Jump to content

Remediere vopsea luatĂŁ bmw 318i


stark

Recommended Posts

Salut,

Am niste zgârieturi laterale pe bara din spate, mi s-a luat vopseaua si as vrea sa le remediez fĂŁrĂŁ sa vopsesc toata bara. Stiu ca e un kit de vopsea( a mea e a51) care conține si lac. Problema e ca la mine s-a luat vopseaua, in 2 puncte de 1cm pĂŁtrat, pana la tabla, si se simte la mana, de acces vreau sa va rog ce as putea face? Trebuie umplut respectivul gol cu un kit ceva special?

Atașez poze.

 

De asemenea, in ultima poza, se poate vedea ca pragul nu e aliniat/fixat de caroserie, se poate remedia in cazul in care e rupt sau trebuie schimbat cu totul?

post-52971-0-90635600-1408976602_thumb.jpg

post-52971-0-35198000-1408976611_thumb.jpg

post-52971-0-54377600-1408976666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am niste zgârieturi laterale pe bara din spate, mi s-a luat vopseaua si as vrea sa le remediez fĂŁrĂŁ sa vopsesc toata bara. Stiu ca e un kit de vopsea( a mea e a51) care conține si lac. Problema e ca la mine s-a luat vopseaua, in 2 puncte de 1cm pĂŁtrat, pana la tabla, si se simte la mana, de acces vreau sa va rog ce as putea face? Trebuie umplut respectivul gol cu un kit ceva special?

Atașez poze.

 

De asemenea, in ultima poza, se poate vedea ca pragul nu e aliniat/fixat de caroserie, se poate remedia in cazul in care e rupt sau trebuie schimbat cu totul?

Salut!Ar trebui sa faci un efort si sa treci pe la vopsitorie,acea crapatura in vopsea arata ca locul a fost chituit,s-a bagat mult chit.Daca erau mai superficiale mergea cu un polish facut de un profesionist,asa in cazul tau nu cred ca se poate rezolva fara sa vopsesti elementul respectiv.Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu il pot remĂŠdia eu acasa? daca ma duc la vopsitorie stiu ca imi ia tot spatele? e useless kitul acela cu lac?

in cazul tau e useless . In general e util , acopera gen cum ai tu jos pe coltul usii unde e ruginit . Depinde cat de pretentios esti , daca vrei incearca sa mazgalesti cu el vezi ce iese . Oricum e bun un kit la mici urgente .

Link to comment
Share on other sites

dar in prima poza, acolo unde se vede tabla si zgarieturile mai fine le pot acopera?

se vede ca nu ai mai facut asta ever , e nevoie de multa munca sa iasa bine .Adica smirgheluit , refacut strat , apoi repetat la final polish etc . Nu e pt tine daca nu ai scule si experienta . In prima faza polisheaza zonele alea si vezi care e situatia dupa .Polish cu masina ca poate crezi ca le freci la mana

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

m-ai nimerit. Nu ma pricep. sa inteleg ca se poate remedia, dar unde? adica trebuie neaparat sa merg la reprezentanta( nu de alta, dar nu vreau sa dau o groaza de bani), dar pe de alta parte, daca m-as duce la o tinichigerie oarecare, de unde fac rost de vopseaua A51? aveti idee, asa in mare, niste preturi? problema e ca la tinichigerie nu cred ca o sa vrea careva sa faca doar respectivele imperfectiuni, o sa imi zica ca trebuie sa fac toata aripa.

 

referitor Prag ceva idei?

Link to comment
Share on other sites

pe muchie pare un inceput de rugina si trebuie lucrat bine altfel ajungi la gauri mari si apoi sudura , mergi la un vopsitor bun care sa-ti faca doar partea afectata si mai mult de 200 lei nu iti ia pe tot ce ai acolo daca dai un polish la final nu se cunoaste diferenta , unde se vede crapatura spunei sa-ti bage kit cu fibra sau recomandat ar fi sa dai jos tot pana la tabla curata , iar cu vopsea la sprey nu iti recomand mai ales pe suprafete mari e o prostie , mergi la un magazin care poate face vopseaua pe calculator ii dai codul si cu 150 grame rezolvi , costa in jur de 30 lei vopseaua .

 

la fel m-am zgarcit si eu pt o aripa am facuto la spray , a iesit cat de cat bine , iar cand am dat lacul tot la spray prostia mea .... unul scump nu se mai usca iar celalalt ieftin se usca dar era foarte usor de zgariat pt ca lacurile la spray sunt 1k (nu au intaritor) si mi-a iesit o bazaconie , munca degeaba bani cheltuiti aiurea si pt o treaba buna tot la vopsitor ajungi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.