzatoare codului de pe masina si ce era in realitate.

nu o data a fost nevoie de modificarea culorii, de obicei tocmai datorita faptului ca era vopsea originala, de 5-6 ani sau mai mult si era decolorata de soare

pt a obtine aceeasi nuanta a culorii, cei de la vopsitorie au folosit culoarea de baza, pe care au alterat-o.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

cum a mai spus cineva mai sus, poate masina a fost vopsita custom

cei de la vopsitorie trebuie sa obtina aceeasi culoare, nu dupa ce cred ei, ci exact ce e pe masina, fie ca e culoarea originala sau nu.

am vopsit mai multe masini pana acum si de fiecare data s-au facut comparatii intre culoarea de pe cartela, corespunzatoare codului de pe masina si ce era in realitate.

nu o data a fost nevoie de modificarea culorii, de obicei tocmai datorita faptului ca era vopsea originala, de 5-6 ani sau mai mult si era decolorata de soare

pt a obtine aceeasi nuanta a culorii, cei de la vopsitorie au folosit culoarea de baza, pe care au alterat-o.

208125[/snapback]

 

vopsea originala care are 5 -6 ani se restaureaza f usor la polish profi! ...Apoi atenuarea dif de culoare se intretine prin receruire lunar !..

 

Oricum toate discutiile astea-si au rostul dupa ce omul verifica ce cod s-a aplicat pe masina !..Pana atunci ..speculam !..

 

E si f important unde a vopsit ...Un service profi ..teoretic ar trebui sa faca destule comparatii si evaluari inainte de a aplica vopseaua ..Cel putin la mine asa s-a intamplat !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

 

E si  f important  unde a vopsit ...Un  service profi ..teoretic ar  trebui sa faca destule comparatii si evaluari inainte de a aplica  vopseaua ..Cel putin la mine asa s-a intamplat !

208133[/snapback]

 

Exact ar fi trebuit sa verifice codul intai daca se potriveste cu masina, nu sa o vopseasca direct.

Problema este la service Filaret

Link to comment
Share on other sites

vopsea originala care are 5 -6 ani se restaureaza f usor la polish  profi! ...Apoi  atenuarea dif de culoare se intretine prin  receruire  lunar !..

 

 

208133[/snapback]

 

pentru orice cod de culoare, exista vreo 2-3 nuante. pentru unele coduri, mai multe. dupa ce se ia codul, se iau cartelele corespunzatoare codului respectiv si se face comparatia. in caz ca nici una nu se potriveste perfect, exista si nuantatori care se adauga ulterior.

pentru cazul in care masina a fost vopsita integral, si codul de culoare nu corespunde culorii de pe masina, atunci se iau cartelele pe rand (nu aleatoriu, ci numai cele din zona culorii respective), si se compara direct cu vopseaua de pe masina.

deci in nici unul din cazurile de mai sus, service-ul nu are scuza. stiu asta din proprie experienta. (am lucrat la glasurit)

Link to comment
Share on other sites

Exact :blink:

 

toata masina depasea cu mult 2000E

208906[/snapback]

 

 

Caaaat ? Deci ai dat 1000 de ceva pe 3 piese pe care ti le-au vopsit in bataie de joc si iti cereau peste 2000 pe toata masina ? Da si mie adresa vopsitoriei asteia, sa stiu sa nu calc prin zona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.