Jump to content

Sfaturi achizitie - E90/E91/E92/E93


AleexRo

Recommended Posts

Multi spun ca pica turbina la masinile noastre.

A mea are cutie automata.Presupun ca turbina este mai protejata in cazul asta.

Folosesc doar ulei castrol,filtru original....sper sa nu pice.

:)

 

Dar de ce te gandesti la turbina? Pica in anumite cazuri, nu e musai. Pica la aia care nu stiu sa mearga cu o masina diesel , ori de forja excesiva si in special la rece ori mers subturat si accelerari puternice la turatii mici.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic cu consumul de 11-12%

 

masina costa 8000 de eur - o tii 5 ani, o dai cu 3000, pierzi 1000 pe an.

faci 15.000 de km pe an, vreo 10.000 in oras,deci 800 pe luna, deci 88 de litri de benzina. - 528 lei

Daca vorbeam de dizel, cu consum de minim 8% atunci e vorba de 64 de litri. 384 lei

 

diferenta este 144 de lei pe luna ! - si nu uita, deja pierzi 400 de lei pe luna din devalorizare si impozite.

 

Si stii povestea de la impozite: vrei bmw, dar te dezechilibreaza 140 de lei luna ? probabil ca ar trebui sa te orientezi spre o masina mai putin costisitoare (achizitie + carburant)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am masina asta de vreo 3 ani :)

Masina este super ok din toate punctele de vedere.

Sunt foarte multumit de motor cu toate ca electronica la Bmw cam lasa de dorit.Este o masina foarte sensibila din punctul asta de vedere.

Parerea mea,acum depinde ce spun si altii.

ms mult pentru raspuns :)

 

Mariusadrian, eu am avut E46 4 ani, din anumite motive a trebuit s-o vand, acum am un peugeot 308 2010 (1.6 hdi consum super mic), dar tot la bmw vreau sa ma intorc; dar uitate de 10 x inainte sa dai banii.

 

Da ai dreptate din anumite puncte de vedere.Fiind opinia ta ti-o respect.

Dar si Peugeot are costuri mari de intretinere.

A mea este diesel si consuma in jur de 9 l-fiind cutie automata.

Pot spuen ca sunt multumit de aceasta masina.Ulei,filter,curatare egr si alte chestii fac eu singur,deci mai scutesc din costuri.

Uneori daca e nevoie mai iau si autobuzul,daca stiu ca trebuie sa umblu mult prin oras si este aglomerat. :)

 

ms mult pentru raspuns

 

nu stiu ce sa zic cu consumul de 11-12%

 

masina costa 8000 de eur - o tii 5 ani, o dai cu 3000, pierzi 1000 pe an.

faci 15.000 de km pe an, vreo 10.000 in oras,deci 800 pe luna, deci 88 de litri de benzina. - 528 lei

Daca vorbeam de dizel, cu consum de minim 8% atunci e vorba de 64 de litri. 384 lei

 

diferenta este 144 de lei pe luna ! - si nu uita, deja pierzi 400 de lei pe luna din devalorizare si impozite.

 

Si stii povestea de la impozite: vrei bmw, dar te dezechilibreaza 140 de lei luna ? probabil ca ar trebui sa te orientezi spre o masina mai putin costisitoare (achizitie + carburant)

Link to comment
Share on other sites

Buna seara stimati colegi,postez si eu aici si am nevoie de ceva recomandari.Doresc sa achizitionez un seria 3 dupa 2006 motor maxim 2000 cmc si cutie obligatoriu AUTOMATA.M-am orientat spre 320i automat(este in 6 sau in 4 cilindri?) cu gandut de a scapa deproblemele dieselului si sa raman doar cu automata ca ,,problema".Nu stiu daca am gandit bine alegerea,asa va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi legat de motoare si serii care sunt mai ok.Tin sa precizez ca nu ma intereseaza dotarile decat cutia automata si atat.Bmw este boala curata,desi vin dupa 2 experiente neplacute cu aceasta marca(118d si x3 2.0d)nu ma pot abtine sa nu imi iau iarasi BMW.Multumesc si astept ceva sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

Dupa toate probleme avute cu marca BMW ma gandesc sa ma trec pe Dacia Sandero.

 

 

Buna seara stimati colegi,postez si eu aici si am nevoie de ceva recomandari.Doresc sa achizitionez un seria 3 dupa 2006 motor maxim 2000 cmc si cutie obligatoriu AUTOMATA.M-am orientat spre 320i automat(este in 6 sau in 4 cilindri?) cu gandut de a scapa deproblemele dieselului si sa raman doar cu automata ca ,,problema".Nu stiu daca am gandit bine alegerea,asa va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi legat de motoare si serii care sunt mai ok.Tin sa precizez ca nu ma intereseaza dotarile decat cutia automata si atat.Bmw este boala curata,desi vin dupa 2 experiente neplacute cu aceasta marca(118d si x3 2.0d)nu ma pot abtine sa nu imi iau iarasi BMW.Multumesc si astept ceva sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Promit ca am sa ma inscriu pe un forum unde am sa studiez intens gramatica limbii romane.

S-au sunt deja pe un asemenea forum?

Am uitat sa pun semnele : " ma trec " .

Ca sa nu raman repetent am sa reformulez: intentionez ca in viitor sa achizitionez un autoturism marca Dacia.

 

 

 

Te treci? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare din nou, in continuare sunt in cautare de o masina ... si bugetul meu a crescut undeva la 11.000 euro si motorul pana la 2.5cm.

Problema e ca mai toata lumea pe care am intrebat-o ce sa aleg dintre Audi si BMW, imi recomanda Audi, sau alceva in afara de BMW si chestia asta ma scoate din minti :))

 

Voi ce ati alege intre audi si bmw

Ce motorizare

Si ce trebuie sa verific daca ma hotarasc sa merg pe una dintre cele 2.

Aventual si la ce consum sa ma astept.

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou, in continuare sunt in cautare de o masina ... si bugetul meu a crescut undeva la 11.000 euro si motorul pana la 2.5cm.

Problema e ca mai toata lumea pe care am intrebat-o ce sa aleg dintre Audi si BMW, imi recomanda Audi, sau alceva in afara de BMW si chestia asta ma scoate din minti :))

 

Voi ce ati alege intre audi si bmw

Ce motorizare

Si ce trebuie sa verific daca ma hotarasc sa merg pe una dintre cele 2.

Aventual si la ce consum sa ma astept.

 

 

Multumesc

 

Eu am avut audi , bmw inca am . O singura recomandare pot sa iti fac , daca vrei audi mergi pe quattro , tractiune fata nu are nici un farmec. E greu sa compari 2 masini , mai ales sh , ele fiind deja configurate , uzuri diferite , alege masina mai buna si care iti place tie mai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Din pacate nu am apucat sa imi vand opel-ul, si mai mult de atat mi la lovit unu in parcare (aripa,stop,bara + usile dreapta zgariate) :)

Una peste alta am zis ca o sa pastrez si opel-ul dar mai scad bugetul si iau ceva pana in 8000 si am gasit urmatoarea masina .... ce parere aveti ??? ma tine si pe mine 2 ani :D

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C34152707.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.