Jump to content

schimbare difuzoare e46


73STO

Recommended Posts

A schimbat cineva difuzoarele la e46 nfl fara sa faca alte modificari? Din ce am mai citit la alti colegi, se recomanda a se monta sistem de difuzoare HERTZ Dieci DSK 165.3 care au urmatoarele caracateristici:

- pe doua cai

- diametru midbass - 16.5cm

- crossovere pasive tip "pe fir"

- magnet din ferita

- con din hartie presata

- putere nominala - 80W RMS

- putere maxima - 160W RMS

- raspuns in frecventa - 50-23kHz

- sensibilitate - 93dB

- impedanta - 4ohmi

As dori sa stiu sigur daca a inlocuit cineva difuzoarele standard cu altceva inafara de OEM fara alte modificari ( just plug & play )si mai ales daca e ceva de capul acestor difuzoare HERTZ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Care e puterea sistemului OEM Harman Kardon de pe e 46? 200 w RMS? 21w / boxa?

Ceva info legat de puterea sistemul Harman Kardon.,

 

De ce se aude mai bine cand folosesc un cd plauer aftermarket?

 

Sa fie ceva diferenta de sunet intre difuzoarele Blaukpunt si Alpine?

 

 

Oare daca folosesti o navigatie ERISIN se aplica metoda? adica se aude mai bine fata de cd player-ul stock? Pe aceleasi difuzoare originale bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

Kenbobo zicea ca exista diferenta de sunet. Am inteles ca HU de pe BMW nu scot tot ce se poate din difuzoare. Uita-te pe topicul lui Kenbobo.

Un amic cu e39 si sistem audio stock a schimbat doar HU si deja zici ca era alt sistem. Se auzea mult mai bine plus mai clar si tare sunetele joase.

Link to comment
Share on other sites

Kenbobo zicea ca exista diferenta de sunet. Am inteles ca HU de pe BMW nu scot tot ce se poate din difuzoare. Uita-te pe topicul lui Kenbobo.

Un amic cu e39 si sistem audio stock a schimbat doar HU si deja zici ca era alt sistem. Se auzea mult mai bine plus mai clar si tare sunetele joase.

Am auzit live la Kenbobo, dar el are schimbate si difuzoarele, se aude superb fata de stock...

Asta ma interesa daca schimbi cd player-ul cu navi ERISIN daca e diferenta, desi ar trebui sa fie ...

HU = cd player-ul ?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ai mai mult bass la HK: scoti subwooferele originale si pui amplificator + subwoofer cu crossover setat ceva mai sus, gen 100-120HZ ca sa fie in ton cu difuzoarele, iar astfel sunetul se va auzi placut, nu ca si cum vine din spate.

 

 

PS: SI daca pui doar o navigatie aftermarket se va auzi peste stock.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.