Jump to content

primul BMW 318D e90


Ionut_mara

Recommended Posts

am dat jos dp masina cutiuta aia neagra de sub scaun in care intra 3 mufe si se observa in poza 2 ca un pin nu intra cum trebuie ci se duce in mijloc si nu unde ar trebui. Mai mult decat atat, in mufa care intra acolo in mijloc nu pare a fi nimic cu care sa faca contact pinul ala. Se poate ca fostul proprietar cand a schimbat pretensiometrul sa fi bagat gresit mifa si sa fi strambat pinul ala????

post-68981-0-07572100-1412699471_thumb.jpg

post-68981-0-70511600-1412699588_thumb.jpg

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Mufa de la senzorul de prezenta pasager nu este asta.

Este o mufa mica cu 3 pini.tu oricum trebuie sa pui masina pe tester si sa vezi exact care este defectul.la mine mi-am dat seama ca este senzorul acela defect pt ca se aprindea si se stingea cand pasagerul se misca.

Link to comment
Share on other sites

am tester C110 bmw si el imi da eroarea asta. Am fost si la service si da aceeasi eroare. La mine nu conteaza daca sta cineva in dreapta sau nu. Este aprins non stop, dar in acelasi timp, daca cineva sta in dreapta si nu-si pune centura senzorul detecteaza corect si incepe sa piue. Deci senzorul functioneza. Ma gandesc sa nu fie ceva la airbag.

Curios lucru totusi cu pinul ala --- l-am indreptat, am pus totul la loc si am scanat din nou. Aceeasi eroare care, daca ii dau erase, nu rezolv nimic. Nici macar nu dispar cele 2 pictograme dp bord. Normal ar fi trebuit sa mai dea vreo eroare ceva daca pinul ala nu facea contact.

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Piuitul nu este de la senzorul de prezenta, cred.nu stiu sigur deoarece eu am dezactivat din tester acel piuit.cert e ca si la mine, cu senzorul defect, daca pasagerul isi punea centura se stingea martorul luminos.si daca este defect senzorul prezenta pasager sta mereu aprins martorul din bord.senzorul meu se mai stingea pt ca undeva era intrerupt dar mai facea contact
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Am schimbat filtrul de aer. La prima vedere este mare bataie de cap, mai ales daca te iei dupa carte. Insa, in realitate, toata treaba se poate rezolva mult mai simplu in maxim 20 min. Aveti nevoie doar de niste manusi medicinale, un imbus de 5 si un torx T20.

post-68981-0-14884400-1423261650_thumb.jpg

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Anvelopele cum sunt? Nu de alta dar la ce fel e Norvegia mai tot anul n-ar strica anvelope de iarna noi. Seamana in poza aia cu Geiranger Fjord insa poate ma insel.

 

Spre electric nu ai avut gand sa te indrepti? Nu de alta dar la ce facilitati aveti voi acolo si ce infrastructura de incarcare electrica nu strica. Cat ajunge un Nissan Leaf acolo SH, de curiozitate?

Edited by 23LKY
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este foarte ok cu anvelopele de vara-- le pui in Aprilie si le tii cam pana la sfarsitul lui Octombrie fara nici-un risc. Asa zice legea aici. Alea de iarna mai meg lejer un sezon dar sunt pe 16''- nu strica balon mai mare iarna desi aici soselele iarna sunt aproape la fel ca vara - cel putin alea principale. Nici nu ma gandesc la ceva electric desi aici sunt foarte la moda si esti scutit de la foarte multe taxe--- esti oarecum incurajat, dar parca nu ma lasa inima sa trec la ceva electric, cel putin nu inca. E cam greu sa-ti zic preturi de masini aici pt ca sunt raportate la salariile de aici, dar asa ca chestie masina mea a fost 13.000 euro, un Leaf din 2013 - 2014 undeva la 16.000 - 17.000 si un Bmw i3 din 2014 vreo 26.000. Pozele sunt facute la Geiranger; a fost tata aici in vizita vreo 2 saptamani si l-am plimbat prin imprejurimi. Apropo pozele sunt facute acum vreo 2 sapt, vreme destul de placuta pt perioada asta.

Voltron , eu sunt mai de moda veche :))---or sa stea pe masina pana ii fac conversia la bixenoane, dupa aia mai vedem cum dau pleoapele pe ea.

Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.