Jump to content

e90 320d fl


danny008

Recommended Posts

Hai sa nu comparam niste jante comune sau, ma rog, cu un aspect nu foarte spectaculos asa cum ai tu pe masina, cu niste jante imense, cu un design deosebit, montate pe o masina cu garda joasa si care sunt cam gri inchis ca si culoare sau o combinatie de culori in tonuri apropiate de gri inchis.

 

Daca tot ziceai ca nu-ti place sa vezi nu stiu ce, e corect cum gandesti si se aplica de multe ori zicala "nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie". Din cauza asta unii au gusturi bune iar alti mai putin bune.

Daca ne-ai cerut opinia, ti-am spus-o: suntem de parere ca ai dat-o in bara (ai strans minusuri). :pardon:

 

Eu cand vad trecand pe strada o masina frumoasa cu jante din aliaj vopsite negre, prima remarca este: uite-l si pe asta, pacat de masina, nu si-a pus si el un set de jante pe masura, umbla cu tablelele alea... Si or mai fi ca mine, oameni rai si critici...

Edited by djtaotao
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

http://ejante.ro/magazin-online/jante/produs/threeface-sky-fata/22410 sau asa.E ceva asemanator cu ce iti place tie, dar probabil mult mai iefitne.Stiu 2 baieti cu ele montate si n-au avut probleme.

 

am vazut si modelul asta. au fost multumiti de ele? nu s-au indoit? imi e teama ca sa nu fiu cu ele tot la indreptat.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa nu comparam niste jante comune sau, ma rog, cu un aspect nu foarte spectaculos asa cum ai tu pe masina, cu niste jante imense, cu un design deosebit, montate pe o masina cu garda joasa si care sunt cam gri inchis ca si culoare sau o combinatie de culori in tonuri apropiate de gri inchis.

 

Daca tot ziceai ca nu-ti place sa vezi nu stiu ce, e corect cum gandesti si se aplica de multe ori zicala "nu e frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie". Din cauza asta unii au gusturi bune iar alti mai putin bune.

Daca ne-ai cerut opinia, ti-am spus-o: suntem de parere ca ai dat-o in bara (ai strans minusuri). :pardon:

 

Eu cand vad trecand pe strada o masina frumoasa cu jante din aliaj vopsite negre, prima remarca este: uite-l si pe asta, pacat de masina, nu si-a pus si el un set de jante pe masura, umbla cu tablelele alea... Si or mai fi ca mine, oameni rai si critici...

 

Am spus cu cateva posturi inainte ca pe langa niste jante pe 18 o sa primeasca si un eibach pro kit, deci o sa fie cu garda mai joasa, lucru care avantajeaza la aspect.

Stiu ca jantele care le am nu au un aspect spectaculos, asta a fost si motivul pentru care am ales plasti dip, care e o solutie de moment, la orice ora pot sa revin la culoarea initiala si cum am mai spus setul asta de jante a fost de proba/curiozitate facut asa. E normal ca pe langa culoare, conteaza si modelul, marimea. Daca aveam jantele care le-am pus mai sus sunt sigur ca masina avea un aspect mult mai placut.

Chiar nu ma deranjeaza pareriile voastre, pentru asta exista si minus pe forum, nu doar plus :D.

Cand o sa o incalt cu jante ca cele de mai sus, sper sa recuperez la capitolul plusuri. :))

Mersi mult !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

post-55679-0-03635000-1424698403_thumb.jpg

 

A fost azi la service si mi-au spus ca furtunul care e murdar de ulei (furtun gaze carter daca zic bine) nu se poate schimb singur, vine pe original insotit de furtunul de la filtrul de aer in care intra. Am vreo sansa sa il gasesc undeva doar furtunul de care am eu nevoie?

 

e90 Lci are filtru epurator? se schimba sau se curata?

 

Egr-ul se curata?

 

 

Intreb toate astea ca am fost la un service care se ocupa de bmw-uri (erau doar bmw-uri in curte) si m-a contrazis legat de unele chestii cum ar fi.

