Jump to content

Eliminare pdf + catalizator pe un E90 din 2005


Recommended Posts

DPF....DPF....DPF....DPF....alexwrc tu te dai meserias?sau chiar esti.daca denumirea o pocesti, de sfaturile tehnice pe tema asta ce sa mai zic?

mai meserias decit tine nu sunt in nici un caz!

cat despre sfaturile tehnice daca le-ai citit cred ca nu ai inteles nimic.

P.S.ptr. faptul ca am scris pdf in loc de DPF(desi este acelasi lucru)astept din moment in moment sa fiu arestat!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur anularea filtrului de particule din calculatorul de injectie nu s-a facut corect. Daca aceasta operatiune este facuta corect, masina nu trebuie sa consume mai mult. Ci este tocmai opusul, dezactivarea regenerarii duce la scaderea consumului de carburant. Nu inteleg de ce toata lumea elimina o data cu filtrul de particule si catalizatorul si vad asta in special la BMW. Credeti ca trage mai bine masina?? Sau reusesc sa va pacaleasca mecanicii si sa va lasa fara catalizator? Daca nu stiati, acesta se poate vinde cu 100-150 euro. Deci care il dau jos s-ar putea sa aiba ceva castig dupa urma voastra.

 

Si se spune DPF (DIESEL PARTICULATE FILTER) nu PDF.

Link to comment
Share on other sites

Deci trebuie sa ii faci remove dpf in softul masinii, altfel masina nu merge in parametri, nu stiu care au fost idiotii de au dat dpf-ul jos fara sa faca schimbare si in softul masinii. De aici si consumul ridicat, masina are niste sonde de presiune si temperatura pe acel filtru care transmit informatii la ecu , nemaiavand filtrul acolo sondele percep si transmit niste informatii eronate la ecu, astfel se modifica parametrii de injectie.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu am intalnit ambele cazuri. Mecanici care nu stiu ce rol are filtrul de particule pe masina si cum functioneaza acesta, dar si proprietari care se bat cu pumnul in piept ca cei care fac resoftari le iau banii degeaba si nu trebuie anulat filtrul de particule din calculatorul de injectie la 320d. M-am contrat cu unul pe un forum cu un BMW 320d la care a dat el jos filtrul de particule in parcare si spune ca nu are nicio problema. Sunt curios daca a aparut si pe forumul acesta sau acum isi cauta filtru de particule sh, ca pe unul nou a zis ca nu da banii.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.