Jump to content

vibratie motor 320i e90


catalinGP

Recommended Posts

salut,

am un bmw e90 320i din 2006, 130000 km , si am ceva probleme la motor.

A inceput sa dea fum alb dintr-o data si de la service mi s-a spus sa schimb semeringurile la supape.

A fost data chiulasa jos, schimbate simeringurile la supape, facute scaunele la supape,schimbata distributia.

Dupa ce afost montat tot la loc , motorul a inceput sa vibreze dupa ce trece de 2000 rot/ min si galeria de evacuare se roseste.

Am fost demontat catalizatorul si dus la meteor serv bucuresti pt curatare dupa care afost montat la loc si masina face tot la fel.

Am dus masina la alt service unde a fost verificat daca a fost pusa distributia si vanosurile corect. Totul este in regula!

Nu se aprinde nici un martor la bord , la tester totul este in parametri si totusi motorul vivreaza si are un zgomot infundat de parca intra in rezonanta.

Sa fie totusi catalizatorul?

A mai patit cineva asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Iti consuma grav ulei masina? adica ceva gen 1 litru /500-1000 km ? dadea mult fum albastru dupa stationari? daca nu, si eu sunt de parere ca le-ai schimbat degeaba.

Simeringurile se schimba cand ai fum albstru, fumul alb este de la valva ccv pcv (fiecare o numeste in felul lui), dar zici ca e noua si totusi tot iti da fum alb ... Este originala ?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie o am si eu dupa ce am dat jos _chiulasa_ si am schimbat lantul, intinzator si kit ambreiaj.

Decat ca a mea vibreaza de la 3500 rpm in colo exact cum face si a ta , intra in rezonanta toata masina.

Am schimbat detenta si finala, toate tampoanele inclusiv de la cutie si face la fel .

Nu pot sa mi dau seama ce s a intamplat dar clar este ca nu prea mai stiu ce sa i schimb sa taca.

Aaa si am mai schimbat si garnitura galerie evacuare + garnitura de la galerie catre catalizator.

Dreaqu s o ia.

Link to comment
Share on other sites

Am pus catalizatoare noi si tot asa face!!!

Alt mecanic crede ca a descoperit problema.

In baia de ulei motorul are 2 arbori de echilibrare si daca a fost schimbata distributia fara sa se demonteze baia acestia isi schimba pozitia in momentul in care se scoate surubul si fulia de jos de la arborele cotit. La mine asa a fost schimbata.

Azi demontez si baia de ulei sa vad pozitia la arborii de echilibrare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.