Jump to content

Ce antigel trebuie


aranza

Recommended Posts

pai asta voiam sa intreb si eu, blocul o fi el din otel, dar radiatorul nu conteaza si ala? dar de fapt mai important e blocul, daca pt el trebuie g11 cu silicati, si pt radiator g12 fara, doar n-o sa punem g12 sa protejam radiatorul si sa lasam traseele de racire din bloc sa se infunde sau mai stiu eu ce.
Link to comment
Share on other sites

Din nou subiectul super,mega arhi discutat....devine o discutie sezoniera :)) in fiecare an ,cam asa toamna tarzie apar discutiile despre antigel :)) ma amuza sincer...deci sa va luminez calea din nou,nu ca as fi eu mare cunoscator dar gooagle va poate dovedi din multe surse ca : G12-fara silicati ---G11 cu silicati ..G12 indicat pt grupul vag in general cu bloc motor din aluminiu iar G11 pt motoare cu bloc din otel...Concluzia:daca G12 e fara silicati,nu ataca aluminiul bineinteles ca nici otelul sau alte tipuri de fier ,puteti folosi G12 pt orice tip de motor...eu am folosit acest tip de antigel la vreo 4 marci diferite de masini ,mai multiani la rand si nu am intampinat nici o problema..asa ca.....bafta ! :)
Link to comment
Share on other sites

Cand am luat masina avea G12 (roz) si tot G12 am pus de aproape 3 ani de cand o am, fara probleme.

 

Pai misterul asta incerc si eu sa-l elucidez dar na....nu e ca la ulei...unde chiar e important indicele..si asa BMW recomanda Castrol dar aia nu inseamna ca nu pot sa pun motul,repsol,elf,mobil 1...etc

Link to comment
Share on other sites

Nu prea are ce sa se intample :) Poate difera putin temperatura si timpul de incalzire. Antigelul de exemplu are punctul de fierbere la ~170 grade nu e ca apa la 100 grade, de-asta si vara antigelul e bun pentru a evita supraincalzirea motorului, nu e doar pentru iarna cum crede lumea. Acuma cred ca fiecare antigel are proprietatile lui si punctul specific de fierbere, probleme nu au ce sa apara, doar daca nu contine cumva substante ce pot sa manance garniturile intr-un fel sau altul, sau sa afecteze pompa de apa.

Zvonuri ce am auzit cu G12 ca a inceput scape pompa de apa dupa utilizare G12 la bmw, dar poate a fost numai o coincidenta, nu e dovedit.

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

 

Zvonuri ce am auzit cu G12 ca a inceput scape pompa de apa dupa utilizare G12 la bmw, dar poate a fost numai o coincidenta, nu e dovedit.

 

Sunt mai mult ca sigur zvonuri din moment ce eu folosesc G12,Kenbobo la fel (de 3 ani dupa cum zice) si multi prieteni de-ai mei cu bmw ...ar fi trebuit sa se intample pana acuma ceva daca nu era in regula ;)

Link to comment
Share on other sites

Sau poate doar rezistenta si fiabilitatea modelului prea mare si coafura inca rezista :D Prefer de obicei sa respect specificatiile producatorului sau sa ma apropiu macar :)

Oamenii au laboarotoare de teste, studii pe asa ceva , etc, poa' sa fie si chestie de marketing, si daca e asa oricum isi merita banii :)

Edited by JuiCe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.