Jump to content

E90 - The Black Beauty


smr.andrei

Recommended Posts

A ajuns o fitza sau un lux sa ai plinul la masina :)))

Asa a fost ocazia ca trebuia sa imi dea unu bani si nu are asa ca i-am zis sa imi dea motorina(are firma de tiruri si rezervor de 10 000 de litri). De obicei alimentez cu sume cuprinse intre 150-250 lei.

 

 

La cutia automata intra min 10 nu stiu de unde le scoateti cu 1L

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mgs a zis ca intra 1L la diferential nu la cutie.

 

Plinul il are un BMW care nu circula.....cel care circula ( ca un BMW ) in juma' de ora scade o liniuta pe ceas :LMAO: :LMAO: :LMAO:

 

Asta cam asa e..deja 2 liniute s-au dus , desi am alimentat pana in gura.

Edited by smr.andrei
Link to comment
Share on other sites

A ajuns o fitza sau un lux sa ai plinul la masina :)))

 

E o prostie sa ai plinul facut mereu. Asa faceam si eu inainte, stateam numai cu rezervorul plin... Daca consumam 10-15l in bucuresti alimentam iar, sa am plinul facut, pana am realizat ca nu ai nevoie sa cari dupa tine in permanenta 60l ( greutatea unei persoane). Acum stau cu el maxim la jumate si il las sa se duca pana la range de 100km si alimentez cu cu 10-20l maximum.

 

Plinul se face doar daca faci un drum lung si sti ca nu ai benzinarie pe ruta ta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze daca gresesc, dar stiam de o faza ca nu trebuie sa ai putina benzina in rezervor, deorece popma de benzina e racita de benzina ramasa ( nu stiu daca se aplica si la diesel si daca e adavarat ).

 

Eu de obicei fac plinul la inceputulul lunii. In felul asta pot tine evidenta cheltuilelor pe motorina mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu las niciodata masina sa treaca de jumatate de rezervor, sa fim seriosi, acum ne gandim ca daca avem motorina multa in masina e greutatea inca unui om in masina, daca trebuia sa iti cari nevasta peste tot dupa tine ii spuneai sa o ia pe jos sau cu taxiu ca sa nu fie grea masina sau ce afecteaza ca nu inteleg?
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nici la mine nu trece de ultima liniuta din cele 5 mari. Chiar aseara am alimentat cu 30 litri si acum e 3 sferturi rezervorul. Alimentez cam cand imi mai raman 15 litri in ea, ca stiu ca motorina e varza si are impuritati si daca o lasi sub ultima linie adica undeva la 15 litri nu e bine, dar nici sa umbli cu plinul mereu dupa tine, cel putin in oras, in bucuresti chiar nu e nevoie. La asta m-am referit.

 

 

Ca eu cum scadea la 40-45 litri cum alimentam :-))

 

Cat despre "sotie" mereu e in dreapta, rareori cand sunt singur in masina, adica atunci cand ma duc sa o iau de acasa :-D

 

Ziceam ca daca mai ai si plinul facut practic sunt 3 persoane in masina pentru ce? Pentru 5 minute cand alimentezi?

 

@ckh masina consuma mai mult cand ai "o persoana" in plus in permanenta, mai ales in oras. E ca si cum te plimbi cu 2 trolere dupa tine pline cu haine ca poate afara incepe ploaia si tu esti in tricou...

Edited by AFk^
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt griji mari, dar acum la scoala de soferi te invata cum sa optimizezi consumul, cum sa protejezi mediul. Se recomanda ca atunci cand pleci cu masina sa ajungi la viteza dorita in cat mai scurt timp si sa nu iei chestii nefolositoare cu tine daca nu ai nevoie de ele. Intr-un fel sunt bune si nimicurile astea.

 

Serios, nu vad nicio logica de ce prin oras ai merge cu rezervorul plin mereu, cum faceam eu, cand ai benzinarii din km in km.

 

Nu sunt zgarcit, nu am probleme cu banii, am facut peste 20k km in 10 luni doar pe plimbari, dar daca pot sa nu arunc cu banii aiurea de ce sa nu incerc? Nu te ajuta plinul in Bucuresti.

Edited by AFk^
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca poti , cel mai ok e sa faci plinul tot timpul.. De ce sa ma tot plimb pe la benzinarie cand pot face plinul si 1 sapt nu mai am treaba?

Nu zice nimeni sa faci plinul, si apoi dupa 100-200 km sa il faci iar.. Mie imi ajunge 1 plin pe saptamana(600-650km), fac plinul si cand ajunge sub un sfert de rezervor, iar plinul. De ce sa ma plimb de 3-4 ori pe saptamana la benzinarie cand pot sa ma duc 1 si am terminat.

Si daca faci plinul, si daca mergi de 3-4 ori si bagi de 150-200 lei tot arunci cu banii.. deci tot acolo ajungi.

Link to comment
Share on other sites

Nu vorbesc de cantitatea de motorina consumata pe saptamana, vorbesc ca daca plimbi mereu dupa tine 40l motorina pe 20.000 km masina consuma cu 500ml la fiecare 100km, asta ca exemplu. Fa socoteala cat inseamna asta la 20.000km.

Din ce am zis mai sus, economisesti 1-2 plinuri, ca si cu anvelopele, ca si cu jantele mari etc.

