Jump to content

Sfaturi achizitie - E90/E91/E92/E93


AleexRo

Recommended Posts

Am fost astazi la reprezentanta BMW, ca sa faca o evaluare a masinii. Mi-au evaluat-o astfel:

 

 

- daca nu cumpar nimic de la ei si doresc doar banii imi pot oferi pe ea 12.000 euro.

 

- daca cumpar o alta masina noua (deci exclus SH-uri din curte) imi evalueaza masina la 13.000 euro

 

 

Am vorbit cu un tip care mi-a spus direct: sa incerc sa o vand prin alta metoda decat cele doua variante oferite de ei deoarece o sa obtin 100% un pret mai bun. Dezavantajul e ca o sa stau cu masina o perioada pe site-uri, targuri..etc, pe cand cei de la BMW imi ofera banii in max 72h. Mi-a spus clar ca daca o dau la ei, dupa ce o sa ii faca reviziile si un detailing int / exterior masina o sa fie pusa la vanzare cu aprox 15-17 k euro.

 

In cateva zile trebuie sa iau o decizie definitiva, dar cel mai probabil o voi lua si o sa incerc initial sa o vand ca sa ma apropii cat mai mult de cei 15.000 de euro, suma la care amicul meu evalueaza masina. Sub aceasta suma nu vrea sa o dea, iar eu raman nu creanta (o parte din ea) nerecuperata.

Link to comment
Share on other sites

12 000 e un pret bun, nu cred ca sunt prea multi clienti pentru masina respectiva, iar motorul nu exceleaza cu nimic, eu personal nici 12 000 nu as da, uite ce gasesti in De la 14 000 - 15 000e : http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/bmw/model/320/vhc:car,pgn:1,pgs:10,srt:date,sro:desc,mke:bmw,mdl:3__bmw_er_series,frn:2008-01,vcg:sportscar/pg:vipcar/205157566.html
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca 12k nu e un pret bun, fiind sub pretul real al masinii. Masini similare in Germania ca dotari si km cam pe acolo sunt peste 14k. Daca mai pui si cheltuielile dus intors cu masina ajungi pe la 15.5k euro. Si eu as vrea ca amicul meu sa o evalueze la 12k euro, astfel tb sa iau mai mult cash ca sa acopere datoria, dar tb sa fiu obiectiv si sa admit ca masini similare in afara sunt mai scumpe, aprox 15k euro. Si nici alea nu sunt convins 100% ca au km reali, fara accidente..etc. Pe cand pe masina asta o stiu din prima zi.
Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu ai nimic in comun cu ce ar trebui sa insemne un vanzator de masini, daca tu nu ai inteles ca la 15k gasesti e92 facelift cu km putini si de la proprietar inseamna ca imi pierd timpul degeaba, in fine oricum tu pierzi nu eu, dar nu inteleg de ce mai ceri sfaturi daca o tii intr-una ca face 15k.
Link to comment
Share on other sites

Corect, nu stiu prea multe deoarece nu ma ocup cu asa ceva: vanzari/cumparari de masini. Tocmai de aceea am cerut anumite sfaturi. Eu ti am spus ca la cei 15k euro tb sa mai adaugi si cheltuielile cu adusul masinii in Ro. Pe mine ma intereseaza strict cam cat face aceasta masina pe care sunt oarecum obligat sa o iau in schimb unei parti dintr un imprumut. Deci vreau o evaluare oboectiva. Asa pot spune ca am gasit seria 5 la 10k si ca eu vreau ca aceasta masina sa o evalueze la un pret mai mic. Iti dai seama ca eu as vrea ca actual proprietar sa o evalueze la cat mai putin ca diferenta sa o iau cash. Iar eu apoi sa vand masina cel putin la pretul la care mi-a evaluat o el. Ca fapt divers, masina in aprilie 2010 a costat 38k euro. Nu mai pun la socoteala dobanzile cu leasing ul pt ca aici e vorba de metoda de finantare agreata. Ideea e ca suntem prieteni, si nu vreau sa cumpar un bun supra evaluat si sa pierd dar nici sub evaluat si sa castig. Daca o vand, cel mai probabil, as vrea sa iau o suma cat mai apropiata deoarece eu o sa ma ocup de acest lucru, actualul proprietar e mai mult plecat din tara.

Ps: Eu nu sustin ca valoreaza o anumita suma, de aceea am intrebat aici. Dar nici nu pot afirma ca face mai mult sau mai putin atata timp cat pe mobile.de si pe autoscout24.de am gasit si mai ieftine dar si mai scumpe, la dotari similare si km aprox la fel...

Pana acum, singura oferta clara si concreta de bani cash e cea de la bavaria, 12k euro cash. Daca obtin 13k euro prin vanzare aici pe forum, autovit, olx.. etc e un plus.

Link to comment
Share on other sites

Va saluta un novice care s-a hotarat sa schimbe brandul si sa treaca pe bmw. Microbul l-am luat de la un prieten care a avut mai multe serii dar nimic din ce vreau eu de aceea va cer ajutorul acum.

