Jump to content

Achizitionare seria 5 2011 f10


Bavarezul

Recommended Posts

Salutare tuturor,m-am hotarat de curand sa trec la un nivel mai mare si am decis sa imi iau un 520D 2011,acum vin intrebarile.

Ce consum are? eu in prezent am un seria 1,120D si consuma cam 8,din ce am inteles 520 ar consuma mai putin,este adevarat?

Costurile de intretinere sunt mai mari?

Se merita sa schimb masina pe care o am in prezent cu asta noua?

Astept niste sfaturi ,pareri despre acest model.

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,m-am hotarat de curand sa trec la un nivel mai mare si am decis sa imi iau un 520D 2011,acum vin intrebarile.

Ce consum are? eu in prezent am un seria 1,120D si consuma cam 8,din ce am inteles 520 ar consuma mai putin,este adevarat?

Costurile de intretinere sunt mai mari?

Se merita sa schimb masina pe care o am in prezent cu asta noua?

Astept niste sfaturi ,pareri despre acest model.

Numai bine !

 

Consum BMW F10 520d automat

Exterior: 7.4 pe bord si la pompa a iesit la fel (calculat pe aprox 900km)

Oras: 11.5 doar pe bord. Nu am calculat la pompa (calculat pe aprox 600km doar oras - Timisoara)

 

Vezi si topicul asta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/141663-seria-5-f10-2010-prezent/

 

Al meu consuma mai mult decat e46 (318d) ce l-am avut inainte si decat e90LCI (318d)

Edited by Ionut_FFF
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Punctual la intrebarile tale:

- consumul cel putin la fel, dar cel mai probabil, mai mult cu 1-2L.

- costurile de intretinere putin mai mari la reviziile standard (ulei, filtre, etc.), si incomparabil mai mari la restul (anvelope, articulatii, amortizoare, inlocuirea oglinzilor furate, etc.)

- daca vrei mai mult confort si traiesti intr-un oras in care locul de parcare nu e o problema/mergi mai mult in afara orasului (masina este mult mai mare decat ce ai acum), se merita sa schimbi masina, daca nu, nu vad ce te-ar putea determina sa faci asta.

 

La F10, materialele din interior mi se par slabe calitativ raportat la clasa masinii, mai ales "pielea". Mai erau probleme cu distributia la motoarele N47B20 (dieselul de 2.0L), pe care nu stiu exact daca le-au rezolvat pana in 2011 (sau chiar pana in prezent).

 

Spor la cautat!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.