 

Consumul se face in raport cu fiecare chestie amintita mai sus,

 

Iarasi, in Bucuresti ai benzinarii peste tot, nu trebuie sa mergi neaparat sa alimentezi, sa faci un drum in plus pentru asta, pentru ca le ai in drum, poti alimenta oricand, la orice ora.

 

Spre exemplu: am cheltuit 8190 ron pentru cei 20.000 km cu un consum mediu de 6.8l/100km. Daca pui in plus 1l pentru jante pe 18" sau 2l/100km pentru jante pe 19" plus 300ml pentru anvelope cu clasa f la consum, plus 200ml/100km pentru motorina carata degeaba, iti da 2-3l in plus pe 100km, facem calcului cu 2l in plus pe 100km si asta ne duce la? 2400 lei, aruncati intr-un an doar pentru niste chestii minore.

 

Am facut calculul cu pretul de 6 ron pe litru si am estimat cam cat s-ar consuma in plus, ceea ce e total subiectiv, dar am facut de dragul argumentatiei.

 

Ideea e ca se aduna, cat te mai plimbi de 2400 lei?

 

Multi nu realizeaza treaba asta, cum nici eu nu o faceam, dar am am zis, daca se poate, de ce nu?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bine Afk...pt mine cei 2400 de lei ai tai, economisiti, nu conteaza cat conteaza ca bag pistolul la pompa si imi curge mereu motorina pe aripa si murdaresc masina :)))

gluma....fiecare face ce vrea cum vrea...dar decat sa merg de 4ori pe sapt sa alimentez, mai bine o data si bine

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu merg cu masina din septembrie pana prin aprilie pt ca dimineata este rece motorul si irosesc cam 170 ml carburant in plus fata de lunile cand e cald :popcorn:

 

Eu imping masina pana pe autostrada cand ma duc in concediu ca sa nu mai consum motorina prin oras...

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu de cand am masina am mers doar din plin in plin, de obicei alimentez cand scade sub sfert si numai Rompetrol / Petrom / OMV.

Cred ca ~20-25 de kg (apoximativ jumatate de rezervor) au un impact neglijabil, fiind undeva sub 2% din greutatea masinii.

Cel mai mare impact asupra consumului il are stilul de mers, accelerarile dese si franarile bruste, mersul supraturat sau subturat, etc...

Link to comment
Share on other sites

Nici la mine nu trece de ultima liniuta din cele 5 mari. Chiar aseara am alimentat cu 30 litri si acum e 3 sferturi rezervorul. Alimentez cam cand imi mai raman 15 litri in ea, ca stiu ca motorina e varza si are impuritati si daca o lasi sub ultima linie adica undeva la 15 litri nu e bine, dar nici sa umbli cu plinul mereu dupa tine, cel putin in oras, in bucuresti chiar nu e nevoie. La asta m-am referit.

 

 

Ca eu cum scadea la 40-45 litri cum alimentam :-))

 

Cat despre "sotie" mereu e in dreapta, rareori cand sunt singur in masina, adica atunci cand ma duc sa o iau de acasa :-D

 

Ziceam ca daca mai ai si plinul facut practic sunt 3 persoane in masina pentru ce? Pentru 5 minute cand alimentezi?

 

@ckh masina consuma mai mult cand ai "o persoana" in plus in permanenta, mai ales in oras. E ca si cum te plimbi cu 2 trolere dupa tine pline cu haine ca poate afara incepe ploaia si tu esti in tricou...

 

Referitor la kilograme, acum depinde si de sotie :super:

Link to comment
Share on other sites

Are 49 kg prietena, tot asa, neglijabil. Eu spun altceva aici: nu ai absolut niciun moti sa cari combustibilul dupa tine (plinul facut imediat cum se duc 10-15l).

 

Mai sus am dat un exemplu, poate la 20.000 km economisesti 10 litri... Sau poate economisesti 300l.

 

@alex_wly, daca nu stiai, in cam 95% din benzinarii ai servetele pentru asta. Iei cateva si le pui la gura pompei inainte sa o scoti din rezervor daca vrei sa nu murdaresti aripa, dar vad ca esti ironic si carcotas.

 

De banii aia iti puneai si tu cic ;-) ca vad ca de cand ai masina tot visezi la el dar nu l-ai facut.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

@alex_wly, daca nu stiai, in cam 95% din benzinarii ai servetele pentru asta. Iei cateva si le pui la gura pompei inainte sa o scoti din rezervor daca vrei sa nu murdaresti aripa, dar vad ca esti ironic si carcotas.

 

De banii aia iti puneai si tu cic ;-) ca vad ca de cand ai masina tot visezi la el dar nu l-ai facut.

asa fac...dar mai bine o fac o data pe saptamana, decat de 3 ori.

 

referitor la intepatura ta....iti pot raspunde pe masura.

am masina din 2008.pe atunci CIC nu exista si nu visez la el.visez la logic 7, dar vreau sa il iau complet, nu pe bucati.

CIC as pune sa fie la numar, ca si optiune.

 

iar un raspuns, pe masura replicii tale: am bagat bani in retofituri, cat ai dat tu pe masina!

  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ok, ai bagat bani, dar daca iti spun ca si eu as putea baga cat valoreaza masina ta cu tot cu retrofit-uri cum e?

 

Dar na, eu nu am de gand sa ma marit cu ea si sa o tin o viata, decat sa bag bani in retrofit-uri nu mai bine cumpar alta direct care sa le aiba deja?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.