Jump to content

e90 320d fl


danny008

Recommended Posts

Cam asa arata spalata si cu jante negre. Poate nu-i modelul ideal de jante pentru culoarea asta, dar mie pot sa zic ca imi place cum arata masina.

Eventual ceva pe 18, poate concav si pe negru ar arata mai bine, dar va primii altceva in primavara.

 

post-55679-0-41640800-1409314116_thumb.jpg

 

post-55679-0-41640800-1409314116_thumb.jpg

Uite ca a venit si Primavara si te-ai tinut de cuvant :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Uite ca a venit si Primavara si te-ai tinut de cuvant :thumbsup:

 

din cate modele am vazut, tot la modelul asta in 5 spite, simplu, concav am ramas. Acum trebuie sa mai astept cateva zile pentru anvelopele de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

 

Citisem pe forum topicul legat de trepidatiile la plecarea de pe loc. Am fost si am verificat la service, nu se aude nici volanta si nici rulmentul. Mi-au spus ca e posibil sa fie discul uzat neuniform. Cu toate astea am observat ca din ziua cand am schimbat furtunul de la gaze, nu a mai tremurat masina la plecare in nicio dimineata.

E doar coincidenta sau se putea ca acea scurgere de gaze sa influenteze mersul masinii?

 

Danny008, la cate bemeweuri ai avut, macar unul trebuia sa trepideze si el la plecarea de pe loc :)

Lasand gluma la o parte, la mine a facut de noua, dupa "frecatul intens" in coloane de Bucuresti. Cand se incalzea ansamblul respectiv.

Eu suspectez vinovata volanta asta care se autoechilibreaza daca imi permiti. Dupa un parcurs mai lung in afara orasului, nu mai face zile bune nici in oras. Oricum nemaifiind balamucul de acum cativa ani, face mult mai rar, sau aproape deloc.

Link to comment
Share on other sites

Danny008, la cate bemeweuri ai avut, macar unul trebuia sa trepideze si el la plecarea de pe loc :)

Lasand gluma la o parte, la mine a facut de noua, dupa "frecatul intens" in coloane de Bucuresti. Cand se incalzea ansamblul respectiv.

Eu suspectez vinovata volanta asta care se autoechilibreaza daca imi permiti. Dupa un parcurs mai lung in afara orasului, nu mai face zile bune nici in oras. Oricum nemaifiind balamucul de acum cativa ani, face mult mai rar, sau aproape deloc.

 

Sa sti ca am observat si eu ca dupa ce am facut un drum de 800km in exterior nu a mai facut. Acum nu mi-a mai facut de ceva timp, de obicei imi facea dimineata la rece. Nu e nimic grav, sau deranjant, pentru ca daca pleci de pe loc putin mai turat, dispare orice vibratie. In Bucuresti cred ca stand in coloana ai ocazia sa simti destul de des vibratiile si poate devenii enervant.

Link to comment
Share on other sites

Sa sti ca am observat si eu ca dupa ce am facut un drum de 800km in exterior nu a mai facut. Acum nu mi-a mai facut de ceva timp, de obicei imi facea dimineata la rece. Nu e nimic grav, sau deranjant, pentru ca daca pleci de pe loc putin mai turat, dispare orice vibratie. In Bucuresti cred ca stand in coloana ai ocazia sa simti destul de des vibratiile si poate devenii enervant.

 

Exact, se rezolva patinand putin, cel putin asa fac eu. Am un prieten care nu foloseste deloc acceleratia pana nu termina cu ambreiajul si la el nu face deloc :)

Link to comment
Share on other sites

Exact, se rezolva patinand putin, cel putin asa fac eu. Am un prieten care nu foloseste deloc acceleratia pana nu termina cu ambreiajul si la el nu face deloc :)

 

Atunci cand imi facea, am tot incercat in mai multe feluri sa plec de pe loc si cum face prietenul tau, daca pleci doar din ambreiaj fara sa accelerezi, nu trepideaza.

Trepideaza doar la o anumita turatie. Oricum in caz ca o sa mai faca si o sa se agraveze, o sa schimb tot kit-ul, dar sunt curios care e piesa cu problema pentru ca am auzit multe pareri. Rulmentul, volanta sau ambreiajul uzat neuniform.

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand imi facea, am tot incercat in mai multe feluri sa plec de pe loc si cum face prietenul tau, daca pleci doar din ambreiaj fara sa accelerezi, nu trepideaza.

Trepideaza doar la o anumita turatie. Oricum in caz ca o sa mai faca si o sa se agraveze, o sa schimb tot kit-ul, dar sunt curios care e piesa cu problema pentru ca am auzit multe pareri. Rulmentul, volanta sau ambreiajul uzat neuniform.

 

Corect, insa fara acceleratie mie mi se pare ca dai suturi in toata transmisia. Volanta e de vina. Iti spun ca face de noua atat la e87 cu M47 cat si e82 cu N47.

Link to comment
Share on other sites

Frumoase jante. Ce model sunt ?

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

threeface sky. nu stiu prea multe despre firma asta, doar ca din ce am citit pe forumuri, am auzit lucruri bune si ca au certificat TUV.

Am vorbit cu 2 posesori si au spus ca dupa 2 ani sunt multumiti de ele.

Inca nu le-am montat, dar la prima impresie m-au impresionat cat sunt de usoare.

Link to comment
Share on other sites

Cand merg cu ele sa le pun, o sa le cantaresc ca si eu sunt curios. Am mai avut unele de M6 dar nu originale cand aveam e60 si erau mult mai grele.

 

Sunt Et 35, 8.5j fata si 9,5j spatele, r18.

Edited by danny008
Link to comment
Share on other sites

Cand merg cu ele sa le pun, o sa le cantaresc ca si eu sunt curios. Am mai avut unele de M6 dar nu originale cand aveam e60 si erau mult mai grele.

 

Sunt Et 35, 8.5j fata si 9,5j spatele, r18.

 

Bun setup la jante dar dupa cum a spus mai sus si Alex, nici eu nu as avea incredere deplina in ele dar poate tu dovedesti contrariul si poate ai noroc de ele.

 

Mergi pe 225 si 255 la anvelope?

Link to comment
Share on other sites

trebuia sa te interesezi inainte.sunt frumoase, dar nu as merge pe made in china...cel putin la jante.aici siguranta ta e mai presus de frumusete.

parerea mea

 

"Am luat prin bulgaria niste gropi cu jante pe 18" three face si gume 235/45-18" de am crezut ca am lasat acolo roata... si totul a fost ok, jantele nu-s sparte nu-s ciobite nu-s ovalizate.. Deci marca Three Face... de-o mama cu firmele care produc jantele (replica).. adica jante ce copiaza modelul celor BMW "

 

Asta zicea un coleg pe forum pe un topic de jante. merg pe incredere :))

Link to comment
Share on other sites

@BOASKA - e60-ul l-am dat pe bani.

 

@Alex_wly - Ma refeream ca am mers pe incredere, adica am intrebat pe altii care au asa ceva pe masina. Inconstient nu sunt, pe jantele de iarna am gume noi, pe astea o sa pun gume noi, stiu ce importanta au jantele. Eu circul 90% urban, nu o sa ies cu ele direct pe autostrada sau o sa incep direct cu drumuri lungi. Deci tinand cont ca o sa merg urban, o sa am timp sa cunosc jantele inainte sa risc. Pana in octombrie o sa imi dau seama daca o sa le tin si pentru anul viitor, sau o sa trec la style 162.

Mi-a placut mult modelul asta, mai mult e un moft.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.