Skip to content

E90 LCI - Efficient Dynamics

Featured Replies

  • Author
Speram ca azi sa mai postez ceva facut la masina, dar zapada din zona nu mi-a permis sa ajung unde trebuia. Va tin la curent. La multi ani! :sorcerer:
  • Replies 93
  • Views 10.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • niciunul din modele nu merge pe e90-ul tau,parerea mea.Cel mai bine ar da un set OEM:)

  • @valy: Da, vroiam E39, insa am ajuns sa iau Octavia 3 noua. Iar E90 este a doua masina in familie. @keth: Ai PM referitor la pret va tin la curent cu poze noi dupa ce ajung la fata locului.   Acum

  • Buuuun. Am revenit in Romania. Din Kassel pana acasa la Bacau, 2 plinuri si un consum de 5.1L/100km, in conditiile in care in Germania s-a mers doar peste 160km/h, iar in rest undeva la 130. Masina s

Posted Images

  • 3 weeks later...

Salut! Am fost pe 24 decembrie la RAR cu un E90 318D LCI (noua achizitie :) ) si la fel, voiau sa imi treaca doar jantele pe 16, ca in brief.

Dar cand am cumparat masina dealerul mi-a dat si ca o foaie de omologare de la BMW, in germana, cu o banda laterala cu holograma pe care apareau si celelalte jante suportate.

Fara ea a zis ca mi-ar fi trecut doar 16.

  • Author

Masina a primit de ceva timp numerele definitive.

Am si spalat-o dupa ce-a mai trecut gerul si-am observat ca a aparut o 3,14.zda pe bara fata. S-a frecat ceva sau cineva de ea pana la plastic :angry:

Anyway... tot raul spre bine. Sa speram ca o sa facem un upgrade la M-Pack si atunci inlocuim cu totul bara. Sa n-o vopsesc acum, iar apoi sa mai vopsesc inca una. N-ar avea sens.

Ca tot veni vorba, la bara de M-Tech pe fata, in afara de proiectoare si grilele din partea de jos, de ce piese as mai avea nevoie?

Dar pentru cea spate?

post-63897-0-37588500-1421312160_thumb.jpg

post-63897-0-66526100-1421312167_thumb.jpg

Cat te-au costat grilele negre? Si eu am un E91 touring alb si din ce vad la tine parca nu prea dau bine pe alb. Parerea mea.

 

Ca tot veni vorba, la bara de M-Tech pe fata, in afara de proiectoare si grilele din partea de jos, de ce piese as mai avea nevoie?

Dar pentru cea spate?

 

In fata iti trebuie canalele de aer, iar pe spate cred ca sunt diferiti suportii laterali.

 

 

 

  • Author
Colantarea grilelor a fost 50 lei si am decis sa le colantez pentru ca nu mai aveam nimic cromat pe masina cu care sa mearga cromul de pe grila.

pt bara fata iti mai trebuie canale de aer, alte contra-aripi de plastic sau le tai pe cele actuale, adaptor la scutul de motor si la admisie. Pe spate stiam si eu ca trebuie alti suporti dar un baiat mi-a spus ca a montat pe un touring fara sa-i schimbe.

 

uite lista cu piesele pentru fata :

Front Left Brake Air Duct 51747891379

Front Right Brake Air Duct 51747891380

Grid Lateral, Left 51117891395

Grid Lateral, Right 51117891396

Grid Lateral, Center 51118047365

Adapter Under Hood Shield 51117892935

Deflector Lip, Left 51717892697

Deflector Lip, Right 51717892697

Cover, Bottom Left 51717892801

Cover, Bottom Right 51717892802

Adapter 511758040109

Pentru bara din spate nu e nevoie de nici o schimbare. Pentru praguri trebuie alti suporti
  • Author

Va multumesc pentru informatii! :thumbsup:

O sa vad ce si cum fac; am gasit M-Tech E90 LCI undeva la 120 lire in UK.

Va tin la curent ;)

  • Author

@mgs & @smr.andrei: cam pe acolo sunt preturile. Cam toate sunt un pic ciufulite si vor avea nevoie de revopsire si prelucrare ca sa arate perfect. Transportul din UK pana in tara e 2lire/kg (minim 20kg taxate). Deci mai pui 20lire transportul la pretul de pe ebay.

La Octavia 3, bara de RS pe fata am luat-o de pe ebay cu 100lire (la dealer e 1900lei bara) + 20lire transportul pana acasa. Si era foarte putin indoit plasticul intr-un loc. Acum, dupa reparatie si vopsire zici ca e noua bara.

