Jump to content

Seria 5 F11


eugentim

Recommended Posts

In mod normal ar trebui sa postez pe topicul de F10, dar sper sa fie ok si aici, pentru ca pana la urma e aceeasi chestie.

Am gasit la cineva posibilitatea sa schimb cluster-ul standard cu care a venit masina, cu modelul nou cu display LCD.

Acum stau si ma intreb daca nu e prea complicat si daca nu risc sa bulesc ceva la masina cu aceasta interventie, desi nu cred sa fie asa complicat totusi.

Imi place si cluster-ul vechi foarte tare si pot trai in continuare linistit si fericit cu el, dar asta nou e si mai si.

 

Voi ce ati face?

Link to comment
Share on other sites

Buget 22 500 -23 000 euro pe la maxim 120 000 km .

La critetii ma gindeam la ,xenon,scaune sport ,si am eu un fix cu navigatia mare pe ecranul din mijloc ,

tempomat si sunt nehotarit intre cutie manuala si automata .

De aceea asteptam ceva sfaturi de la posesori de BMW .

nu cred ca vei gasii la banii astia un bmw in mintile ei si cu 120km
Link to comment
Share on other sites

In sfirsit am intrat si eu in rindul posesorilor de BMW .

De fapt mai bine zis am semnat contractul de cumparare.

Masina se livreaza in 21 nov.

Am cumparat un BMW 520 d Touring Sport Automatic pret 23 790 euro

An 02.2001 la 117 458 Km .

Are navigatie mare ,piele ,incalzire pe loc ,scaune incalzite si ventilatie pt vara ,

padele la volan,hud si asistenta parcare fata si spate si lista continua .

Are jante LM pe 17 de vara asa ca trebuie sa achizitionez cauciucuri de iarna si pentru vara viitoare ceva pe 18 sau 19 ,deocamdata nu sunt hotarit .

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

Colegi de forum un pic de ajutor!!

in 20 primesc masina echipata cu jante de 17 cu anvelope vara .O sa cumpar un set de

anvelope de iarna pe jante de 17 .

vreau sa imi cumpar pentru vara un set de jentii si nu stiu de care 18,19 sau 20 ?

ma gindesc ca poate prind ceva oferta de jante si am timp pina vine vara sa studiez problema .

care marime ar fi mai buna din experientele voastre ?

va multumesc anticipat

Edited by eugentim
Link to comment
Share on other sites

Salut !

si eu sint exact in aceeasi situatie ca si tine acum o saptamina am luat masina ( F10 - 2012 ) si la fel o am echipata

cu jante pe 17 dar cauciucuri de iarna.

Pentru vara m-am gandit sa imi iau ceva jante pe 18 care mi se par destul de ok ca si design dar si pentru drumurile de la noi , posibil ca cele pe 19 sau 20 sa imi afecteze ceva la directie gen caseta directie suspensii , bucse. brate, cazul este des intalnit la modelul precedent ca e60

pe care l-am detinut pina de curind. acum nu stiu cum sta treaba cu F10 fiind un model destul de nou si

care a inceput sa devina accesibil la achizitionare.

Pentru cei care detin acest model ce sfat imi puteti da ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

eugen, eu am pe 18 si vara si iarna si sunt foarte multumit de ele si ca si comfort si cum arata...

Basca cauciucurile de iarna mai mult le tocesc, la cata zapada a fost pe aici in ultimii ani...

Ma uit ca vecinii mei ii dau cu regula lor O-O...iar afara sunt 10-12 grade... :) si ma intreaba de ce nu imi pun gume de iarna..

Pai ce sa fac bre cu ele sa le tocesc pe asfalt uscat? :))

Link to comment
Share on other sites

Cele de iarna da.Ma gandesc daca sa iau tot runflat iarna asta sau nu, pentru ca trebuie schimbate.

Cele de vara au venit runflat, iar cand le-am schimbat am luat normale.La cele runflat ma deranja zgomotul la rulare, duritatea si dupa mine, uzura ceva mai rapida, dar asta putea sa aiba si alte motive.

si iarna si vara au fost initial Dunlop.Acum am continental cu Pirelli pe vara.