 

Ce am /voi avea : 10500 euro maxim pt achizitie

 

Ce vreau : e90 , an 2009 min, euro 5 , idrive cic varianta cu navi 3d si interior crem.

 

Probleme:

 

De cateva luni tot caut , citesc probleme , sfaturi despre bmw in special e90 si ceea ce inseamna el. Vin de pe o masina pe benzina g4 din 2001 pe care am intretinut-o f bine timp de 6 ani. Sunt pasionat de mecanica , surubarit , intretinut masinile. Pe a mea stiu cam tot ce mi-a trebuit de la diagnoza , desfacut , DIY si altele. Ei cand vine vorba de bmw , sunt in plop si ala in aer susss tare :)

 

Acum de consum sunt satul sa pun benzina si sa merg cu 7 exterior,dar parca imi place si linistea care ti-o ofera benzina. Anual fac cam 10000 km cu tot cu 2 concedii mare, munte si dupa cum se vede nu prea as fi candidat la diesel, dar imi place si ideea de 4.5 consum la un 320d.

 

Am invatat si inteles care e treaba cu 316 318 si 320 si nu va intreb de chestia asta asa ca sarim repede direct la bubele unui 318 d sau 320 d.

 

Mortis nu tin la interiorul crem (desi imi doresc de mult ), dar daca se murdareste usor si se inegreste repede as putea renunta la idee

 

Despre km cam tot ce am gasit pe olx si autovit se opresc pana in 200 mii desi sunt ferm convins ca ar putea depasi usor cifra asta si de asta as cauta parca si un 318 i ca poate ala ar fi mai veridic

 

DIn ce am vazut multe sunt touring si f putine cu dotarile astea in pretul meu sunt berline.

 

Nu stiu daca va avea n47 , cum pot afla asta ? si e adevarat cu distributia lui ? ca din cate am citit pe forum pe aici mi-au dat lacrimile :(

 

Voi ce ma sfatuiti ? da la rece asa ... nu sunt un impatimit al vitezei doar sunt inebunit dupa interior, tinuta si idrive-ul nou :D Sper totusi ca nu v-ati plictisit citind tot si mai aveti rabdare de rapsunsuri :)

 

de ex :

 

http://olx.ro/oferta/bmw-euro-5-ID2VLC7.html

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320-diesel-2010-navigatie-taxa-platita-ID2ZW63.html

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320-2009-ID2mr1W.html

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat acum 2 sãptãmâni cu aprox 11 000 - cu toate actele. 182000km, an 2010, sedan. Probleme cu distributia nu am.

VĂŁd ca nu ai pretenții la opțiuni așa ca ar trebui sa gĂŁsești.

Pielea crem am ĂŽnțeles cĂŁ e cam pretentioasa

 

Cauta sa aibĂŁ senzori de ploaie, de lumini și cruise control. DacĂŁ reușești sa gĂŁsești și cu xenon e și mai bine

Edited by Kosmog
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Interior crem am avut eu pe E91, dar de panza. La 6 luni il spalam si era ca nou. Calitatea materialului era foarte ridicata. Efectiv la peste 200 k si 5 ani, arata ca noua stofa. Am avut dupa un E39 cu interior negru, si nu m-am mai putut impaca cu el. Deci : interior crem - go fot it ! :)

Link to comment
Share on other sites

Va saluta un novice care s-a hotarat sa schimbe brandul si sa treaca pe bmw. Microbul l-am luat de la un prieten care a avut mai multe serii dar nimic din ce vreau eu de aceea va cer ajutorul acum.

 

Ce am /voi avea : 10500 euro maxim pt achizitie

 

Ce vreau : e90 , an 2009 min, euro 5 , idrive cic varianta cu navi 3d si interior crem.

 

Probleme:

 

De cateva luni tot caut , citesc probleme , sfaturi despre bmw in special e90 si ceea ce inseamna el. Vin de pe o masina pe benzina g4 din 2001 pe care am intretinut-o f bine timp de 6 ani. Sunt pasionat de mecanica , surubarit , intretinut masinile. Pe a mea stiu cam tot ce mi-a trebuit de la diagnoza , desfacut , DIY si altele. Ei cand vine vorba de bmw , sunt in plop si ala in aer susss tare :)

 

Acum de consum sunt satul sa pun benzina si sa merg cu 7 exterior,dar parca imi place si linistea care ti-o ofera benzina. Anual fac cam 10000 km cu tot cu 2 concedii mare, munte si dupa cum se vede nu prea as fi candidat la diesel, dar imi place si ideea de 4.5 consum la un 320d.

 

Am invatat si inteles care e treaba cu 316 318 si 320 si nu va intreb de chestia asta asa ca sarim repede direct la bubele unui 318 d sau 320 d.

 

Mortis nu tin la interiorul crem (desi imi doresc de mult ), dar daca se murdareste usor si se inegreste repede as putea renunta la idee

 

Despre km cam tot ce am gasit pe olx si autovit se opresc pana in 200 mii desi sunt ferm convins ca ar putea depasi usor cifra asta si de asta as cauta parca si un 318 i ca poate ala ar fi mai veridic

 

DIn ce am vazut multe sunt touring si f putine cu dotarile astea in pretul meu sunt berline.

