Jump to content

m-am convertit in sfarsit! 330xd, livrare in mai


bogdan1780

Recommended Posts

Salutare tuturor! Dupa 10 ani de VW/Audi, cu 4motion/quattro si 200K km la volan, am ales urmatoarea masina cu sufletul si nu cu notele din diferite teste auto. Stau de cateva zile (dupa ce am semnat contractul intr-adevar, :)) si citesc forumurile de pe acest site. Nu am condus un BMW niciodata asa incat sper din tot sufletul ca alegerea facuta sa imi aduca macar un zambet pe coltul gurii asa cum povestea unul din membrii de pe aici.

Nu am vazut nici un proprietar de E90 330xd pe forum asa ca va rog daca aveti asa ceva sau cunoasteti pe cineva postati impresii, pareri, comentarii. Simt ca nu mai am rabdare si mi-e frica sa nu fi facut o greseala.... :blink:

 

Masina este:

 

E90, 330xd, cu urmatoare configuratie:

Vopsea metalizata platinum bronz

Tapiterie piele Dakota Terra

Cutie de viteze automata - 6 trepte cu Steptronic

Volan multifunctional

Jante din aliaj usor radial spoke 160

Alarma

Oglinzi exterioare rabatabile si incalzite

Telecomanda universala

Parbriz pentru comfort climatic

Pachet compartiment bagaje

Covorase din velur

Oglinda retrovizoare interioara autoreglabila antiorbire

Kit pentru fumatori

Scaune fata reglabile electric - cu memorie pentru conducator

Spatar bancheta spate rabatabil (include sac pentru schiuri)

Scaune fata sport

Scaune fata cu spatare ortopedice

Cotiera cu suport pahare pentru pasagerii din spate, suport telefon, ochelari

Scaune fata incalzite electric

Cotiera pentru pasagerii din spate, suport pahare

Ornamente aluminiu

Cotiera fata

Trough-loadingfeature with integrated storage compartment

Instalatie de spalare a farurilor

Sistem sonor de avertizare la parcare - PDC (spate)

Faruri de ceata

Senzor de ploaie si controlul automat al farurilor

Faruri cu xenon

Faruri adaptive

Aer conditionat automat

Regulator automat de viteze cu functie de franare

Pachet lumini interior

Asistent faza kunga

Tetiere spate rabatabile

Sistem de navigatie Professional

Radio BMW Professional

Sistem Hi-Fi Professional LOGIC 7

USB/ interfata audio

Volan M imbracat in piele

Protectie de soare individual

Pachet Comfort

 

Dupa ce vine am sa postez niste imagini/pareri. Sper sa fie de folos.

Link to comment
Share on other sites

super super...... apropo de drive test - nici nu cred ca au "saracii" astia de la AB o asemenea masina de drive test..... daca au adus ei cea mai handicapata masina de la seria 1 la prezentare....

 

cand am fost la lansarea seria 1,3coupe,5 si X5 am plecat scarbit de acolo ca ei inloc sa aduca omasina cu xenoane, optiuni, etc... au adus un jeg de seria 1 cu 3 optiuni acolo.... si alea poate vizibile in portbagaj... niste vaci...am plecat cu un gust amar de la prezentare pt ca ma asteptam sa vad o masina calumea.... sa ma faca sa zambesc cu gandul la masina pe care o comandasem eu....

Link to comment
Share on other sites

Intrebare... astazi e 1 aprilie... oare are vreo legatura masina asta comandata cu data asta?

215852[/snapback]

 

nu. cred ca are mai mult legatura cu dealearul care vroia sa aiba un contract semnat cu data de martie, adica cu primul trimestru, chiar daca era 30 martie. sunt sigur ca da bine la cifrele de vanzari si respectiv la bonusul/salariul sau.

:):P

:blink: :)

Link to comment
Share on other sites

o intrebare particulara cu caracter general: alarma e optiune, sau standard la modelele noi? intreb pentru ca e46 am vazut putine cu alarme din fabrica.

216104[/snapback]

 

cred ca standard este o alarma mai "proasta" iar cea comandata extra are functii suplimentare, gen senzori interiori etc. dar este doar o presupunere.

dupa ce vine am si am sa citesc manualul de intretinere am sa iti spun mai multe.

Link to comment
Share on other sites

uite ce scrie pe lista de optionale disponibile:

 

"Alarm system:

for monitoring doors, engine-compartment lid and

tailgate, battery voltage, interior-movement sensor,

tilt sensor. Including siren with emergency power

supply, reading lights and soft-light front"

 

si cred ca ai dreptate: trebuie sa specifici cand configurezi masina daca vrei alarma (de fabrica) sau nu.