Le am asa, pentru ca ultima oara cand am fost acasa, a zburat o bucata de cauciuc din Dunlop-uri.Nu a fost pana, nu aveau nimic, doar o bucata lipsa de cauciuc suficient de mare cat sa ma faca sa intru in primul magazin si sa iau 2 cauciucuri.Asta am gasit atunci, Pirelli...

Continentalurile le-am luat de aici la pret muuuult mai bun decat ce am gasit la noi :)

Link to comment
Share on other sites

te-ai interesat cam cit de ajunge 4 jante cu cauciucuri de iarna.

Mie mi-a facut un pret intre 250-350 de euro pentru toate patru.

acum astept sa vad ce imi gaseste pina la primavara mai este timp, mi-a gasit ceva la 400 de euro in Germania

dar i sa parut cam mult la om si nu lea luat, deoarece cu ceva timp inainte a gasit cu 250 de euro pe 18 dar din pacate le-a dat,

eu am masina cam de 2 saptamini. Asa ca astept.

 

gentile le caut cu caucicuri de vara

Link to comment
Share on other sites

Ai grija la jante sa nu trepideze masina si sa dai bani aiurea .

Eu joi la ora 14 am programare pentru a primi masina si din pacate e cu cauciucuri de vara .

Am gasit anvelope 225/55 R17 de iarna cu 740 euro Continental TS 840 sau Vredestein la 600 euro cu montat cu tot .

Dar probabil ca o las pe saptamina viitoare ca nu mai am timp sa le schimb joi cind ajung acasa pentru ca plec din localitate pina duminica .

Asa ca o sa ma dau cu cele de vara .

Pentru vara viitoare cred ca optez pentru ceva pe 18 dar stau in dubii ,sa imi iau SH sau noi .

Am vazut o gramada SH pe net cu livrare acasa dar inca studiez problema si la jante si la anvelope de vara .

Pentru iarna cred ca o sa iau Continental

Si inca ceva cu jantele originale de BMW.Ori ce janta e originala daca ii cumperi un set de capace cu 30 de euro cu sigla BMW asa ca studiati bine problema inainte de a da banul .

E doar o sugestie .

Link to comment
Share on other sites

Eu pe aici nu prea am vazut la 250 de euro jante originale BMW cu cauciucuri.Basca un set bun se duce peste 500-600 de euro cel putin.

 

De aia zic ca mi se par ieftine, mai ales in masura in care in astia 250 mai e si transportul din Germania si capacul lui...Sa nu intelegi ca vreau sa te demoralizez, doar iti dau o parere...

 

Eu nu stiu de unde le ia prietenul tau, dar daca gaseste la banii astia e super pont.Sa imi zica si mie.Promit ca nu ma apuc de vandut cauciucuri si iau doar un set pentru mine :))

 

Pe 18, eu am gasit doar peste 500 de euro jante originale, nelovite si cu cauciucuri cu ceva profil pe ele...

 

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

De iarna si eu le am pe 17 cu cauciucuri Continental cu DOT 47.2012 si arata bine.

Saptamina trecuta a venit din germania si a gasit ceva pe 18 cu cauciycuri vara la 400 de euro la un polinez i sa parut mult si nu lea luat.Este vecin cu mine peste citeva case are o vulcanizare, servis si aduce si cauciucuri second, asa ca daca nu sunt bune i le dau inapoi. Am vazut ceva la el de F10 dar lea dat cu 11 mil cu citeva zile de ami lua masina, oscilam intre MB E classe sau F10.

Link to comment
Share on other sites

Merci, asa este e mai frumos F10, mai ales ca inainte am avut un e60 si parca am zis

sa ramin la aceeasi marca de masina.

Deci mai repet gentile cu tot cu cauciucuri pe 18 originale BMW mi le da intre 250 si 350 de euro,nu sunt luate de la licitatii sau mai stiu eu ce, deci mile aduce din sursele lui de unde se aprovizioneaza cu cauciucuri second. Unde are el vulcanizare are jante separat sau jante cu cauciucuri expuse si toate sunt second aduse de el de unde ia si cauciucurile.de ex cind a fost o tura a prins in afara o firma care sa inchis si a adus chiar marfa buna , ma refer la cauciucuri ( mi-am luat si mie la fostul e60 ) si inclusiv si ceva jante. eu astept ca-ci nu ma grabesc cind pica ceva le iau.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.