 

Nu stiu daca va avea n47 , cum pot afla asta ? si e adevarat cu distributia lui ? ca din cate am citit pe forum pe aici mi-au dat lacrimile :(

 

Voi ce ma sfatuiti ? da la rece asa ... nu sunt un impatimit al vitezei doar sunt inebunit dupa interior, tinuta si idrive-ul nou :D Sper totusi ca nu v-ati plictisit citind tot si mai aveti rabdare de rapsunsuri :)

 

de ex :

 

http://olx.ro/oferta/bmw-euro-5-ID2VLC7.html

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320-diesel-2010-navigatie-taxa-platita-ID2ZW63.html

 

http://olx.ro/oferta/bmw-320-2009-ID2mr1W.html

http://www.bmwclub.ro/forums/forum/71-vanzari-auto-bmw/

 

 

in rest, foloseste cu incredere functia search , gasesti raspuns pentru toate intrebarile tale.

Link to comment
Share on other sites

@lowlife: nu se pricepe mai deloc in domeniul auto si nici nu prea mai sta prin tara, de anul trecut si pana acum masina a facut sub 5k km, din care vreo jumatate i-am facut eu..de aceea am si mers la bavaria pentru o evaluare. nu le are cu forumul, cu chestiile tehnice..samd

 

ne-am mai uitat pe site-urile de afara ca sa vedem niste preturi aproximative, avand in vedere ca in tara oferta este destul de limitata.

Edited by waf
Link to comment
Share on other sites

Cauta una cu mai multe dotari: xenon, navigatie, cruise control, incalzire in scaune, senzori parcare/ploaie, scaune sport (mie mi se par foarte comfortabile la drumuri lungi), trapa (daca iti place), etc. Altfel nu te vei bucura pe deplin de ea si dupa o perioada va deveni o masina banala, valoarea la revanzare scade mult - sa faci tu retrofit costa mai mult si muncesti si mai mult!

Mult success in achizitie!

Link to comment
Share on other sites

trapa nu mai vreau ca am actuala cu trapa si sunt satul de ea :)

 

Din ce am vazut mai toate cu interioare crem daca au idrive-ul mare ( bussines cred ) au si cruise si senzorii , acuma cu xenonul nush ce sa fac ... sa sacrific interiorul pt el ? adica cu xenon la banii astia am gasit doar cu interioare negre si nici unul cu crem. Am mult de gandit la treaba asta :)

Link to comment
Share on other sites

se pare ca nu ai nimic in comun cu ce ar trebui sa insemne un vanzator de masini, daca tu nu ai inteles ca la 15k gasesti e92 facelift cu km putini si de la proprietar inseamna ca imi pierd timpul degeaba, in fine oricum tu pierzi nu eu, dar nu inteleg de ce mai ceri sfaturi daca o tii intr-una ca face 15k.

 

 

Nici tu nu ai nimic in comun cu ce inseamna o masina buna cu istoric si cu un motor de care romanul nu a auzit ca el nu stie decat dizal frate, uber alles. Daca tu dai un search pe net si gaseste aiurea cateva linkuri si vi si ii zici omului ca iti eii la 15k e92 cu facelift bun, pai du-te si ia-ti un e92 din ala bun de care ai gasit tu si dupa aia te asteptam aici sa ne explici cat de proaste sunt Bmw-urile ca se strica.

Edited by AlexChris
Link to comment
Share on other sites

ca fapt divers , voua va tremura schimbatorul ? am vazut azi una si la relanti tremura vizibil schimbatorul ,iar cand am ridicat capota si motorul , dar nu neregulat ..era asa un tremurat mai mare de nu puteai vedea clar emblema bmw normal daca intelegeti ...eu am mai vazut dieseluri da parca nici chiar asa de tremurate sau asa o fi 320 astea ?! cum e la voi mc

 

ps. da chiar sa tremure schimbatorul la punctul mort asa vizibil ?!

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

ei da nu o lua asa personal , doar ca as vrea tare mult sa discut macar cu un singur user pe tema asta ... am facut o simpla comparatie , puteam sa zic si fordclub, kia ... o simpla comparatie ...

 

 

ps. forumurile sunt pentru a uni , nu a dezbina realatiile interumane ;)

Edited by Bigmoon
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ca fapt divers , voua va tremura schimbatorul ? am vazut azi una si la relanti tremura vizibil schimbatorul ,iar cand am ridicat capota si motorul , dar nu neregulat ..era asa un tremurat mai mare de nu puteai vedea clar emblema bmw normal daca intelegeti ...eu am mai vazut dieseluri da parca nici chiar asa de tremurate sau asa o fi 320 astea ?! cum e la voi mc

 

ps. da chiar sa tremure schimbatorul la punctul mort asa vizibil ?!

 

Asa fac toate

Link to comment
Share on other sites

oricum mai am de vizionat cateva si am sa vad daca si ele fac la fel ... mc paleonte, in schimb acum am gasit pe crem interiorul si cu stofa ... o fi mai usor de intretinut decat pielea ?! sincer nu am gasit cu stofa crem pana acuma , bine el pare curat in poze dar nush in realitate ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.