Jump to content

nu mi se aprinde chek engine


Recommended Posts

Ti s-a aprins vreodata la punerea contactului? poate nu ai facilitatea asta la bord....bordurile sunt cam universale...si fabricantul a conectat specificul de pe masina...deci e posibil sa ai si alte leduri care nu se aprind :blink: desi le ai in bord...si sunt bune :)
Link to comment
Share on other sites

cand am luat masina am constatat dupa aia ca are debitmetrul defect si m-am gandit ca i-a facut ceva ca sa nu apara defectiunile in bord-mentionez ca nici ledul de la abs nu mi se aprinde cand pun contactul,desi cred ca functioneaza

216347[/snapback]

 

 

ai Bc >?..ma refer la maneta cu care schimbi informatiile pe care le afiseaza ...Trebuie sa faci testul din meniul ascuns 2.0 ,,,si acolo se vor aprinde toti martorii din bord ....

Ps ..o sa-ti placa testul ..Vitezometrul se duce pana la max :blink: :)

 

Abs daca nu se aprinde ...si functioneaza ..inseamna ca e doar ars ledul presupun ..

Testeaza undeva pe o zona cu nisip .....

Link to comment
Share on other sites

nu am bc dar am facut testul si nu mi se aprinde ledul de la abs

216354[/snapback]

 

 

un electrician poate verifica ledul cu un aparat de masurat ...dar daca-ti merge ABS ... e ok ..eu nu m-as baga ..S-ar putea la revanzare sa ai discutii :blink:

Link to comment
Share on other sites

In mod normal, la punerea contactului se aprind led/bec-uri care nu ai cum sa le verifici altfel, gen ABS, bec avarie incarcare acumulator, placute frana, lichid frana etc. Deci, daca nu se aprinde ledul de la abs la punerea contactului, trebuie verificat, prima data ledul, ca e cel mai usor de verificat...desi are 10.000ore de functionare garantate :blink:, apoi verifici conexiuni, mufe, fire...ca e mai dificil de ajuns la ele si de identificat...chiar nu stiu daca la punerea contactului ar trebui sa se aprinda si ledul de la check engine.... :)
Link to comment
Share on other sites

Succes..sau mai bine intreaba la AB sau pe cineva experimentat daca trebuie sa se aprinda si ledul ala la punerea contactului...sa nu-ti faci probleme degeaba...ca vad ca aici nu s-au dat raspunsuri prea bune de la posesorii de E46...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 2 months later...

ai Bc >?..ma refer la maneta cu care schimbi informatiile pe care le afiseaza ...Trebuie sa faci testul din meniul ascuns 2.0 ,,,si acolo se vor aprinde toti martorii din bord ....

Ps ..o sa-ti placa testul ..Vitezometrul se duce pana la max :blink: :)

 

Abs daca nu se aprinde ...si functioneaza ..inseamna ca e doar ars ledul presupun ..

Testeaza undeva pe o zona cu nisip .....

cum se face acet test?

Merci!

Link to comment
Share on other sites

eu am facut ieri acest test 2. cand pun contactul, nu se aprinde check engine. la test s-a aprins...deci funcioneaza si se va aprinde cand va fi cazul. cred ca e in functie de cum s-a pus softul pe masina....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.