Jump to content

Ajutor va rog cu o problema


Recommended Posts

Mi.am schimbat motorul la un e36 coupe, am pus unul de pe e39 2.8i si totul in regula. Dupa cateva luni a inceput sa scoata fum mai mult si sa nu mai mearga asa rotund la relanti. Am facut o diafnoza si mi.a iesit sondele lambda. Acuma intrebarea mea este,.........cand ma duc la magazin sa comand sondele, dupa ce masina sa ma iau, dupa e36 sau e39. Din cate stiu eu e39 are 4 sonde lambda, iar e36-le are numai 2, alea de pe serpisori.. Precizez ca motorul este un s3 din '98. Acuma, e36-le cate sonde lambda are? 2,3 sau 4? Va rog sa ma ajutati si pe mine k sunt intr-o mare dilema. Multumesc
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai depinde ce ECU ai? daca ai luat motorul cu tot cu ECU de E39 atunci iei 4, desi fizic nu stiu cum le montezi pentru ca banuiesc ca tu ai tot evacuarea de E36 care permite doar 2...

Pai, i pus cu tot cu ECU de pe e39. Evacuarea pe care o am i de 2.5 e36 si nu are pe ea nici o lambda, ma refer dupa serpisori pana la final.........pe serpisori is singurele 2 sonde lambda.

 

Poti monta si doar 2 sonde

Pot sa pun doar 2, dar am o intrebare, daca ar fi fost 4, unde ar fi intrat mufele. Primele 2stiu ca au mufele sub plasticul ala de la motor intre admisie si culbutor.........si restul de doua?

Link to comment
Share on other sites

dar pe 39 sunt sigur 4 sonde?

Garantat. Am fost la magazin sa imi dea un pret pentru somda si surpriza,......vine cu intrebarea urmatoare, care din cele 4. Mi.o picat fata jos. Am mers acasa si am intrat pe real oem si intradevar sunt 4 http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/528i-M52/L/browse/exhaust_system/catalytic_converter_front_silencer_2/ Astea sunt 2 inafara de inca 2 care sunt pe serpisori http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/528i-M52/L/browse/engine/lambda_probe_fixings/

 

dar pe 39 sunt sigur 4 sonde?

Garantat. Am fost la magazin sa imi dea un pret pentru somda si surpriza,......vine cu intrebarea urmatoare, care din cele 4. Mi.o picat fata jos. Am mers acasa si am intrat pe real oem si intradevar sunt 4 http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/528i-M52/L/browse/exhaust_system/catalytic_converter_front_silencer_2/ Astea sunt 2 inafara de inca 2 care sunt pe serpisori http://bmwfans.info/parts-catalog/E39-Sedan/Europe/528i-M52/L/browse/engine/lambda_probe_fixings/

Link to comment
Share on other sites

Simplu vanos 2 sonde, dublu vanos 4 sonde. Imi imaginez ca ti-ai pus simpluvanos pe e36, deci ai nevoie doar de 2.

Asa stiam si eu ca si tine, far de ce la magazin m.a intrebat care dintre cele 4 cand i-am spus s3 din '97, s4 sin cate stiu eu s-a facut dupa '98 ,'99 incoace :unsure:

 

Simplu vanos 2 sonde, dublu vanos 4 sonde. Imi imaginez ca ti-ai pus simpluvanos pe e36, deci ai nevoie doar de 2.

Asa stiam si eu ca si tine, dar de ce la magazin m.a intrebat care dintre cele 4 cand i-am spus s3 din '97, s4 din cate stiu eu s-a facut dupa '98 ,'99 incoace :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Du'te cu vinu masinii de pe care ai luat motoru la magazin si gata. S3 fiind single vanos are 2 sonde.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ar fi bine daca l.as mai avea........deaia intrebam si eu pe cei care conosc cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

Cum ti'a zis si alex mai sus, daca este single vanos are 2 sonde. Daca este s4 dublu vanos are 4 sonde. Uita'te si pe realoem.com

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am inteles baietii! Va multumesc de sfaturi. Am rezolvat problema :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.