Jump to content

Schimbul pieselor e46


Recommended Posts

Salutare. Sunt putin nedumerit si nu stiu cum sa incep. Mi-am achizitionat de curand un BMw e46 330D 184 cp 190.000 km parcursi si nu prea stiu nimic de masina nu stiu cand i s-au schimbat filtee distributie sinalte chestii... Ideea e ca as vrea sa ma ajutati spunandu-mi ce filtre si ce piese ar trebuii sa schimb la motor si pe langa ca sa pastrez masina si motorul perfect functionabil? Scuze pentru greselile gramaticale dar am scris dupa telefon. Astept idei. Multimesc
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Sunt putin nedumerit si nu stiu cum sa incep. Mi-am achizitionat de curand un BMw e46 330D 184 cp 190.000 km parcursi si nu prea stiu nimic de masina nu stiu cand i s-au schimbat filtee distributie sinalte chestii... Ideea e ca as vrea sa ma ajutati spunandu-mi ce filtre si ce piese ar trebuii sa schimb la motor si pe langa ca sa pastrez masina si motorul perfect functionabil?

salut. sa il stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.Filtrele poti cumpara Mann, iar uleiul depinde... poti sa pui 5w30 si sa ti-l pape. depinde ce uzura are motorul. Ca marca ai putea folosii Castrol sau BMW

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut. sa il stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.Filtrele poti cumpara Mann, iar uleiul depinde... poti sa pui 5w30 si sa ti-l pape. depinde ce uzura are motorul. Ca marca ai putea folosii Castrol sau BMW

Salut!

La noi in Romania cand spui ulei parca spui Castrol din prima !!! Ulei bun mai e Aral , Motul , Liqui Moli , Mobil.....plus altele mai putin cunoscute dar foarte bune...

In fine fiecare cumparea ce vrea....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salut. sa il stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.Filtrele poti cumpara Mann, iar uleiul depinde... poti sa pui 5w30 si sa ti-l pape. depinde ce uzura are motorul. Ca marca ai putea folosii Castrol sau BMW

Mersi. Deci spuneti sa schimb doar uleiul si filtrul de ulei atata tot ? altceva cum ar fi ceva legat de distributie sau filtrul epurator nu e nevoie sa schimb ?

Link to comment
Share on other sites

Salut. Sa te bucuri de ea si fara evenimente neplacute.

Distributia e pe lant, nu ai ce sa schimbi acum. Daca vrei sa stai linistit, schimba uleiul ( BMW LL sau Castrol ) si filtrele ( aer, polen, motorina - Mann ). Nu ar strica sa-i schimbi si antigelul ca tot o sa vina gerul. Eu la benzinarul meu de 1,9 am pus numai Hepu G12+.Intereseaza-te cati litri intra la motorizarea ta si combini 1/1 Antigel/Apa. Sa nu pui apa de la robinet! ;)

Ai grija cum faci aerisirea sist. de racire( gasesti pe forum cum sa procedezi ).

 

Daca apar ceva probleme, cauta pe forum raspunsuri/rezolvari. Daca nu gaseti, intreaba... :)

Edited by SILVIU76
Link to comment
Share on other sites

Salut. Sa te bucuri de ea si fara evenimente neplacute.

Distributia e pe lant, nu ai ce sa schimbi acum. Daca vrei sa stai linistit, schimba uleiul ( BMW LL sau Castrol ) si filtrele ( aer, polen, motorina - Mann ). Nu ar strica sa-i schimbi si antigelul ca tot o sa vina gerul. Eu la benzinarul meu de 1,9 am pus numai Hepu G12+.Intereseaza-te cati litri intra la motorizarea ta si combini 1/1 Antigel/Apa. Sa nu pui apa de la robinet! ;)

Ai grija cum faci aerisirea sist. de racire( gasesti pe forum cum sa procedezi ).

 

Daca apar ceva probleme, cauta pe forum raspunsuri/rezolvari. Daca nu gaseti, intreaba... :)

Am inteles. Mersi frumos de raspuns raman dator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.