Link to comment
Share on other sites

o intrebare particulara cu caracter general: alarma e optiune, sau standard la modelele noi? intreb pentru ca e46 am vazut putine cu alarme din fabrica.

216104[/snapback]

este optiune separata si se plateste :blink: Are "senzori" pe toate usile si capota fata/spate, senzor cu ultrasunete la interior si senzor de inclinare, sirena autoalimentata. E o alarma banala, eu unul am comandat-o, pe langa alarma originala voi mai monta inca 2 sisteme suplimentare (una Viper cu pager si alta Ungo cu senzor de soc si miscare digital) fara sa ma ating de instalatia electrica a masinii, implicit pierderea garantiei pe partea electrica.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina si alegerea.Eu unu zic sa nu nu astepti la foarte multe deoarece risti sa fii dezamagit,de ce findca pana la urma toate masinile mai ales cele noi au diferite defecte minore din fabricatie(s-ar putea sa nu iti placa anumite lucruri mai ales ca nu ai mai condus pana acuma un bmw).Sa stii ca au mai fost clienti de bmw care nu au fost multumiti de masina lor noua.Aici totul depinde de standardul tau personal si de cat ceri de la o masina.Daca vii de pe wv ai haudi o sa fii sigur mai multumit decat ce ai condus pana acuma. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu unu zic sa nu nu astepti la foarte multe deoarece risti sa fii dezamagit,de ce findca pana la urma toate masinile mai ales cele noi au diferite defecte minore din fabricatie(s-ar putea sa nu iti placa anumite lucruri mai ales ca nu ai mai condus pana acuma un bmw).Sa stii ca au mai fost clienti de bmw care nu au fost multumiti de masina lor noua.Aici totul depinde de standardul tau personal si de cat ceri de la o masina.Daca vii de pe wv ai haudi o sa fii sigur mai multumit decat ce ai condus pana acuma. :blink:

216405[/snapback]

Eu zic sa nu-l dezamagesti pe om inca de la inceput :), au am refuzat o masina BMW, noua, defectele minore sunt de acceptat atata timp cat sunt.... minore :)

 

Mi se pare corect ca BMW sa fie cel putin la standardul de calitate VW, ar fi o mare rusine sa fie altfel si cel putin la acelasi standard cu Audi, in fond orice BMW similar ca echipare si motorizare cu Audi este un pic mai scump decat Audi, trebuie sa se regaseasca si in calitatea de fabricatie acest plus de bani.

Noi clientii suntem cei care impunem calitatea celor de la BMW, daca noi acceptam masini mai putin reusite ca si nivel al calitatii de executie/asamblare, atunci sa nu ne mire ca maisnile sunt fabricate destul de slabut. Deci trebuie sa primim ce platim.

Asadar Bogdane, nu ai de ce sa stai cu frica ca iti vine masina stramba, eu am patit-o deja dar sunt increzator ca a fost doar o scapare, se intampla oricui, trebuie ca un BMW sa fie fabricat la standarde BMW, adica pret premium calitate macar la nivelul unei masini obisnuite bine lucrata.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru alegere. Masina este foarte reusita. xDrive-ul o sa-ti placa la nebunie. Seria 3 este frumoasa si ca sa parafrazez un cunoscut prezentator, "nu stiu de ce s-au mai chinuit sa faca seria 5 cand ai in fata o masina atat de reusita".

 

standard/optiune, ma referam la alarma in sine.  trebue sa specifici cand configurezi masina daca vrei alarma (de fabrica) sau nu?

216143[/snapback]

Cand am facut comanda pentru a mea in ianuarie, dealerul mi-a spus ca alarma nu mai este in standard si ca daca o vreau o pot comanda ca optional.

Mi se pare corect ca BMW sa fie cel putin la standardul de calitate VW, ar fi o mare rusine sa fie altfel si cel putin la acelasi standard cu Audi, in fond orice BMW similar ca echipare si motorizare cu Audi este un pic mai scump decat Audi, trebuie sa se regaseasca si in calitatea de fabricatie acest plus de bani.

Am condus weekendul asta masina unui prieten; un VW pasat. Crede-ma BMW este mult deasupra tractorului ala..

care sunt catalogate drept minore-acceptate?

Alea pe care nu le vezi :) :blink:

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.