Jump to content

BMW E90


gmarius

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Multumesc tuturor.

@enders: operatiunea nu este foarte grea insa principala sursa de stres a fost timpul limitat si cum tot timpul apar mici probleme nu am reusit sa ma incadrez cu totu ce mi-am propus in cele 3 saptamani.

@Florin: ne vedem cu siguranta :)

@Silviu G: sper sa fiu mai liber in perioada urmatoare si sa reusesc sa fac si un video

@VladE46: da, masina a ramas cu cutie manuala.

Am reusit intre timp sa izolez fonic si podeaua. Nu stiu acum cat este efect placebo si cat este intradevar efectul izolatiei dar mi se pare o imbunatatire majora cel putin la mersul pe autostrada. In plus parca si sistemul audio se audio mult mai clar.

Aveam de mult in plan sa mai fac o modificare. Intrucat fac schimburile de ulei undeva intre 8000-10000km tot timpul stateam cu frica sa nu se distruga filetul de la busonul de ulei din baia de ulei. Am vazut ca in state folosesc foarte multi supapele de golirea uleiului de la Fumoto dar in Europa se gasesc foarte greu si la preturi duble-triple fata de state. Tot vorbind cu un prieten care este motociclist mi-a spus ca la motociclete supapele respective sunt folosite foarte frecvent si m-a indrumat catre un magazin care vinde asa ceva. Supapa se monteaza in locul busonului si are un sistem cu bila plus un stut la care se poate monta un furtun pt golire. Mai jos este si o poza de la primul schimb de ulei cu supapa "minune". Partea care ramane pe baia de ulei are in exterior 1cm si se incadreaza perfect sub scutul de plastic al motorului.

post-68572-0-55748700-1509225343_thumb.jpg

post-68572-0-44202100-1509225351_thumb.jpg

post-68572-0-10175300-1509225362_thumb.jpg

post-68572-0-83207200-1509225372_thumb.jpg

post-68572-0-46727100-1509225382_thumb.jpg

post-68572-0-66983000-1509225483_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.