Jump to content

Oscilatii turometru puternice in mers


Ruta_Cosmin

Recommended Posts

Salutare am un bmw e60 530 d 2004 cutie automata . In momentul in care tin acceleratia constant apasata in jurul vitezei de 100 km/h turometrul fluctueaza foarte rau . in acel moment se aude si un sunet ciudat si se simte in mersul masinii . Am tot cautat pe net si am mai intrebat si eu divere persoane si majoritatea au spus ca este de la convertizorul de putere , nu stiu ce sa fac pentru ca acel convertizor este foarte scump plus baia de ulei si uleiul deci nu imi permit sa fac experimente . Va rog daca puteri sa ma ajutati cu un sfat si sa imi spuneti ce credeti voi ca ar putea avea , incerc sa atasez si un filmulet cu bordul in mers poate ajuta

multumesc anticipat , o seara buna tuturor

 

Link to comment
Share on other sites

nu am inteles prea multe din topicul atasat de tine din pacate :( acolo toti vorbesc de bujii incandescente , de egr si unul singur de un senzor de presiune dar in majoritatea discutiilor este vb de e39 cu cutie GM nu de e60 cu cutie zf .......ca a mea . nimeni nu a revenit cu un comm si sa spuna ca a schimbat piesa X si nu a mai avut acele fluctuatii de turatie . am vb cu cei de la timisoare care sunt specializati in cutii de viteza automate si au spus ca este din convertizor si ca asta ar fi boala lor daca nu ma insel a zis ceva de genul ca pierde presiune convertizorul . rog pe cineva care a avut aceeiasi problema si a si rezolvato sa imi spuna si mie ce si cum
Link to comment
Share on other sites

Si eu am cateodata fluctuatii cand merg constant in jur de 70-80 km/h. Insa in momentul in care las/apas putin acceleratia isi revine. Fluctuatiile nu sunt mari. Am cautat si eu mult pe net si nu am gasit o rezolvare clara. La cei care au rezolvat au fost tot timpul alte cauze deci nimic concret.

Mai nou daca simt ca face dau pe DS si gata povestea, nu mai face.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
astazi 16/01/2015 am reusit sa remediez aceasta problema !!! Am schimbat convertizorul , uleiul si filtru+baie cutie viteze iar masina merge impecabil . schimba treptele mult mai bine , nu mai oscileaza turometrul deloc si este mai promta in comenzi . Pentru cine mai are o problema asemanatoare sa stie care este cauza
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salutare

Am dat pe convertizor 300 e reconditionat 150 e baia cu filtru de ulei , si 1000 lei pe ulei 10 litri .totul a fost cumparat de la http://www.cutiiautomatesamertm.ro/ . recomand tuturor sa compere de la el deoarece este un om deosebit care va ajuta cu tot ce poate . pe mine ma invatat si cum sa le montez prin telefon

Convertizorul reconditionat a fost 300 de lei sau euro? Cate te-a mai costat manopera?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.