1) furtunul cel mic imi zisese cineva ca la schimbat si l-a luat separat cu 80 lei

2) mi-au zis ca Lci-ul nu mai are epurator.

 

Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Se gaseste singur furtunul, eu am dat 55 ron pe el.

Ai fost cumva la service-ul de pe

Timisoara?

Mie mi-au spus ca nu am cum sa schimb furtunul ala, ca vine cu tot cu capacul la culbutori si filtrul epurator pret 1200 ron capacul si 500 manopera sau ceva de genul.

Toata treaba a durat fix 2 min si 55 ron.

Imi pare rau ca nu am notat codul furtunului sa

Il poti gasi mai usor.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Se gaseste singur furtunul, eu am dat 55 ron pe el.

Ai fost cumva la service-ul de pe

Timisoara?

Mie mi-au spus ca nu am cum sa schimb furtunul ala, ca vine cu tot cu capacul la culbutori si filtrul epurator pret 1200 ron capacul si 500 manopera sau ceva de genul.

Toata treaba a durat fix 2 min si 55 ron.

Imi pare rau ca nu am notat codul furtunului sa

Il poti gasi mai usor.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

nu sunt din bucuresti. ce an e masina ta? e lci?

Link to comment
Share on other sites

o sa comand zilele astea.

 

Cum am scris mai sus, le-am spus la service ca vreau cand schimb uleiul, filtre, etc...sa imi curete egr si sa curat/schimb epuratorul.

 

Raspunsul a fost: EGR-ul e electronic, nu se curata !! (nu ma pricep eu la mecanica, dar si daca e electronic, tot gaze trec prin ele, nu vad logica)

e90-ul LCI nu are filtru epurator.

 

Cine ma lamureste si pe mine, au dreptate?

Edited by danny008
Link to comment
Share on other sites

Se curate EGR-ul cum sa nu se curate.... Iar filtrul epurator, cel putin incepand cu E90 NFL I se spune decantor, acesta fiind din plastic, in cel mai rau caz poti doar sa-l scoti si sa-l cureti! Mai rar sa se colmateze! Sau ai putea sa-l inlocuiesti cu unul din pasla, nu sunt sigur daca si la N47 se potriveste cel de la E46(M47), la mine a mers, fiind NFL! Cica ar retine mai bine uleiul din gazele carter acesta din pasla!
Link to comment
Share on other sites

In Baia Mare ai fost la service?

 

Da. Am vazut multe bmw-uri acolo la service, am auzit ca e bun ca si mecanic dar am zis sa intreb pentru ca am tot citit pe forum ca toata lumea schimba epuratorul, curata egr-ul. Daca e asa cum mi-au spus ei, e bine, am scapat de 2 griji :)).

 

Furtunul care mi-a zis ca vine pe original doar impreuna cu cel de la aer si costa 500 lei l-am gasit separat la 45 lei.

Edited by danny008
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acel furtun de gaze carter. M-a costat 60 lei si l-am schimbat singur.

 

Citisem pe forum topicul legat de trepidatiile la plecarea de pe loc. Am fost si am verificat la service, nu se aude nici volanta si nici rulmentul. Mi-au spus ca e posibil sa fie discul uzat neuniform. Cu toate astea am observat ca din ziua cand am schimbat furtunul de la gaze, nu a mai tremurat masina la plecare in nicio dimineata.

E doar coincidenta sau se putea ca acea scurgere de gaze sa influenteze mersul masinii?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acel furtun de gaze carter. M-a costat 60 lei si l-am schimbat singur.

 

Citisem pe forum topicul legat de trepidatiile la plecarea de pe loc. Am fost si am verificat la service, nu se aude nici volanta si nici rulmentul. Mi-au spus ca e posibil sa fie discul uzat neuniform. Cu toate astea am observat ca din ziua cand am schimbat furtunul de la gaze, nu a mai tremurat masina la plecare in nicio dimineata.

E doar coincidenta sau se putea ca acea scurgere de gaze sa influenteze mersul masinii?

 

Eu zic sa mai astepti, se poate sa fie coincidenta! Ca fapt divers si la mine nu trepida tot timpul, problema fiind de la ambreiaj!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.