Poate prin primavara, undeva de Paste, ne strangem mai multi si fac o comanda mai mare de spoilere si alte chestii care va intereseaza.

P.S. Si la E46 am prins jante de M + 4 cauciucuri cu 80lire + 100lire transportul. Per total, am iesit mult mai bine decat daca le luam din Ro.

Prin vara as vrea sa ma bag si eu la o comanda dinasta....pana atunci nu ca am licenta plus trebuie sa platesc taxa la masina plus alte cheltuieli...
Curios, eu nu am vazut pana acum preturi d'astea. Oricum trebuie vopsita, deci atat timp cat nu e sparta, zgarieturile nici nu conteaza. Suna interesant frantics.gif
Este si sparta un pic, poate mai are o prindere rupta, nu are grilele de jos din bara...daca e doar zgariata e mai scumpa
  • Author

Eu am comenzi pe volan pentru telefon, insa ele nu merg pentru ca aparent nu am bluetooth. Nu imi apare optiunea de "communication" in iDrive.

Pot monta bluetooth care sa mearga direct la masina si sa folosesc comenzile de pe volan? Ce ati recomanda?

  • 1 month later...
  • Author

Sambata am facut Bacau - Bucuresti tur-retur, consum 6.4% in conditiile in care s-a mers constant peste 150km/h.

Sunt foarte multumit de cum se comporta masina per total. Deja am facut aproape 8.000km cu ea de cand am luat-o. Acum ca da caldura ma voi ocupa mai atent un pic de ea (asta pentru ca pe perioada iernii a stat la hibernat).

Si o poza cu ea spalata saptamana trecuta, vineri seara.

post-63897-0-97085500-1424766116_thumb.jpg

  • 1 month later...
  • Author

Update 09.04.2015.

 

Am ajuns la 126.000km (10.000km de cand am luat-o din Germania).

Vazand ca s-a aprins indicatorul de SERVICE NOW, am facut programare pentru azi dimineata si am profitat de oferta celor de la BMW Apan Iasi (la prima interventie la ei, iti ofera voucher de 500lei pe care il poti folosi pe loc sau pana la sfarsitul anului la orice fel de reparatie).

Cei de la ei au zis ca uleiul ar mai fi mers lejer inca 9.000KM, dar daca tot am venit, am zis ca mai bine il schimb pentru linistea mea.

De asemenea, i-am rugat sa verifice si lichidul de servo, pentru ca aseara auzeam un zgomot fin cand stateam pe loc si viram stanga - dreapta.

Costul total pentru interventia efectuata la Apan 798.5LEI - (din care se scade voucherul 500 lei) = 298.5 LEI pentru un schimb de ulei la dealer. Not bad, zic eu :)

 

Va tin la curent dupa ce termin la ei.

La efficient dynamics este doar dimensiunea pe 16 pe stalp.

 

Nu este adevarat. Eu am efficient dynamics si am trecut de la 16 la 19 pe stalpul masinii (2010 anul). Ce am observat, eu cand bag sa verific vin-ul masinii imi apare 135 kw si ca optiune power reduction. La mai toti care am verificat le apare 120 kw, mie imi apare 135 kw. Poate aici este diferenta.

Edited by pss

Nu este adevarat. Eu am efficient dynamics si am trecut de la 16 la 19 pe stalpul masinii (2010 anul). Ce am observat, eu cand bag sa verific vin-ul masinii imi apare 135 kw si ca optiune power reduction. La mai toti care am verificat le apare 120 kw, mie imi apare 135 kw. Poate aici este diferenta.

 

Pai ED are 163CP(120Kw) din 184(135Kw)! Are aplicat prin soft un Power Reduction! Ar trebui sa-ti si scrie in optionale intr-un VIN decoder.

are 163cp da cuplu e mai mare decat la cel de 177cp...deci nu stiiu c sa zic, eu prefer cuplul suplimentar fata de cei 14 caluti..
  • Author
Revenit de la Apan. Revizie facuta. Masina spalata de ei moca. Nota 10 + :thumbsup:

are 163cp da cuplu e mai mare decat la cel de 177cp...deci nu stiiu c sa zic, eu prefer cuplul suplimentar fata de cei 14 caluti..

 

Eu i-am scos dpf-ul si limita de la 163 cp ( am marit puterea la o valoare decenta nu am facut soft cat s-a putut stoarce sa zic asa). Este o alta masina acum! Desi am ecu edc17c41 cu pinul de bootare pe spate am fost la obdtuning, a lucrat finut si excelent tinand cont ca are aparatura foarte buna si mi-a oferit garantie in caz ca il strica.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Recently Browsing 0

  • No registered users viewing this page.

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.