Jump to content

E60 aka "prima"


amodorcea

Recommended Posts

astazi am schimbat uleiul ce il aveam in motor (din moment ce nu stiu ce era) am pus castrol 5w30 Edge + filtru ulei + filtru aer+filtru motorina + filtrele de polen

 

inainte sa dau drumul la vechiul ulei jos am pus o solutie ce este special pentru a curata tot motoru inainte de a se face schimbu de ulei...

 

ori pana azi nu am fost eu atent la sunetul motorului sub capota dar imi pare ca se auzea un zgomot nou dupa ce am schimbat uleiu si nu in bine era schimbarea

Link to comment
Share on other sites

astazi am scos masina pe autostrada si i-am am fortat-o putin... merge nemaipomenit probabil ca sunetul ala il facea datorita regenerarii...

 

astazi am verificat uleiul...este la fel de curat in motor ca ieri de cand l-am bagat !!

 

 

o alta intrebare:

 

daca pun frana la o viteza mai mare imi vibreaza volanul... eu tind sa cred ca este din cauza discurilor... nu sunt fine parca au santuri pe ele... ce discuri recomandati sa pun pe ea??

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa cheala. Se putea si mult mai rau.

Are xenon, are clima high, restul se fac. Un pachet de lumini, incalzire in scaune, senzori de parcare, oglinzi heliomate, eventual un retrofit de faruri/stopuri LCI, etc. Dupa buget si preferinte.

Dar va luati dupa englezu asta din neam de faraoni, ce are numa Rolls-uri prin garaj.

 

Acum... nu vreau sa ma gandesc cum suna un modulator FM in combinatie cu sistemul de standard de sunet si Mask-ul (cred ca ala il ai acum).

Eu as investi intr-un sistem de sunet cel putin L7 si eventual un Mulf2 high (pe care vei avea muzica la discretie cu un stick USB). Lasa cd-urile ca iti vine acru sa le tot schimbi.

Ai grija cu navigatia ca te vei folosi de ea si in vreun viitor upgrade de sunet. Iar sistemele oem nu-ti vor functiona pe navigatia aftermarket.

Pune-i un CCC (ca tot sunt ieftine) sau un CIC si e o investitie pe termen lung si foarte buna.

E foarte bine ca te bagi la codari, macar partea asta o rezolvi singur.

 

Succes la modificari si sa ai noroc la ea! :)

 

Exact retrofiturile mentionate de C_o_s_m_i_n le-am fĂŁcut eu logic7+mulf 2+Navi CCC de pe LCI,si nu exista termen de comparație before&after.sistemul standard merge zici ca asculti muzica la telefon,strict pĂŁrerea mea

Sa ai noroc de masina!

Link to comment
Share on other sites

cateodata ma consider o persoana lenesa !!!

imi place sa dorm mai mult si nu sunt deloc fericit cand trebuie sa ma trezesc dimineata la 8h ca sa merg la munca... nu e vorba de munca e vorba de trezit.

insa astazi a fost o zi mai speciala , m-am trezit la 7h de ce? ca sa merg la service unde aveam programare facuta sa imi poliseze farurile.

 

am fost acolo la prima ora asteptand sa vina mesterii nerabdator si cu emotii am intrat in atelier si am zis: "buna ziua, eu sunt baiatul ce are programare acuma pentru un polish la faruri"

 

timpul trece treaba se termina, vad ca da sa o scoata afara si eu repede dau sa il intampin sa vad munca insa baiatu zice .. "nu !! inca nu e gata, ma duc sa o spal apoi ma intorc" ramas uimit in gandul meu imi zic "ce bine .. chiar ma gandeam sa ma duc sa dau un jet pe ea"

 

iata ce a iesit o diferenta enorma cu ochiul liber fata de ce aveam inainte... imi cer scuze de calitatea pozelor telefonul meu nu e asa performant

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/540/kWWWVm.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/913/JfLQSd.jpg

 

 

odata ajuns la munca o alta asteptare chinuitoare s-a terminat... mi-au ajuns ledurile de la angel eyes nici nu se putea sincroniza mai bine treaba :) uff abia astept pauza sa ajung acasa sa le montez..

 

2x 80W CREE LED Angel Eyes Faros H8 BMW E60

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/540/nO3PCe.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/904/LxGM2s.jpg

 

numai lucruri bune azi... numai lucruri bune va doresc si voua .. o zi placuta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa pui folie pe faruri, daca nu in scurt timp se fac le fel, eu asa am patit.

 

am altceva mai bun :)

 

am cumparat o cutie de latex ... jumatate din continutul cutiei se ameste cu tot atata apa si se aplica apoi pe far...se face o pelicula transparenta de latex ce protejaza farul

 

:) azi nu am timp dar poate in weekend o sa fac si asta

Link to comment
Share on other sites

Latex? Nu vad cum te va ajuta pe faruri. Ala e un fel de cauciuc si ma indoiesc ca adera calumea la plastic. Sau ti-l sableaza pietrele de nu-l recunosti. Nu mai spun ca in acest caz vor tot trece pana in geamul farului.

 

 

hmmm ok nu am de gand sa ma risc ... mai bine ma duc sa imi cumpar o cutie de lac sa fiu sigur

Link to comment
Share on other sites

hmmm ok nu am de gand sa ma risc ... mai bine ma duc sa imi cumpar o cutie de lac sa fiu sigur

:))) folie cel mult , doar ca info eu am polishat farurile de peste 1 an si arata identic si acum fara sa pun nimic pe ele , nu stiu ce tot spune lumea de matuiala intensiva dupa . Urban legends ..

MAxim le ceruiesc la 2 sapt sau aplic un sealant .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

:))) folie cel mult , doar ca info eu am polishat farurile de peste 1 an si arata identic si acum fara sa pun nimic pe ele , nu stiu ce tot spune lumea de matuiala intensiva dupa . Urban legends ..

MAxim le ceruiesc la 2 sapt sau aplic un sealant .

 

 

Cred ca cel mai mult conteaza unde speli masina, de fapt, cu ce speli masina...eu o spal numai la spalatorii de cartier si s-au facut praf intr-o juma` de an, fara folie. Cu folie se mentin foarte bine, i-am pus de aproximativ un an jumate si arata ca atunci cand au fost polishate.

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.